SMHI går ut med varning – gäller i dag måndag

2023 12 11

Det finns risk för besvärligt läge i trafiken under morgondagen.

På många håll runt om i landet är det fortsatt snöigt och halt.

Under den senaste tiden har vädret inte underlättat för bilister, och måndagen ser inte ut att bli något undantag.

SMHI går nu ut med en varning om risk för besvärligt trafikläge som gäller under morgondagen.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Lyfter fram område

I synnerhet ser det ut att bli besvärligt i Västsverige och risk för halka gäller i hela området.

Ett nytt snöfall drar in under söndagskvällen och ligger kvar under måndagen.

– Det vi ser är ett nederbördsområde som nu breder ut sig här under söndag kväll, och kommer att hänga kvar under måndagsdygnet, säger Linus Karlsson vid SMHI till SR.

Tilltagande vindar

På västkusten väntas även tilltagande vindar, någonting som kan ställa till det ytterligare.

– I samband med det här lågtrycket så är det också tilltagande vindar. Det är absolut ett väderläge att vara lite uppmärksam på, fortsätter Karlsson.

Han understryker att temperaturerna väntas ligga kring nollan.

Snö och regn

SMHI framhåller att nederbörd kommer att presentera sig som snö och regn i olika delar av landet.

– Över sydligaste Götaland regn, som långsamt sprider sig norrut, framhåller myndigheten.

– Regnet övergår alltmer i snö över Sydsvenska höglandet och når till kvällen norra Götaland, men vid kusterna, öarna och sydligaste Götaland faller nederbörden fortsatt som regn eller snöblandat regn.

Sprider sig norrut

Under måndagen kommer nederbördsområdet även att sprida sig norrut.

– På måndag sprider sig söndagens nederbördsområde norrut upp över Svealand och sydligaste Norrland. Främst faller nederbörden som snö, men vid de södra kusterna och i södra Götaland regn eller blötsnö, meddelar SMHI.

Under tisdagen kommer dock ett högtrycksområde in norrifrån samtidigt som nederbörden drar sig söderut men snöbyar kan komma i östra Svealand och på Gotland.

Foto: Ovra Studio

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftigt prisras – hit ska du åka på semester

2025 08 19

Mitten av augusti markerar slutet på sommarsemestern för många svenskar.

Skolorna öppnar och många återvänder till arbetet.

Men för den som fortfarande är ledig är det ett av årets bästa tillfällen att packa resväskan. Flera utlandsresor har rasat i pris under vecka 34.

Enligt resebolaget Ticket har priserna på många resor halverats.

– Just nu ser vi en tydlig prisnedgång till flera populära resmål. Nu när skolorna öppnar igen är det ett perfekt tillfälle för de som har möjlighet att resa utanför skolloven att unna sig en resa och få extra mycket semester för pengarna, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket.

Tipset: Hit ska du åka

I synnerhet är det extra billigt att åka till Grekland och Turkiet i slutet av augusti, enligt Tickets statistik.

Prislappen för en chartersemester, med både flyg och hotell, till populära resmål som Rhodos, Side och Alanya landar på cirka 3 000 kronor.

– Men priserna till andra soliga resmål runt Medelhavet och till spännande europeiska storstäder sjunker också dramatiskt – perfekt för den som vill ta en spontan sensommarresa eller boka in en höstresa att se fram emot, framhåller resebyrån.

LISTA: Hit reser flest just nu

Populäraste resmålen under sensommaren:

  1. Malaga, Spanien (1)
  2. Mallorca, Spanien (2)
  3. Alicante, Spanien (4)
  4. Barcelona, Spanien (9)
  5. Kreta, Grekland (6)
  6. Rhodos, Grekland (5)
  7. London, Storbritannien (7)
  8. Rom, Italien (8)
  9. Larnaca, Cypern (3)
  10. Split, Kroatien (10)

Källa: Ticket (Siffra inom parentes anger placering motsvarande period förra året)

LÄS MER: Amerikanska snabbmatsjätten expanderar i Sverige 

Foto: Dpung

Text: Redaktionen


Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 08 19

Under veckan kommer fler poliser att synas på och längst vägarna.

Detta eftersom polisen genomför en nationell trafikvecka mellan 18 och 24 augusti.

Under den särskilda insatsveckan kommer polisen fokusera på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Den ökade närvaron sammanfaller med att många barn i låg- och mellanstadieålder börjar skolan efter sommarlovet.

– Vi kommer att lägga extra fokus på hastighetskontroller i områden där det är många människor i rörelse, till exempel bostadsområden, stadskärnor och utanför skolor och förskolor, säger polisens trafikstrateg Ulrika Edström.

– Nu när sommarlovet är slut för många barn borde det vara en angelägenhet för alla att de ska kunna röra sig tryggt till och från skolan.

Avgörande betydelse

Hastighetsöverträdelser i samband med kollisioner kan få ödesdigra konsekvenser. Fordonets hastighet har många gånger en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsbegränsningarna är relativt låga. 

– Vid en kollision med en oskyddad trafikant kan så lite som 10 km/h vara skillnad mellan liv och död, säger Ursula Edström.

Vi en hastighet på 30 km/h hinner en förare reagera i tid och kan sänka farten eller stanna bilen om det skulle behövas. Men redan vid 50 km/h är stoppsträckan mer än fördubblad. 

– Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd av ett fordon som framförs i 50 km/h kan jämföras med att falla från tredje våningen.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat, har Ursula Edström tidigare förklarat.

– Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt.

Foto: Polisen 

Text: Redaktionen