Populär juldryck anklagas – “är rasistisk”

2023 12 08

En allt populärare juldryck har blivit föremål för intensiv debatt.

Drinken i fråga är sedan ett bra tag tillbaka framför allt etablerad i länder som Tyskland och Nederländerna.

På senare tid har den även letat sig in i Norden – och dricks numera ofta i exempelvis Danmark och Finland.

Även flera svenskregistrerade receptsajter lyfter fram den chokladsmakande drycken så här i jultider.

Dess namn är “Lumumba” – men nu höjs tunga röster om att namnet påstås representera en beslöjad form av rasism.

Döpt efter skjuten premiärminister

Dryckens anses vara döpt efter den förre kongolesiska premiärministern Patrice Lumumba som mördades kallblodigt 1961.

Åsikten att dryckesnamnet är olämplig är inte ny, men den har tagit fart rejält igen efter att den tyska historikern och gröna politikern Annalena Schmidt nyligen återupplivade frågan.

– Patrice Lumumba står för självständighetsrörelsen i Afrika. Han blev skjuten. Och ni döper “kakao med en shot” efter honom! dundrar hon på X, tidigare Twitter.

"Hånar Lumumbas öde"

Debatten är nu på väg att leta sig in även i Sverige, bland annat efter att Berlinkorrespondent Daniel Alling från Sveriges Radio också uppmärksammat att frågan börjat ta plats.

– Kritikerna tycker också att namnet och så en “Schuss” på det, en shot alltså – "Schuss" kan också betyda skott på tyska – hånar Lumumbas öde, medan förespråkarna tycker att namnet lika gärna går att se som en hyllning till självständighetskampen Patrice Lumumba, framhåller Daniel Alling på radions hemsida.

"Död faster" med kakao och rom

Ibland kallas drycken även för “Tote Tante” som betyder “död faster”. Varför den går under det namnet är okänt, men har inte orsakat samma debatt som Lumumba.

Den innehåller kokos, grädde och rom, som ibland ersätts med amaretto eller konjak.

Runtom i Europa serverar många julmarknader Lumumba den här tiden på året.

– Lumumba är en varm och god drink som passar perfekt under ruskiga höstdagar eller kyliga vinterdagar, framhåller den svenska receptsajten Drinkoteket.

– Drinken finns även i en kall variant där man helt enkelt ersätter den varma chokladen med kall.

Foto: B. Phrom

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 aug 26

Dubbelattack mot Ryssland

2026 08 30

Ukraina har slagit till mot Krasnodar och utanför St. Petersburg.

Tidigt på söndagsmorgonen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har slagit ner på flera håll runt om i Ryssland.

Bland annat har Krasnodar och ett område utanför St. Petersburg attackerats.

Utanför Rysslands näst största stad är det ett av Rysslands största oljeraffinaderier som fått besök av drönare, medan det i Krasnodar är en flygbas som har träffats, rapporterar Kyiv Independent.

Dubbelattack

Ett av Rysslands största oljeraffinaderier, Kirishi Petroleum Organic Synthesis-anläggningen, även känd som Kinef-fabriken, har satts i brand efter att ha träffats av ukrainska styrkor utanför St. Petersburg.

Anläggningen omfattas av västliga sanktioner mot Ryssland som införts av Ukrainas allierade, däribland åtgärder som vidtagits av USA. 

Guvernör Aleksandr Drozdenko säger att "en drönarkrasch har rapporterats i närheten av ett raffinaderi i Kirishi-distriktet, vilket resulterat i en brand", samtidigt som 62 drönare sköts ner över regionen. 

Även flygbas

Samtidigt har en flygbas i staden Yeysk i Krasnodar oblast attackerats.

Personer som såg attacken vittnar om kraftfulla explosioner.

Explosionerna ska ha hörts under en längre tid.

Det är emellertid oklart exakt var det är som har träffats.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Tvingas köpa flygbränsle

Uppgifter kommer nu om att Ryssland tvingas importera flygbränsle på grund av Kyjivs attacker mot landets oljeraffinaderier.

– Ryssland tvingas importera flygbränsle av typen Jet A-1 efter en kraftig nedgång i den inhemska produktionen till följd av ihållande ukrainska attacker mot landets oljeraffinaderier, rapporterar RBC Ukraine.

Sydkorea och Egypten

Kreml ska bland annat ha importerat flygbränslet från Asien.

– Militära underrättelsetjänster har slagit fast att tre tankfartyg från Rysslands skuggflotta redan har levererat 70 000 ton Jet A-1-bränsle från Sydkorea och Egypten till hamnarna i Sankt Petersburg och Vladivostok.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: A. Wilson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen