Konsumenter larmar inför jul – “Många hör av sig”

2023 12 08

En viktig uppmaning riktas nu till de som vill handla julklappar billigt på nätet.

Inför årets jul är det många som drar ner på julklappsinköpen i Sverige på grund av det tuffa ekonomiska läget.

Samtidigt är det många svenskar som riktar blicken mot billigare julklappar.

Nu riktas dock en viktig uppmaning till de som söker presenter att ge på nätet, och det finns flera saker som kan vara bra att hålla koll på.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

Konsumenter larmar

Det är lockande för många att vända sig till sajter som annonserar om billiga saker online.

Exempel på sådana sajter kan vara Fyndiq, Aliexpress eller Fruugo.

Tecken på oseriösa sajter kan handla om dålig svenska eller bristfällig information.

“Många hör av sig”

Flera konsumenter har slagit larm och tagit kontakt med Konsumentverket för att berätta om sina problem.

– Många konsumenter hör av sig till oss med problem som uppkommit efter att de lagt beställningar på den här typen av hemsidor. I vissa fall har kunder velat returnera en vara men då finns inte hemsidan kvar på nätet, säger Nora Shoki, verksamhetsledare vid en avdelning hos Konsumentverket, till DN.

Bra att hålla koll

Det kan alltså vara bra att hålla koll på om sidorna man beställer sina varor från är seriösa och pålitliga aktörer innan man lägger en beställning.

Inför årets julafton är det många som fokuserar just på billigare julklappar, eller skippar att julhandla överhuvudtaget.

– Enligt SBAB:s julklappsundersökning kommer 1 av 3 att lägga mindre pengar på julklappar i år jämfört med i fjol. Det främsta skälet är att man fått sämre ekonomi, framhåller SBAB.

“Är tråkigt”

SBAB:s privat- och boendeekonom Linda Hasselvik beklagar situationen.

– Det är tråkigt att så många känner sig stressade inför jul. Särskilt när det kommer till kostnaderna. Jag tänker att det går att ha en fin jul utan en massa dyra julklappar. Samtidigt förstår jag att det är en tuff situation för många, säger hon via ett pressmeddelande från banken.

Foto: SB Vonlanthen

Text: Redaktionen


Ryanair sätter in direktflyg från Sverige – till ny semesterfavorit

2025 05 01

Charmigare än Madrid och mindre hektiskt än Barcelona.

Så beskrivs spanska Valencia av resemagasinet Vagabond.

År 2022 kammade stadspärlan vid Medelhavet hem ett av EU:s två pris för smart turism och förra året utsågs staden till Europas miljöhuvudstad.

Resmålet har de senaste åren seglat upp som en ordentlig utmanare till de mer klassiska turistmålen.

Och det har inte gått flygbolaget Ryanair obemärkt förbi.

Från och med 1 maj öppnar lågprisbolaget nämligen en direktlinje mellan Sverige och den spanska kuststaden, meddelar Visit Valencia.

"Slipp överturismen"

Den som åker till Valencia kommer knappast att behöva gå sysslolös. Det finns trånga medeltida gränder med tapasbarer, stränderna är alltid nära samtidigt som du kan njuta av såväl klassisk som modern arkitektur, understryker Vagabond.

Däremot slipper du trängseln och överturismen.

– Valencia har allt det som finns i den katalanska huvudstaden. Fast i mindre skala och i lugnare tempo, framhåller tidningen.

Direkt från Arlanda

Flygen kommer att gå från Stockholm Arlanda med avgångar varje måndag och torsdag.

Resan tar drygt tre timmar.

– Perfekt för en långhelg eller en längre semester fylld av kultur, sol och gastronomi, menar Visit Valencia.

Just våren och sommaren  anses vara en särskilt lämplig tid på året att besöka den spanska östkusten, eftersom det då pågår flera festivaler med musik, mat och konst i Valencia

LÄS MER: Ryanairflyg flög till “fel” destination – passagerare i tårar

Legendariskt matkrig

En av de mest traditionsrika händelserna i sommar är det legendariska tomatkriget “La Tomatina” den 27 augusti.

Tusentals människor deltar då i vad som beskrivs som världens största matkrig.

– Ett unikt evenemang som lockar besökare från hela världen, understryker Visit Valencia.

Under våren pågår även det lite lugnare firandet av Virgen de los Desamparados, Valencias skyddshelgon.

I år uppmärksammas evenemanget särskilt eftersom det är 100 år sedan Jungfruns kröning.

LÄS MER: Grundlurad på Booking.com – alla kunder varnas

Foto: P. Gravity

Text: Redaktionen


Bank-id meddelar nya regler – börjar gälla i sommar

2025 05 01

I juli i år träder lagen om vissa produkters och tjänsters tillgänglighet i kraft.

Det handlar om en EU-lag som omfattar produkter och tjänster som riktar sig till konsumenter inom ett antal områden, enligt Post- och telestyrelsen, PTS.

Exempelvis omfattas verksamheter som använder sig av den mycket vanliga e-legitimationen Bank-id.

Det bekräftar företaget i ett uttalande.

– Kraven som börjar gälla i juli påverkar bland annat ditt företags implementation av Bank-id.

Så påverkas kunderna

Företagen kommer med andra ord behöva anpassa sig och uppdatera sina sidor för att kunna fortsätta använda Bank-id:s tjänster i enlighet med lagen.

Den stora skillnaden för kunden blir när man besöker en tjänst på en dator, men använder Bank-id på en annan enhet, till exempel din telefon.

I det flödet visas en rörlig QR-kod som hen skannar med sin Bank-id-app. Lagkraven medför ändringar för QR-koden, framhåller Bank-id.

Uppmanar företagen

Bank-id understryker att visningstiden för QR-koden idag ofta är för kort. Det gör att personer med nedsatt syn, motorisk funktionsnedsättning eller digital ovana kan få problem med inläsningen.

Av det skälet uppmanas företagen att göra följande förändringar när Bank-id ska användas:

  • Ge möjlighet att enkelt förlänga QR-kodens  timeout-tid när det återstår minst 20 sekunder.
  • Ge möjlighet att generera en ny QR-kod minst tio gånger.
  • Använda tillräckligt lång visningstid för QR-koden, gärna fem minuter.

LÄS MER: Facebooks ägare varnar användare i Europa

Nästan 9 miljoner användare

Den nya tillgänglighetslagen omfattar elektroniska kommunikationstjänster, banktjänster och e-handelstjänster.

– Aktörer som erbjuder någon av de produkter eller tjänster som omfattas ska som regel följa tillgänglighetskraven, förklarar PTS.

– Det spelar ingen roll vilken typ av organisation ni är. Det som avgör om ni omfattas av lagen om tillgänglighet för vissa produkter och tjänster är om ni erbjuder sådana produkter eller tjänster, till konsumenter. Om en ideell organisation gör det, gäller lagens krav även för den.

Verksamhet inom offentlig sektor omfattas redan av lagen om Digital Offentlig Service.

Över 8,6 miljoner använder Bank-id:s tjänster, enligt siffror från 2024.

LÄS MER: Ring banken imorgon – mycket goda nyheter för bolånekunder

Foto: BankID

Text: Redaktionen