Kris i Natoland – varnar för ”stenkastande soldater”

2023 12 07

Vid en eventuell väpnad konflikt kommer soldaterna att behöva vidta primitiva stenåldersåtgärder.

Det säger Marc Thys, nyligen pensionerad toppgeneral i den belgiska armén, enligt Politico.

– Om kriget bryter ut här kommer vi att behöva kasta sten efter bara några timmar på grund av brist på ammunition.

Kan inte stå emot attack

Under sista åren av sin tjänstgöring gick Marc Thys under titeln generallöjtnant.

Han påpekar att om Belgien skulle ha någon chans att stå emot en attack som varar uppemot två månader måste det investeras mellan fem och sju miljarder euro för att säkra ammunitionsreserver.

Det är väldigt mycket mer än vad regeringen för närvarande tillhandahåller, påpekar generalen.

– Jag hade 15 miljoner euro per år att köpa ammunition för, men det har nu höjts till 150 miljoner euro, säger Marc Thys.

Missar EU-mål

Sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina för knappt två år sedan har västländer levererat ammunition och vapen för att hjälpa Kyiv att försvara sig mot Vladimir Putins brutala attacker.

Natomedlemmar har emellertid samtidigt också kämpat för att öka kapaciteten att fylla på sina egna förråd för att gränsen mot öst inte ska riskera bli obeväpnad.

Det innebär att EU troligen kommer att missa det leveransmål som unionen satt upp när det gäller vapenleveranser till Ukraina.

"Botten av tunnan"

Nato har flera gånger slagit larm om att det är dags att kraftigt öka vapenproduktionen i väst.

Senast i oktober vädjade Rob Baur, Natos högsta militära tjänsteman, om just detta.

Anledningen är att Natoländer nu börjar se “botten av tunnan” efter att Ukraina försetts med vapen från redan "halvtomma" ammunitionslager, rapporterar BBC.

– Vi behöver stora volymer, betonar Rob Baur och pekar på att underinvesteringen pågått i flera årtionden.

"Elefanten i rummet"

Storbritanniens försvarsminister James Heappy delar den uppfattningen.

Han insinuerar också att Natos medlemsländer inte alltid lever upp till kravet att öronmärka två procent av landets BNP till försvaret.

Ministern kallar det för “elefanten i rummet”.

– Om det inte är dags – när det är krig i Europa – att spendera två procent på försvaret, när är det då dags?

Samtidigt har Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg varnat för följderna om Ukraina inte beväpnas i tillräckligt stor grad.

– Vi måste fortsätta att ge ukrainarna de vapen de behöver för att vara starka på slagfältet nu, så att de kan vara starka vid förhandlingsbordet i framtiden, sade Jens Stoltenberg enligt Radio Free Europe för några veckor sedan.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump uppmanar hela världen – deadline på onsdag

2025 06 02

Länder som deltar i handelsförhandlingar med USA behöver lämna sitt bästa bud inom två dagar.

Det kräver den amerikanske presidenten Donald Trump, enligt ett dokument från USA:s handelsdepartement som Reuters har tagit del av.

– Dokumentet ger en inblick i hur Donald Trump planerar att avsluta de krångliga handelsförhandlingarna med ett dussintals länder, framhåller nyhetsbyrån.

Deadline på onsdag

Den 10 april pausade Trump majoriteten av handelstullarna som han lanserade under den så kallade ”Befrielsedagen”.

Sedan dess har flera länder befunnit sig i förhandlingar med USA.

Nu menar Trump att dessa länder måste inkomma med sitt bästa förslag till USA senast på onsdag.

Enligt dokumentet ber USA länder att presentera sina bästa förslag inom ett antal nyckelområden, inklusive tullar och kvoter för köp av amerikanska industrivaror och jordbruksprodukter samt planer för att åtgärda andra eventuella handelshinder.

Andra önskade åtgärder inkluderar åtaganden kring digital handel och ekonomisk säkerhet, rapporterar Reuters.

– USA kommer att utvärdera förslagen och svara med ett erbjudande som kan inkludera en ömsesidig tullsats, framhåller nyhetsbyrån med hänvisning till dokumentet.

LÄS MER: Tyskland kan ta hem enorm summa från USA | Ekonomibladet

Trump: ”Kysser mitt arsle”

Det är oklart vilka länder som befinner sig i förhandlingar med USA. 

Tidigare har Trumpadministrationen framhållit att förhandlingar pågår med EU, Japan, Vietnam och Indien.

Donald Trump har själv hävdat att länder ringer honom och ”kysser hans arsle” för att få till nya tullavtal.

Hittills har dock Vita huset endast tecknat ett nytt handelsavtal med Storbritannien.

LÄS MER: USA och Kina anklagar varandra | Ekonomibladet

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Ryssland kräver åtta saker för vapenvila – hela listan

2025 06 02

I dag, måndag, har delegationer från Ryssland och Ukraina träffats i Istanbul, Turkiet.

Under samtalen ska den ryska delegationen ha överlämnat en lista med krav för ett eldupphör.

Nu har flera ryska medier publicerat hela kravlistan.

Här är samtliga ryska krav:  

- Ett fullständigt tillbakadragande av ukrainska styrkor från de ryskockuperade ukrainska regionerna Donetsk, Luhansk, Zaporizjzja och Kherson.

- Regionerna Luhansk, Donetsk, Zaporizjzja och Kherson och den ockuperade Krymhalvön ska officiellt erkännas som ryska.

- Alla ekonomiska sanktioner mellan Ryssland och Ukraina ska hävas och den ekonomiska relationen mellan länderna ska repareras.

- Ukraina ska förbli en kärnvapenfri stat och kärnvapen ska inte tillåtas placeras på ukrainsk mark.

- Den ukrainska armén ska reduceras och landets vapenarsenal ska minska.

- Ukraina måste hålla ett nytt presidentval och underteckna ett fredsavtal.

- Västvärlden får inte skicka vapen till Ukraina eller hjälpa landet med underrättelsearbete under en vapenvila.

- Ukraina måste vara ett neutralt land. Andra länder ska förbjudas att vara militärt aktiva på ukrainsk mark.

LÄS MER: Historiker tvärsäker: Putinregimen kan falla på tre dagar

Ukraina svarar: ”Gör allt för att fortsätta kriget

Ukraina har kommenterat den ryska kravlistan.

President Zelenskyjs stabschef Andrij Jermak tolkar de omfattande kraven som att Ryssland inte är intresserade av en vapenvila.

Nu kräver han nya sanktioner mot den ryska diktaturen.

– Ryssarna gör allt de kan för att fortsätta kriget. Nya sanktioner är mycket viktiga nu, framhåller Jermak i ett inlägg på Telegram.

President Zelenskyj har inte kommenterat Rysslands nya krav.

LÄS MER OM SÄKERHETSLÄGET:

Dramatiska uppgifter om Putin – kan ske i höst

Ryska krigsfartyg på väg till Natoövning

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen