31dec25

Dråpslag inför helgen: beskedet hushållen inte ville höra

2023 12 01

Lagom till helgen tvingas svenska hushåll ta del av mycket ovälkomna nyheter.

Problemet skulle egentligen vara åtgärdat imorgon lördag.

Tidigare i veckan hade det getts grönt ljus.

Men så blir det inte.

Elproduktionen i kärnkraftsreaktorn Ringhals 4 kommer inte igång – och nu skjuts återstarten upp på nytt.

Ny tid

Den nya tiden för återstart planeras nu till söndagskvällen istället, rapporterar SVT Halland.

Fördröjningar handlar dock inte om några ytterligare fel i reaktorn.

– Det har inte hänt något nytt utan det är felsökningen som tar längre tid än vi trodde, säger Ringhals pressansvarig Per Axbrink till tv-kanalen.

Hårt slag

Det var natten till onsdagen som elproduktionen tillfälligt stoppades vid Ringhals 4.

Anledningen var en indikation om en avvikelse i en av anläggningens tre ånggenerationer.

Stoppet innebar en direkt konsekvens för elpriserna i landet.

Ett hårt slag för hushållen.

– Det betyder att det finns mindre el tillgänglig i södra Sverige som behöver ersättas med annan. Det får en prispåverkan uppåt, sade Svenska Kraftnäts driftchef Pontus De Maré till TV4 i veckan.

"Kommer fortsätta vara dyrt"

Så sent som igår började elpriset rusa i södra delarna av landet.

– Elpriset förväntas bli det högsta i år, rapporterade Sveriges Radio under torsdagen. 

Priset klättrade upp till 1,90 kronor per kilowattimme enligt elbörsen Nord Pool, utöver skatter och avgifter.

Flera olyckliga omständigheter låg bakom prisökningen – utöver stoppet på Ringhals.

Att det skedde samtidigt som kylan tagit ett järngrepp om Sverige förvärrar prognosen.

– Det kommer att fortsätta vara dyrt så länge det är kallt och Ringhals 4 är ur drift. Sedan får vi se hur länge kylan håller i sig och hur långvarigt det här stoppet på Ringhals blir, säger Christian Holtz från konsultföretaget Merlin & Metis till Aftonbladet.

Många minusgrader

Och det kalla vädret kommer inte att avta heller i helgen.

– I de inre delarna lokalt närmare 30 minusgrader, framhåller SMHI:s meteorolog Emma Härenstam på väderinstitutets hemsida.

– Även i söder blir det kallt med 5 till 10 minusgrader och på sina håll tidvis snöfall.

Trots energiförlusten från Ringhals är själva elförsörjningen dock inte hotad.

Det kommer fortsatt att finnas el tillgänglig även om felet på reaktorn drar ut ytterligare på tiden.

Foto: K. Sikkema

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen