Nato struntar i Erdoğan – hemlig plan för Sverige

2023 11 29

Turkiet har fortfarande inte ratificerat ett svenskt medlemskap i Nato.

Den turkiska presidenten Recep Tayyip Erdoğan har gång efter annan försenat och förhalat Sveriges ansökan.

Att Turkiet inte kommer till skott har irriterat militäralliansen.

Till den grad att Nato i princip har börjat gå bakom ryggen på Erdoğan, avslöjar Dagens Nyheter.

I det tysta, parallellt med att ansökningen ligger och väntar på grönt ljus från Turkiets parlament, håller Sverige på att integreras militärt med övriga medlemmar

"Ingen vit fläck"

Sveriges försvarsstabschef, generallöjtnant Michael Claesson, bekräftar att Sverige är så redo som det går att bli.

Redan nu deltar svenska officerare i Natoländernas hemliga krigsspel.

– Sverige är inte en vit fläck på kartan. Utan Sverige är på väg att bli militärt integrerat i Nato i princip i samma tempo som Finland, uppger en källa från Natos högkvarter till tidningen.

Färdigintegrerade

Att Turkiet, och Ungern, ger formellt klartecken är dock av politisk betydelse.

Innan dess omfattas inte Sverige av artikel 5, den som ger landet skydd av övriga medlemmar vid en eventuell invasion.

Men i övriga förberedelser är alltså Sverige färdigintegrerat militärt – trots att Erdoğan och Ungerns premiärminister Victor Orbán fortsätter att förhala medlemskapsprocessen.

– När vi väl får ett “go” att bli slutligt integrerade i alla avseenden så kommer tempot att vara väldigt högt – tack vare förberedelserna, säger Michael Claesson.

Billström: Besked inom ett veckor

Tidigare idag uppgav utrikesminister Tobias Billström (M) att han fått besked om ett turkiskt ratificerande i närtid.

– Jag hade ett bilateralt möte med min kollega, den turkiska utrikesministern, där han berättade för mig att han förväntade sig att ratificeringen skulle äga rum om några veckor, säger ministern till Reuters.

Turkiet har inte kommenterat uppgifterna.

Uppgifter: Medlemmar har tröttnat

I oktober uppgav flera Natokällor till Sveriges Radio att starka medlemmar i alliansen har tröttnat på Turkiets och Ungerns konsekventa förhalande av Sveriges ansökan.

Enligt samma uppgifter planerar övriga medlemsländer att sätta ekonomisk press på de två länderna, bland annat genom att internationella långivare ska skärpa villkoren.

Det har också antytts att USA kan höja priset på de F-16 plan som Turkiet vill köpa från Natokollegan för att få Sverige godkänt.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Ryanair sätter in direktflyg från Sverige – till ny semesterfavorit

2025 05 01

Charmigare än Madrid och mindre hektiskt än Barcelona.

Så beskrivs spanska Valencia av resemagasinet Vagabond.

År 2022 kammade stadspärlan vid Medelhavet hem ett av EU:s två pris för smart turism och förra året utsågs staden till Europas miljöhuvudstad.

Resmålet har de senaste åren seglat upp som en ordentlig utmanare till de mer klassiska turistmålen.

Och det har inte gått flygbolaget Ryanair obemärkt förbi.

Från och med 1 maj öppnar lågprisbolaget nämligen en direktlinje mellan Sverige och den spanska kuststaden, meddelar Visit Valencia.

"Slipp överturismen"

Den som åker till Valencia kommer knappast att behöva gå sysslolös. Det finns trånga medeltida gränder med tapasbarer, stränderna är alltid nära samtidigt som du kan njuta av såväl klassisk som modern arkitektur, understryker Vagabond.

Däremot slipper du trängseln och överturismen.

– Valencia har allt det som finns i den katalanska huvudstaden. Fast i mindre skala och i lugnare tempo, framhåller tidningen.

Direkt från Arlanda

Flygen kommer att gå från Stockholm Arlanda med avgångar varje måndag och torsdag.

Resan tar drygt tre timmar.

– Perfekt för en långhelg eller en längre semester fylld av kultur, sol och gastronomi, menar Visit Valencia.

Just våren och sommaren  anses vara en särskilt lämplig tid på året att besöka den spanska östkusten, eftersom det då pågår flera festivaler med musik, mat och konst i Valencia

LÄS MER: Ryanairflyg flög till “fel” destination – passagerare i tårar

Legendariskt matkrig

En av de mest traditionsrika händelserna i sommar är det legendariska tomatkriget “La Tomatina” den 27 augusti.

Tusentals människor deltar då i vad som beskrivs som världens största matkrig.

– Ett unikt evenemang som lockar besökare från hela världen, understryker Visit Valencia.

Under våren pågår även det lite lugnare firandet av Virgen de los Desamparados, Valencias skyddshelgon.

I år uppmärksammas evenemanget särskilt eftersom det är 100 år sedan Jungfruns kröning.

LÄS MER: Grundlurad på Booking.com – alla kunder varnas

Foto: P. Gravity

Text: Redaktionen


Extrem väderhändelse – forskare slår larm

2025 05 02

En ”exceptionell värmebölja” har drabbat Mellanöstern och stora delar av Asien.

Ovanligt många värmerekord har noterats i områdena, rapporterar vädertjänsten Klart.

Enligt Klart har värmerekord noterats i bland annat följande länder:

  • Saudiarabien (kusten vid Dammam): 47,6 °C – extremt högt även i inlandet.
  • Iran (Khvormuj): 46,1 °C – nationellt värmerekord för april.
  • Afghanistan (Zabol): 44,7 °C – station vid gränsen mot Iran mätte nytt rekord för april.
  • Turkmenistan (Sarahs/Bayramaly): 43,3°C – nationellt värmerekord för april.
    Samt minst 27,0 °C – landets varmaste aprilnatt som uppmätts.
  • Förenade Arabemiraten (Tawiyen, Fujirah): minst 32,5 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts.
  • Uzbekistan (Tamdy): minst 28,9 °C – varmaste aprilnatten som uppmätts i landet.
  • Kazakstan (Testy): minst 23,0 °C – landets högsta notering för en aprilnatt.
  • Kyrgyzstan (Bishkek): minst 20,3°C – första tropiska natten som uppmätts i landet någonsin.
  • Sibirien (Chemal): minst 17,0 °C – rekordvarmt för en natt i april i Altaj-

Forskare slår larm

Nu varnar forskare för att värmeböljor blir alltmer intensiva runt om i världen. De extrema väderhändelserna drivs på av den globala uppvärmningen.

– Studier visar att tidiga värmeböljor blir både vanligare, längre och mer intensiva med klimatförändringarna, rapporterar Klart.

Utvecklingen innebär stora utmaningar, särskilt för redan utsatta samhället.

Forskare varnar i synnerhet för tre allvarliga konsekvenser, enligt vädertjänsten:

- Vattenbrist och torka: Mellanöstern är redan världens mest vattenstressade region. Klimatförändringar förvärrar detta genom att öka både temperaturer och torrperioder, vilket snabbare urholkar redan begränsade vattenresurser . Högre avdunstning i kombination med minskad nederbörd hotar dricksvattenförsörjning och jordbruk.

- Hälsorisker: Tidiga värmeböljor under våren kan vara extra farliga eftersom människor och djur inte hunnit vänja sig. Särskilt utsatta är riskgrupper som äldre, barn och kroniskt sjuka.

- Matförsörjning: Jordbruket och livsmedelsproduktion påverkas negativt - grödor kan förstöras av värme och torka, vilket hotar matförsörjningen i regioner som redan är utsatta.

 LÄS MER: Forskare slår larm: Enorm klimatförändring kan inträffa 2027

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen