POLISEN: Person har hittats död på toalett

2023 11 28

Polisen larmades på tisdagen till en offentlig toalett i småländska Västervik.

Det var vid lunchtid idag som polisen gick ut med nyheten.

Efter att ha fått ett larm begav sig myndigheten till Rådhustorget i Västervik, knappt 15 mil norr om Kalmar.

Polisen hade fått en larm om att en livlös person befann sig inne på en offentlig toalett på Stora torget mitt i centrum.

Man anträffad avliden på offentlig toalett, bekräftar myndigheten på sin hemsida.

Inget brott

Enligt polisens presstalesperson Katarina Rusin finns det ingenting vid första anblick som tyder på att ett brott har begåtts.

– Men dödsfallet kommer enligt rutin att utredas, framhåller hon i polisens rapport.

En rättsmedicinsk obduktion kommer nu att genomföras.

Detta för att ta reda på den exakta dödsorsaken.

Var hemlös

Det finns få uppgifter om den avlidna personen i nuläget.

Polisen har bekräftat att det rör sig om en man i 60-årsåldern.

– Anhöriga är underrättade, framhåller Katarina Rusin.

Enligt lokalmedia handlade larmet inledningsvis om att någon hade känt röklukt från toaletten.

Det kan inte polisen bekräfta.

Västerviks-Tidningen skriver även att den avlidna personen är hemlös och att han sovit på toaletten.

"Ska inte behöva sluta så här"

Under förmiddagen har polisen arbetat på plats med att utreda ärendet.

Mannen har enligt uppgifter sannolikt dött under natten till tisdagen.

Personen ska ha ingått i ett “kärngäng” inom socialt arbete i Västervik och varit in och ut ur hemlöshet under en längre tid.

– Ett liv ska inte behöva sluta så här, säger Micke Nyborg, från sociala verksamheter i Västervik och som träffat mannen flera gånger, till lokaltidningen.

Skulle sova hos en vän

Linda Åkerman, som är engagerad i samma verksamhet, träffade mannen igår. 

Han berättade då att han hade planer att sova hos en vän.

Natten, då temperaturerna kröp ned till minus åtta grader, var enligt Linda Åkerman inte den första han spenderat på den aktuella toaletten.

Arkivfoto: Polisen Kalmar Öland

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen