Flera hyresvärdar kräver chockhöjning

2023 11 28

Förhandlingarna om nästa års hyror för Sveriges hyresgäster är i gång.

Och om hyresvärdarna får som de vill väntar en chockhöjning för många av landets hyresgäster – vilket kan handla om miljoner invånare.

Kraven i årets förhandlingar är extrema.

Hyresgästföreningen har aldrig sett någonting liknande – åtminstone inte i modern tid.

Flera av hyresvärdarna kräver en chockökning på tio procent högre hyra, i vissa fall till och med över tolv procent.

– Det är så klart orimliga krav, säger Jesper Lismark från Hyresgästföreningen till Sveriges Radio.

Någon måste ta notan

Att det har varit ett tufft år för svenska folket ur ekonomisk synpunkt är ingen nyhet.

Räntehöjningarna och inflationen har slagit hårt mot allmänhetens plånböcker.

Men även hyresvärdarna har drabbats av fördyringar – och nu uppstår frågan om vem som ska ta notan för de skenande kostnaderna.

Enligt Jesper Lismark tog hyresgästerna ett stort ansvar redan vid förra årets stora höjning.

Det finns inte utrymma för det igen.

Flera hyresgäster kommer att behöva flytta om hyresvärdarna får igenom sina krav, enligt Hyresgästföreningens förhandlare.

– Man kan inte räkna med samma vinst när det är dåliga tider som goda tider, säger Jesper Lismark.

Beredda på rekordhöjning

Även i tidskriften Hem & Hyra varnas det för att Sveriges hyresgäster måste göra sig beredda på en rekordhöjning 2024.

Räntekostnaderna har ökat med 57 procent i snitt senaste åren för hyresvärdarna.

Även ökade priser på fjärrvärme är en stor kostnad för fastighetsägare.

Och nu behöver de kompenseras.

– Räntekostnaderna är rätt dominerande nu och har stigit så mycket att de är drivande, säger Thomas Ernhagen, chefsekonom på Fastighetsägarna som företräder flera privata hyresvärdar och som kräver tolv procents höjning,, till tidningen.

Viss förhoppning

En viss förhoppning finns dock efter att förhandlingar gått i mål i Stockholm.

Där krävde hyresvärden Balder tio procents höjning för sina 3 000 hyresgäster, men siffran landade till slut på 4,5 procent.

Svenska Bostäder, Stockholmshem och Familjebostäder, Stockholms tre stora kommunala bostadsbolag med 75 000 lägenheter, kräver en hyreshöjning på 7,8 procent nästa år.

Foto: Sigmund

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Nytt förbud på gång – påverkar svenska hushåll med trädgård

2025 04 17

Miljömålsberedningen går fram ett förslag om nytt förbud som bland annat påverkar hushåll med trädgård.

Ett förbud mot nya och förlängda tillstånd för torvtäkter i Sverige.

Det föreslås bli verklighet från och med 1 januari 2026.

"Orimligt"

Torv är en råvara som enligt en uppskattning från branschorganisationen Svensk Torv täcker 25 procent av Sveriges landareal. Torvmarken uppgår till 6,4 miljoner hektar.

Siffrorna från Sveriges geologiska undersökning är något mindre, 15 procent, men även den andelen gör landet till ett av de mest torvtätaste i världen.

Men nu kan torvtäkt förbjudas.

Och det möts med skarp kritik.

– Det är orimligt att ett så omfattande förslag kan vila på en så begränsad vetenskaplig grund, säger Rita Larsson, ordförande i Svensk Torv, i ett uttalande.

Används i trädgården och mat

Råvaran bedöms vara avgörande för tillgången på mat.

– Torv är också en av de mest pålitliga produkterna när det gäller att producera rena, hälsosamma livsmedel effektivt och utan pesticider eller andra förorenade element, har Jaco Dijkshoorn, Director BU Materials and Procurement vid Kekkilä-BVB, tidigare sagt till Viola enligt Svensk Torv.

Ett förbud kan också påverka hushåll med trädgård. Nästan all planteringsjord som erbjuds i butik innehåller stora mängder torv, bland annat eftersom råvaran bidrar till att lagra fukt och göra jorden luftig.

– När torven bryts släpps stora mängder växthusgaser ut, framhåller Naturskyddsföreningen.

Men enligt Svensk Torv saknas det i dagsläget ersättningsmaterial “i tillräcklig volym och kvalitet” inom trädgårdsodling.

Om torven försvinner riskerar vi försämrad djurhälsa, sämre odlingsresultat och högre kostnader i hela kedjan – från jordbrukare till konsument. Det är inte ansvarsfullt, säger Rita Larsson.

Naturvårdsverket: som ett fossilt bränsle

Torv bildas på våtmarker när ny mossa växer ovanpå äldre mossa.

Stora mängder kol finns inlagrat i torven och Naturvårdsverket anser att torven bör betraktas som ett fossilt bränsle.

Användningen av torv som bränsle är mycket liten i Sverige men utvinning och användning av odlingstorv orsakar också utsläpp av växthusgaser.

Det framhåller myndigheten som tidigare uppmanat att låta torven vara.

– Våtmarker som bildat eller bildar torv spelar en viktig roll för klimatet eftersom torv innehåller stora mängder kol. Att skydda och restaurera kolrika ekosystem som torvmarker gynnar klimatet, då detta kan bidra till en minskning av växthusgaser och till och med en inbindning av kol, skriver Naturvårdsverket också.

Foto: Stanly8853

Text: Redaktionen