UPPGIFTER: Hatbrott mörkades i Sverige

2023 11 27

Skolelever i Malmö uppges ha önskat livet ur judar och gjort Hitlerhälsning i klassrummet.

Det rapporterade Sydsvenskan i söndags.

Händelsen uppges ha inträffat endast några dagar efter terrorgruppen Hamas attack mot Israel.

Nu kommer nya uppgifter om det antisemitiska hatbrottet.

Malmös gymnasieledning har vid upprepade tillfällen mörkat att det skett skolincidenter med koppling till kriget mellan Israel och Palestina.

Det avslöjar Sydsvenskan i dag, måndag.

Gymnasieledningen har till exempel inte informerat politikerna i Malmö om hatbrotten som skedde kort efter Hamas attack mot Israel, trots att offentliga dokument avslöjar att ledningen har känt till incidenten.

”Fullständigt oacceptabelt”

John Roslund (M), andra vice ordförande i gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden, regerar kraftigt på avslöjandet.

– Jag blir direkt upprörd utifrån det faktum att jag så sent som i onsdags ställde frågor om det förekommit några incidenter med koppling till konflikten. Hela ledningsgruppen svarade då nej. Det är fullständigt oacceptabelt, säger han till Sydsvenskan.

Tvärvänder

Arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L) har kritiserat att händelsen inte polisanmälts av Malmös gymnasieledning.

– Elever i Malmö har dödshotat judar och hyllat Nazityskland, enligt Sydsvenskan. Trots att läraren reagerade direkt har händelsen inte polisanmälts. Regeringen kommer skärpa lagstiftningen och säkerställa att alla misstänkta brott i skolan anmäls. Det borde vara en självklarhet, skrev han i ett inlägg på X under måndagen.

Nu tvärvänder gymnasieledningen och polisanmäler händelsen.

– Uppenbarligen så gjorde jag fel bedömning. Då är det bara att göra om och göra rätt. I dag har vi gjort en polisanmälan, säger Johan Aspelin, kommunens utbildningschef på gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen, till P4 Malmöhus.

Johan Aspelin berättar att det var han som rekommenderade att inte polisanmäla händelsen, eftersom han bedömde att elevernas uttalanden inte riktat sig mot en enskild person. Utbildningschefen framhåller även att han "inte vägde in lagstiftningen tillräckligt".

Beslutet kritiseras av Malmös skolkommunalråd Sara Wettergren (L).

– Det sämsta man kan göra i det här läget är att sopa det under mattan, säger hon till radiokanalen.

Förnekar

Johan Aspelin dementerar att han velat mörka händelsen.

I en kommentar till Sydsvenskan ger utbildningschefen sin förklaring till varför gymnasieledningen inte informerade politikerna om händelsen. 

– Som jag uppfattade det så gällde deras frågor i ett mer här-och-nu-perspektiv. Och i det perspektivet hade jag inget att rapportera. Det var ett misstag från min sida.

Text: Redaktionen


3 december 2025

JUST NU: Ras med 34 procent – Putin hårt pressad

2025 12 03

Putin är utsatt för ett hårt tryck.

En ”giftig blandning” av sanktioner, lägre oljepriser och en starkare rubel har ställt till rejäla problem för Vladimir Putin.

Nu rasar intäkterna från några av Rysslands viktigaste källor till finansiering av kriget i Ukraina.

Stort ras för Putinregimen

Rysslands olje- och gasintäkter har rasat med 34 procent i november jämfört med samma månad förra året, rapporterar Moscow Times.

Siffrorna kommer från Rysslands eget finansministerium.

Den ryska regeringen fick in 530,9 miljarder rubel i olje- och gasskatter förra månaden – men det är alltså en rejäl minskning jämfört med motsvarande period förra året.

Samtidigt har också intäkterna från mineralutvinningsskatten minskat med 36 procent och från exporttullarna med nästan 40 procent, enligt tidningen.

Nedgången har accelererat under året, och innebär allt större problem för Putin och hans regim, som har svårt att få budgeten att gå ihop.

Olje- och gasintäkterna spelar en avgörande roll för att finansiera kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: USA rasar mot Europa - "Mobbar ut oss"

”Nedgången bör accelerera”

Under årets första elva månader uppgick olje- och gasintäkterna till 8 biljoner rubel, eller 103 miljarder dollar.

Det är en minskning med 2,3 biljoner rubel, eller 29,63 miljarder dollar jämfört med motsvarande period förra året.

Rysk olja har sålts till rabatterat pris efter de amerikanska sanktionerna mot stora ryska oljebolag, vilket är ett av skälen till att inkomsterna har minskat.

I Ryssland varnas det nu för att de ekonomiska konsekvenserna kan bli allvarliga.

Ekonomen Yegor Susin flaggar för ett ”betydande underskott i olje- och gasintäkter på grund av rabatterna.

– Nedgången bör accelerera i januari, med tanke på nuvarande pris- och rabattdynamik, varnar den ryske ekonomen, enligt tidningen.

Att strypa Rysslands finansiering av kriget har beskrivits som avgörande för att Putin ska kunna tvingas till förhandlingsbordet.

Ukraina har utfört en lång rad attacker mot rysk energiinfrastruktur, just för att skada denna finansiering.

LÄS OCKSÅ: Rysk befälhavare sågar Putin

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


03dec25

JUST NU: Finlands president varnar för kollaps

2025 12 03

– Den liberala, regelbaserade ordningen som uppstod efter andra världskriget håller på att dö ut.

Det skriver Finlands president Alexander Stubb i tidskriften Foreign Affairs.

I artikeln varnar Stubb för att västvärlden har fem år på sig att undvika en katastrof.

– De kommande fem till tio åren kommer sannolikt att avgöra världsordningen för kommande decenium. När en ordning väl etablerat sig tenderar den att bestå ett tag, framhåller presidenten.

”Detta är sista chansen”

Enligt Stubb är en ny världsordning på frammarsch. En multipolär världsordning där makten är fördelad mellan flera stormakter, särskilt Kina och USA.

Om västvärlden, tillsammans med andra likasinnade länder, inte lyckas bygga en ny och mer samarbetsinriktad värld, väntar svåra tider. Hela världen som vi känner i dag kan kollapsa, varnar presidenten.

– Detta är sista chansen för västländer att övertyga resten av världen om att de är kapabla till dialog snarare än monolog, till beständighet snarare än dubbelmoral och samarbete snarare än dominans. Om länder undviker samarbete hotar en värld med ännu större konflikter.

LÄS MER: USA rasar mot Europa – ”Mobbar ut oss”

Lösningen: ”Värdebaserad realism”

För att undvika en kollaps föreslår Stubb att västvärlden ska ansluta sig till en linje som han kallar för ”värdebaserad realism”.

Den värdebaserade politiken vilar enligt Stubb på västerländska värderingar som demokrati, rättsstatsprincipen och de mänskliga rättigheterna. Samtidigt öppnar den för att söka samarbeten med länder som inte delar samma värderingar.

Länder i globala syd (Afrika, Latinamerika och Asien) bör behandlas som jämlika partners, menar Stubb.

– Länder bör sträva efter en samarbetsinriktad världsordning baserat på värdebaserad realism, som respekterar både rättsstatsprincipen och kulturella och politiska skillnader. För Finland innebär det att man ska kontakta länderna i Afrika, Asien och Latinamerika för att bättre förstå deras ståndpunkter i frågan om Rysslands krig i Ukraina och andra pågående konflikter, skriver han.

– Det innebär också att man ska föra pragmatiska diskussioner på lika villkor om viktiga globala frågor, såsom teknikutbyte, handel och klimatförändringar.

LÄS OCKSÅ: Rysk befälhavare sågar Putin

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen