Stor rädsla i Sverige – varnar för att folkgrupp kan försvinna

2023 11 26

Det råder en allt större oro bland judar i Sverige.

Sedan kriget mellan Israel och Hamas utbröt har regeringen meddelat att antisemitismen har ökat.

Bland annat har flera aktörer märkt av stor spridning av hat mot judar på sociala medier.

Nu uttrycks mycket stor oro angående situationen, och doktoranden Daniel Leviathan varnar för att judar kan komma att försvinna från Sverige.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Kommer inte finnas kvar”

Regeringen har aviserat att man kommer att göra stora satsningar på judars säkerhet i Sverige.

För närvarande råder alltjämt en enorm rädsla och Daniel Leviathan, som är doktorand och expert på svensk-judisk historia, understryker allvaret i situationen.

– Jag är faktiskt rädd att det inte kommer att finnas några judar kvar i Sverige om femtio år, säger han till DN.

Tydliga siffror

Nya siffror från analysföretaget Infostat pekar på att allt fler känner sig oroliga och ungefär hälften av de tillfrågade har diskuterat att flytta från Sverige.

Sju av tio judar känner att det har blivit mer otryggt att leva med öppen judisk identitet och fyra av fem tycker att det är otryggt att bära judiska symboler.

Många av de som svarat nämner Malmö som en särskilt otrygg plats.

“Kommer aldrig acceptera”

Via ett pressmeddelande från regeringen förklarar statsminister Ulf Kristersson (M) att man har för avsikt att trygga judarnas tillvaro.

– Den här utvecklingen kommer jag och regeringen aldrig att acceptera. Ingen jude i Sverige ska behöva fråga sig om han eller hon vågar bo kvar i sitt eget land.

Tre områden

I det systematiska arbetet lyfter man fram tre huvudsakliga områden som man kommer fokusera på.

– Regeringens arbete mot antisemitism fokuserar på tre områden: att stärka judars trygghet och säkerhet i Sverige. Att uppmärksamma den judiska kulturen. Och att stärka utbildnings­insatserna och kunskapen om vår judiska minoritet, som snart funnits i Sverige i 250 år.

Foto: B. Besevic

Text: Redaktionen


Lägg undan pengar – storbank varnar hushållen

2026 03 19

Riksbanken valde idag att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent. 

Enligt myndigheten väntas räntan ligga kvar på samma nivå “under en tid framöver”.

Men.

Prognosen är mycket osäker på grund av kriget i Mellanöstern.

Och nu uppmanas hushållen att ta höjd för en högre boränta än den man ser framför sig just nu, förutsatt att läget inte lugnat ned sig innan sommaren, rapporterar Di.

Jag kan tänka mig att det skulle kunna bli ännu högre om man får en mer betydande inflationssmäll. Då pratar vi inte bara en höjning av styrräntan, utan två, tre kanske, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till tidningen.

Kan bli över tre procent

Experten vill inte nämna siffror på var räntan skulle kunna landa. En boränta på över tre procent är dock inte omöjligt. Idag ligger snitträntan på mellan 2,59-2,65 procent hos de större bankerna.

– Fortsätter konflikten under stora delar av året sitter vi i en helt annan situation. Då ligger det i tangentens riktning att det skulle kunna bli aktuellt med räntehöjningar om vi får ett bredare inflationstryck, säger Robert Boije.

ANDRA LÄSER: Här är banken med dyrast avgift

Riksbanken: "Ha beredskap"

Enligt Riksbanken finns det i Sverige “i grunden goda förutsättningar för att den ekonomiska återhämtningen ska fortsätta”.

Samtidigt flaggar man för att läget kan förändras.

– Det är viktigt att ha beredskap för att den framtida utvecklingen kan bli annorlunda. Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, förklarar Riksbanken och tillägger:

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling: matbutiker tvingas till nödåtgärd

Foto: M. Nilov

Text: Redaktionen


19 mars 2026

Ica vill se förbud – säljs i nästan alla matbutiker

2026 03 19

Ett tomatlarm har utfärdats i Sverige.

I nästan alla matbutiker går det att hitta de populära småtomaterna som passar lika bra i salladen som snacks framför tv:n.

Nu har 20 olika sorter inköpta från Coop, Hemköp, Ica, Lidl och Willys analyserats av konsumentsajten Råd & Rön.

Och då visar det sig att tolv av 17 importerade småtomater, framför allt från Nordafrika, innehåller rester av bekämpningsmedlet PFAS, som ofta beskrivs som “evighetskemikalien”.

Stora mängder hittades bland annat i Icas egna körsbärstomater. Detta trots att Ica vill se ett förbud mot PFAS och har anslutit sig till miljöorganisationens Chemsecs krav på ett sådant.

– Ica har alternativ i sortimentet där PFAS-baserade bekämpningsmedel inte är tillåtna. I ekologiska produkter får inga kemiska bekämpningsmedelsrester förekomma, framhåller Icas kvalitetschef Lisa Olsen i en kommentar till Råd & Rön.

Även Coop säger nej

Coop tillhör också de matjättar som skrivit under på krav om PFAS-förbud. Men även i deras butiker, under Coops eget varumärke, hittas snackstomater med PFAS-rester. Kedjan anser att det är bekymmersamt och någonting man kommer att följa upp med leverantören.

Lidl uppmärksammas också i granskningen. I deras spanskodlade Süss & aromatisch babyplommontomater upptäcks penthiopyrad. Ett PFAS-klassat ämne som sedan ett halvår inte längre får användas i EU.

– Vad gäller det specifika fyndet av penthiopyrad är vi medvetna om att substansens godkännande inom EU löpte ut den 31 oktober 2025. Lidl har genomfört egna analyser av dessa tomater under början av 2026, kommenterar Lids pressansvarige Ingrid Arinell till tidningen och tillägger att analyserna inte har visat att substansen förekommer.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling – matbutiker tvingas till nödåtgärd

"Extremt långlivade"

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur, förklarar Naturvårdsverket.

– PFAS är extremt långlivade och troligen bryts vissa PFAS inte ned alls under naturliga förhållanden. Det innebär att så länge PFAS fortsätter att användas och spridas kommer människor och andra organismer troligtvis att utsättas för alltmer PFAS, skriver myndigheten.

"Ska stoppa spridningen"

I höstas meddelade regeringen att man satsade 1,8 miljarder kronor kommande tre år på att ren natur och giftfri miljö.

– Detta kommer att finansiera skötsel av värdefull natur, miljöövervakning och att stoppa övergödning och spridning av PFAS-gifter, sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) då.

Inget av de medel som Råd & Rön hittat översteg de gränsvärden som bestämts av EU.

LÄS OCKSÅ: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen