EUROPA: Allvarlig flygolycka – flera döda

2023 11 25

Åtminstone fyra personer har omkommit i en flygolycka.

På lördagskvällen kommer uppgifter om att en allvarlig flygolycka har skett i Österrike.

Närmare bestämt ska kraschen ha tagit plats i delstaten Oberösterreich och det ska röra sig om ett mindre flygplan.

Kvarlevorna efter åtminstone fyra personer har återfunnits på platsen men personerna har ännu inte kunnat identifieras.

Det rapporterar AFP.

Bergigt område

Det var i ett bergigt område i de västra delarna av landet som olyckan skedde.

Enligt uppgifter ska det ha snöat ordentligt vid tillfället då planet kraschade, och en stor sökinsats inleddes kort efter händelsen.

Det står ännu inte klart exakt vad som föranlett olyckan och polisen har nu för avsikt att utreda händelsen.

Flög mot Kroatien

Uppgifter pekar på att flygplanet hade lämnat flygplatsen Pribram i Tjeckien och var på väg mot Medulin i Kroatien.

Det ska handla om ett enmotorigt flygplan av typen Rockwell Commander 112B.

Det är inte klart om de fyra personer som har bekräftats döda var samtliga som befann sig i flygplanet när det kraschade.

Även tidigare i november

I början av november skedde en mycket liknande olycka då ett mindre flygplan som var på väg mot Kroatien till Österrike kraschade i Lintsching nära Salzburg.

Även då omkom fyra personer och orsaken till kraschen har inte offentliggjorts.

Flygplanet var då av den mindre typen Cirrus SR20.

I USA

I november månad har ytterligare flygkrascher skett där mindre flygplan har varit inblandade.

I den amerikanska delstaten Texas dog en person då ett mindre flygplan kraschade in på en parkeringsplats utanför ett köpcenter.

– Planet varken landade på eller kolliderade med någonting, sade räddningstjänstens Daniel Daly till CNN då.

– Ärligt talat, först trodde jag att det var en bilbrand tills jag såg stjärtpartiet på flygplanet, sade en person som bevittnade olyckan.

Det är oklart vad som orsakade olyckan.

Foto: C. Hanson

Text: Redaktionen


17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


Rysslands pulsåder under attack – fartyg står i lågor

2025 12 18

Ukrainska drönare har vräkt in över den ryska regionen Rostov under natten till torsdagen.

Flera bilder och videor som tagits av lokala invånare och lagts ut på sociala medier visar hur stora lågor i hamnen stiger mot himlen.

Enligt initiala uppgifter från lokala tjänstemän ska drönare ha slagit ned i en oljetanker, rapporterar Kyiv Independent.

Alexander Skrjabin, borgmästare i Rostov-na-Donu, har uppgett på Telegram att räddningstjänsten arbetat med att släcka en brand på ett tankfartyg. Han hävdar vidare att det finns dödsoffer. Uppgifterna har inte bekräftats av västerländska medier.

Rysslands "pulsåder"

Att just Rostov är under attack är inte utan betydelse.

Staden och regionen fungerar som en pulsåder i Ryssland och är en plats där militärt, ekonomiskt och politiskt tryck passerar. Staden är även känd för sitt tempo, sin handel, sitt jordbruk och sin logistik.

Enligt lokala uppgifter ska Rostov även ha drabbats av strömavbrott till följd av de intensiva drönarangreppen mot staden.

Ändrade sig: ett "lastfartyg"

När det gäller rapporterna om den attackerade oljetankern går uppgifterna isär. Jurij Sljusar, guvernör i Rostov oblast, har bekräftat attacken men vill inte specificera vad det handlar om för fartyg, rapporterar Kyiv Independent.

Senare på natten verkade Slyusar bestrida rapporter om att en oljetanker var ett mål, och hävdade istället att ett "lastfartyg" hade träffats i attacken, skriver tidningen.

De ryska påståendena har inte kunnat verifieras och det är oklart vad exakt det är för fartyg som står i lågor.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Rysk militärkonvoj utslagen

Slog till mot skuggflottan

Attacken kommer en dryg vecka efter att Ukraina slagit till mot en oljetanker som tillhörde den ökända ryska skuggflottan. Det handlade då om ett det Gambiaflaggade fartyget Dashan som slogs ut med sjödrönare när det färdades genom Ukrainas ekonomiska zon i Svarta havet.

Fartyget har transporterat oljeprodukter till ett värde av 60 miljoner dollar, uppgav ukrainska Suspilne vid tillfället.

LÄS MER: Finland ber om ursäkt till hela Kina – “rasistiskt”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen