Makabra klipp sprids på sociala medier i Sverige

2023 11 25

Makabra filmklipp sprids nu bland barn och ungdomar.

Det är ungdomsförbundet Unga Kris, som är ett fristående förbund till föreningen Kris, som larmar om den problematiska utvecklingen.

Larmet gör gällande att makabra filmklipp sprider sig på sociala medier bland ungdomar i bland annat Göteborg.

Videoklippen föreställer barn och unga som utsätts för misshandel och förnedring, och problematiken uppges ha blivit nästintill normalt.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Tyvärr vanligt”

Kommunpolisen Roberto Tomé menar att det inte är någonting nytt att ungdomar filmar saker.

– Det är tyvärr vanligt överlag i vårt samhälle att ungdomar filmar vad de gör och lägger ut det, säger han till GP.

Området Majorna lyfts fram som en stadsdel där fenomenet är särskilt förekommande.

Har upprättat samverkan

Vidare förklarar Tomé att man samarbetar med flera andra aktörer för att försöka komma åt problemet.

– Vi har upprättat anmälningar i samverkan med socialtjänst och samverkat med skolorna för att prata om den här problematiken, fortsätter han.

Riktar uppmaning

Unga kris har tagit till sociala medier för att uppmärksamma problemet.

Samtidigt riktar man en uppmaning till föräldrar om att prata med sina barn, ingripa eller larma polisen om man ser någonting misstänksamt och agera för barnens säkerhet.

Polisen har tagit emot flera anmälningar om filmklippen som sprids både via sms och via sociala medier.

Arbetar för unga

Unga Kris är ett ungdomsförbund som i första hand arbetar för att vara samhällsnyttiga och agera för ungdomarnas bästa.

– Vår huvudgrupp är ungdomar mellan 13-25 år. Föreningen erbjuder en trygg och utvecklingsrik miljö där ungdomar får utvecklas i sin egna takt, framhåller förbundet.

– Personalen på Unga Kris har en stor erfarenhet av utanförskap och en hög kompetens inom ungdomsverksamhet. Unga Kris fungerar som ett bollplank för de unga som är i behov av stöd i sin vardag.  Vi anser att vi är bäst inom ungdomsverksamheten.

Foto: Dole777

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 25

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen