SVERIGE: Liten flicka död i olycka

2023 11 24

Ett flicka i lågstadieålder har förlorat livet.

Detta efter att ha blivit träffad av en bil i Blentarp, utanför Sjöbo, drygt två mil norr om Ystad.

– Påkörd person, bekräftar polisen kort på sin hemsida.

Vid 19-tiden bekräftade polisen att den unga flickan har avlidit.

– Anhöriga är underrättade. Olyckan kommer att utredas, informerar polisen.

Förhör vittnen

Räddningstjänst och ambulans larmades akut till olycksplatsen.

Barnet fördes efter händelsen till sjukhuset.

Ett arbete pågår för närvarande med att förhöra vittnen och dokumentera olycksplatsen.

Extremt halt

Ystads Allehanda, lokaltidningen, rapporterar också att omständigheterna är oklara.

– Enligt polisens presstalesperson Patric Fors, skriver tidningen.

Faktum är dock att det är mycket halt på olycksplatsen.

Det är inte känt om det är den svåra halkan som har föranlett olyckan.

Varnar för blixthalka

Tidigare under dagen varnade SMHI för blixthalka på vägarna.

Framför allt i just södra Sverige och Skåne.

Under fredagen byar av regn eller blötsnö som främst i högre terräng kan ge upp mot 5 centimeter blötsnö, varnar SMHI på sin hemsida.

– Detta följs under fredag eftermiddag och kväll av uppklarning och kall luft norrifrån, vilket ger risk för tillfrysning av våta vägar.

Flera olyckor

Idag har ett flertal olyckor skett på grund av vägunderlaget.

Söder om Stockholm beskrivs motorvägen som en “isbana”, enligt Aftonbladet.

E4:an vid Örkelljunga i norra Skåne har stängts av med anledning av flera incidenter med inblandade fordon.

Långa köer har uppstått som en konsekvens.

– En lastbil och två personbilar var inblandade i den första olyckan som var i södergående riktning, säger Patric Fors från polisen till Helsingborgs Dagblad.

"Jättemycket trafik"

En andra olycka på samma väg  var “eventuellt i den andra körriktningen”.

– Det är halt på platsen och jättemycket trafik och långa köer, säger Patric Fors.

Vid 17-tiden började vägen öppna igen, men det går mycket långsamt.

Några personskador från olyckorna på E4:an vid Örkelljunga har inte rapporterats.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


“Folk skriver att jag är sjuk i huvudet” – hatstorm mot Ica-handlare

2025 09 06

Kritiken mot en Ica-handlare väller in efter ett Facebook-inlägg.

Under den senaste tiden har hatkommentarer flödat in riktat mot en Ica-handlare efter att denne publicerat ett Facebook-inlägg.

Inlägget handlade om en 18-årig medarbetare som kommit in till jobbet trots kryckor och bandage.

Ica-handlaren skrev att “när personen kommer in till min butik och jobbar med ett leende på läpparna och två kryckor tänker jag: Något rätt måste jag ha gjort som chef”.

“Folk skriver”

Många kritiska kommentarer har kommit in efter Facebook-inlägget.

Bland annat handlar kritiken om att chefen lyfter fram sig själv, istället för medarbetaren.

– Det är hot, det är folk som skriver att jag är sjuk i huvudet, att jag inte borde finnas, säger Ica-handlaren till TV4.

“Får ont i hjärtat”

18-åringen i fråga framhåller att hon själv insisterade på att jobba, och att hon fick arbetsuppgifter som passade henne.

– Jag får ont i hjärtat. Folk har inte sett hur mycket han hjälpt mig, utan de har bara dragit sina egna slutsatser, säger hon.

Ica-handlaren understryker att han lade ut inlägget som en hyllning till 18-åringen.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

“Herregud”

Under Facebook-inlägget syns flera kritiska kommentarer.

En användare skriver exempelvis att “en tonåring kommer till jobbet i bandage och med kryckor och vd:n väljer att framhäva sitt eget förträffliga ledarskap, herregud”.

– Som chef borde du kanske tänka över om det är rätt eller fel att agera så, skriver en annan.

Slår tillbaka

Ica-handlaren skriver själv att “det jag skriver är inte att hylla mig själv”.

– Mobbning på nätet är också mobbning och ska inte accepteras av samhället, menar han.

Flera användare stöttar honom.

– Jag vet hur engagerad du är och hur stolt du är över ditt team. Hur detta kan ses som att hylla sig själv övergår mitt förstånd, skriver en person.

Läs mer: Efter raseriet – Willys expanderar

Foto: Ica

Text: Redaktionen


TRUMP: Vi har förlorat Ryssland

2025 09 06

Donald Trump menar att Indien och Ryssland har gått förlorade till Kina.

Vid den stora militärparaden i Kina fanns flera statsledare på plats.

Däribland var Indiens Narendra Modi och Rysslands Vladimir Putin på besök.

Nu menar Donald Trump att Ryssland och Indien har gått förlorade till Kina.

“Vi har förlorat Ryssland”

I ett inlägg på Truth Social på fredagen beskriver den amerikanska presidenten situationen så här:

– Det verkar som om vi har förlorat Indien och Ryssland till djupaste, mörkaste Kina. Må de ha en lång och framgångsrik framtid tillsammans! President Donald J. Trump, skriver presidenten.

I samma inlägg har han publicerat en bild på Narendra Modi, Xi Jinping och Vladimir Putin tillsammans.

“Mycket besviken”

Xi var värd för fler än 20 ledare från icke-västliga länder för Shanghai Cooperation Organization i den kinesiska hamnstaden Tianjin, inklusive Vladimir Putin och Indiens premiärminister Narendra Modi.

Putin och Modi sågs tillsammans vid toppmötet när de gick mot Xi innan alla tre männen stod sida vid sida. 

Modis allt varmare band med Kina kommer samtidigt som Trump har kylt ner relationerna mellan USA och Indien på grund av handelsspänningar och andra dispyter, uppger Reuters.

Trump sade tidigare i veckan att han var “mycket besviken” på Putin men inte oroad över de växande banden mellan Ryssland och Kina.

Läs mer: USA svarar diktaturen – går samman med två andra länder

“Speciellt”

USA har under en tid försökt få Indien att köpa mindre rysk olja, någonting som inte gett några större resultat.

I sina inledande anmärkningar i samband med Kinabesöket betecknade Modi partnerskapet med Moskva som “speciellt och privilegierat”.

Putin tilltalade Modi som en 'kär vän' och hyllade Rysslands band med Indien som speciella, vänliga och förtroendefulla.

Putins ord

Så här lät det från Putin då:

– Ryssland och Indien har haft speciella relationer i decennier. Vänliga, förtroendefulla. Detta är grunden för utvecklingen av våra relationer i framtiden, sade han enligt AP.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen