Efter attacken – Irak varnar USA

2023 11 24

Natten till torsdagen tidigare i veckan attackerade USA två mål i Irak.

Anfallets utfördes av amerikanska stridsflygplan, enligt uppgifter från Pentagon.

Militären riktade in sig på två anläggningar nära den irakiska huvudstaden Bagdad och var ett svar på Iran-stödda gruppers attacker mot USA och dess allierade.

Varnar USA: "Oacceptabelt"

Nu har Irak svarat.

Och landet fördömer å det grövsta Joe Bidens order om luftangrepp mot de miliser som anklagas för att attackera amerikanska styrkor i just Irak.

Dessutom varnar Irak  för “en cykel av oroligheter som hotar att destabilisera nationen”, rapporterar Newsweek.

– Den irakiska regeringen hävdar att den senaste eskaleringen under de senaste dagarna är en farlig utveckling som involverar en oacceptabel kränkning av irakisk suveränitet, säger Bassam al-Awadi, talesperson för Iraks regering, i ett uttalande.

"Fördömer kraftigt"

Talespersonen fortsätter:

– Regeringen är orubbligt bunden, under alla omständigheter, att bevara, skydda och försvara irakisk suveränitet i enlighet med dess konstitutionella och juridiska skyldigheter.

– Vi fördömer kraftigt attacken mot Jurf al-Nasr (staden som attackerades, red. anm.), som utfördes utan irakiska myndigheters vetskap.

"Äventyrar nationella intressen"

Men Irak riktade sig också till miliser som verkar oberoende av militären.

– All väpnad aktion eller aktivitet utanför den militära institutionen fördöms och är en olaglig strävan som äventyrar det nationella intresset, säger Bassam al-Awadi.

– Dessutom, alla väpnade enheter som inte följer denna princip agerar mot det nationella intresset, och regeringen kommer att vidta nödvändiga åtgärder för att skydda Irak.

Unikt besked

Efter USA:s anfall medgav den amerikanska militären, för första gången, att man slagit till mot Iran-stödda grupper på irakiskt territorium.

Det amerikanska försvarsdepartementet uppger att flygattackerna är ett direkt svar på en specifik attack mot USA. Iranska proxystyrkor i Irak avfyrade nyligen en ballistisk robot mot en amerikansk militäranläggning.

– Vi kan bekräfta att Iran-stödda miliser utförde en attack under gårdagskvällen.  En ballistisk robot med kort räckvidd avfyrades mot amerikanska och allierade styrkor vid Al-Asad Airbase, vilket resulterade i åtta personskador och en del mindre skador på infrastrukturen, säger Pentagons talesperson Pat Ryder i ett uttalande.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen