Premiärminister ställer in Sverigebesök

2023 11 22

Islands regeringschef Katrín Jakobsdóttir blåser nu av sitt planerade besök i Sverige.

Regeringschefen skulle resa till Sverige nu på fredag, enligt isländsk media.

Stora utmaningar

Hon skulle stanna i Sverige även under delar av helgen men nu ställs alltså hela besöket in.

Bakgrunden är den stora krisen som drabbats Island de senaste dagarna med allt större oro för ett stundande vulkanutbrott.

– Hon behöver helt enkelt vara hemmavid när landet står för stora utmaningar.

Det uppger pressansvariga Magdalena Höglund till Aftonbladet.

Kriminalroman

Katrín Jakobsdóttir skulle komma till Sverige tillsammans med den isländska stjärnförfattaren Ragnar Jonasson.

Orsaken till resan är inte politik – utan författarskap.

– En av Islands mest lästa och internationellt hyllade deckarförfattare, Ragna Jonasson, har tillsammans med Islands statsminister Katrín Jakobsdóttir skrivit kriminalromanen Reykjavik.

– Boken blev en bestseller på Island och har sedan även hyllats stort internationellt i en rad länder, bland annat USA, Storbritannien och Frankrike.

Det förklarar Romans & Selling som håller i det planerade eventet i Stockholm.

Hoppas på Sverigesuccé

Islands regeringschef hoppas att boken ska bli en succé även i Sverige och boken ges nu ut även på svenska

Katrín Jakobsdóttir är Islands regeringschef sedan 2017 och partiledare för Vänsterpartiet - de gröna. Hon kom in det isländska parlamentet redan 2007 och har varit minister för utbildning, forskning och kultur från 2009 till 2013. 

Hon är i grunden litteraturvetare och skrev sin magisteruppsats om den isländske kriminalförfattaren Arnaldur Indriðason.

Hon är sedan länge vän med Ragnar Jonasson.

Foto: D. Posteby

Text: Redaktionen


JUST NU: Drönarlarm på svensk flygplats – flyg omdirigeras

2025 11 06

Ett larm om drönare har inkommit på Landvetters flygplats.

Flygtrafiken till och från flygplatsen har stoppats för tillfället och flygen har omdirigerats, bland annat till Köpenhamn.

– Jag kan bekräfta att drönare är observerade vid Landvetter. Det är just nu uppehåll i flygtrafiken, säger Björn Stavås på Luftfartsverket, rapporterar Aftonbladet.

Två flyg från München Frankfurt har omdirigerats till Köpenhamn.

En planerad flygning från Landvetter till München ställs in.

– Man stoppar trafiken och informerar de som är i luften om vad som har rapporterats, säger Björn Stavås.

Flygplatsen i Bryssel

I veckan fick flygtrafiken på Bryssels flygplats, vid ett par tillfällen, pausas på grund av larm om drönare.

Det var första gången som flygtrafiken på den flygplatsen har stoppats på grund av en drönare, men liknande incidenter har inträffat på andra håll i Europa.

Exempelvis tvingades flygplatserna i Köpenhamn, Oslo och Ålborg att stänga tillfälligt i september på grund av drönare.

Också Münchens flygplats var tvungen att avbryta verksamheten två gånger på 24 timmar i oktober.

Drönarna ökar

Misstänkta drönarobservationer vid svenska flygplatser ökar kraftigt, rapporterade SVT i oktober, med hänvisning till siffror från Transportstyrelsen.

Ökningen påverkar både stora och små flygplatser.

– Det finns ganska stora risker om en drönare skulle vara i vårt luftrum och vi har ett plan med passagerare som ska avgå. Då har vi en stor allvarlig risk, så det får inte hända, säger Norrköpings flygplats vd Jesper Low, till SVT.

Läs också: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Flera exempel

I slutet av september drabbades flygplatsen i Sundsvall.

Ett flygplan fick cirkulera ovanför flygplatsen i över 30 minuter.

Förra året fick Arlanda stänga i över en timme på grund av att drönare synts i området.

De senaste fem åren har antalet drönarincidenter vid svenska flygplatser mer än fördubblats, uppger SVT.

Förra året rapporterades hela 46 incidenter.

I år är antalet för de första sex månaderna hela 35 incidenter.

Men observationerna är ofta osäkra, då de kan ske i mörker och på långt avstånd.

– I många fall har det visat sig att det är vanliga flygplan. Man har sett helikoptrar, satelliter eller till och med stjärnor, säger Tansportstyrelsens sektionschef Jörgen, till kanalen.

Läs mer: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Text: Redaktionen


JUST NU: “Sluta ljug!!!” – Trump förbannad

2025 11 06

Donald Trump är missnöjd.

Inflationstakten i både Sverige och USA har kommit ned sedan de mycket höga siffrorna som var för ett par år sedan.

Men inflationen ligger alltjämt kvar en bit över målet – i USA är inflationen strax under tre procent, vilket kan jämföras med centralbankens mål på två procent.

Nu är Donald Trump förbannad – och menar att han har fått ner priserna rejält i USA.

“Sluta ljug!!!”

Den amerikanska presidenten uttrycker sig i ett inlägg på Truth Social på torsdagskvällen.

– Thanksgiving-middagen 2025 under Trump är 25 procent billigare än Thanksgiving-middagen 2024 under Biden, enligt Walmart, skriver han.

– Mina kostnader är lägre än Demokraternas på allting, särskilt olja och gas! Så Demokraternas fråga om kostnader är DÖD! SLUTA LJUG!!!

Så ligger det till

Efter de senaste årens extrema priser i många länder har inflationstakten i såväl EU som USA kommit ner till mer normala nivåer.

Men centralbankerna är inte nöjda ännu.

I USA – som i Sverige – har centralbanken ett mål på att inflationstakten ska ligga kring två procent.

Därmed är inflationen på andra sidan Atlanten kvar cirka en procentenhet över målet.

Läs mer: USA kan tvingas betala 90 miljarder dollar

Tre procent

Konsumentpriserna steg med 0,3 procent i september i USA, vilket drev upp den årliga inflationstakten från 2,9 procent till 3 procent, uppger CNN.

Det är den högsta den varit sedan januari, enligt data från Bureau of Labor Statistics.

“Inte märkts än”

Christopher Rupkey, chefsekonom på FwdBonds, tror dock att det kan vara värre än det ser ut vad gäller inflationen i USA.

– De omedelbara farorna från Trumps tullpolitik har ännu inte märkts i den totala inflationen, menar han.

Samtidigt råder fortsatta problem i landet på grund av den rådande nedstängningen av regeringen – som inte ser ut att vara över än på ett tag.

Läs mer: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen