3 okt 2025

Skräcken ökar i Ryssland – “Folk är rädda”

2023 11 16

Snart har det gått två år sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Ingenting tyder på att Vladimir Putin planerar att sluta kriga.

Tvärtom godkände den ryska duman i veckan statsbudgeten för de tre kommande åren.

Hela 39 procent – motsvarande över 1 600 miljarder kronor – kommer att läggas på försvaret och ordningsmakten under 2024.

– Den mest militariserade budgeten i landets moderna historia, konstaterar oberoende Meduza.

"Stödjer inte kriget"

Men samtidigt som Ryssland fortsätter att rusta för åratal av krig växer motståndet på hemmaplan.

Det hävdar opinionsinstitutet Levada som stämplats som en “utländsk agent” i Ryssland, vilket i praktiken innebär att de inte är särskilt uppskattade av den ryska regimen.

– Enligt mina beräkningar stödjer de flesta ryssar inte det här kriget. Ryssland startade ett brutalt, orättvist anfallskrig, säger Mikhail Zygar, författare till boken “Krig och straff”, till norska VG.

Omöjligt att veta på riktigt

Levadas undersökning hävdar att nästan en fjärdedel av ryssarna inte ens vet varför Ryssland krigar mot Ukraina.

41 procent säger att de inte skulle ha startat kriget om de hade fått chans att göra om, medan 43 procent säger att de stödjer invasionen.

Men det är egentligen omöjligt att veta vad det ryska folket egentligen tycker, uppger flera experter.

– Myndigheterna har definitivt stöd från en del av det ryska folket, som vill fortsätta kriget. Men jag tror ändå inte att det är mer än fem till tio procent av befolkningen, säger den profilerade ryska journalisten Jelena Milasjin till VG:

"Folk är rädda"

Jelena Milajsin jobbar på Novaja Gazeta, en delvis engelskspråkig rysk tidning i Moskva.

Flera av tidningens reportrar har blivit mördade under 2000-talet.

Enligt journalisten är skräcken inne i Ryssland hela tiden närvarande.

– De allra flesta ryssar beter sig som om livet pågår som vanligt. Folk är rädda för att säga vad de egentligen menar.

Undersökningen: stressen ökar

Att det råder ett helt nytt stämningsläge i Ryssland har skildrats vid flera tillfällen.

Enligt oberoende ryska opinionsmätningar finns det en förhöjd stressnivå bland befolkningen på grund av kriget.

– Du skulle se att människor är mer deprimerade och har mer ångest. Folk är också mer öppet aggressiva på gatan och olika typer av våld är vanligare, säger en rysk människorättsaktivist som Svenska Dagbladet talade med tidigare i år.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen