26 nov 2025

Finland kan stänga gränsen

2023 11 13

De senaste månaderna har Finland upplevt en markant ökning av antalet migranter som saknar nödvändiga resehandlingar.

Migranterna försöker ta sig in i landet via den östra gränsen mot Ryssland.

På måndagen anlände 21 stycken  asylsökande till gränsövergångsställen i sydöstra Finland utan behövliga resedokument, rapporterar Yle.

Sedan augusti har över 100 visumslösa personer försökt ta sig över gränsen.

– Antalet är större än vanligt. Huvudsakligen har dessa personer saknat nödvändigt visum för att komma in i landet. Individerna är medborgare i tredje länder och har använt Ryssland som transit, framhåller Gränsbevakningsväsendet i Finland.

Tvärvändning av Ryssland

Tidigare har ryska myndigheter stoppat personer, som inte haft nödvändiga resehandlingar, från att ta sig till den finska gränsen.

De senaste månaderna har de ryska myndigheterna tvärvänt. 

– De tillåter resor trots bristande dokumentation, skriver Gränsbevakningsväsendet.

Misstänker hybridkrigsföring

Den ryska svängningen kan handla om en slags hybridkrigsföring mot Finland.

Diktaturen har tidigare styrt ett stort antal migranter mot den finska gränsen. Senast år 2015.

– Nu försöker man eventuellt igen utöva påtryckning mot Finland med ett migrantvapen av det här slaget.

Det säger Sinikukka Saari, forskningschef vid Utrikespolitiska institutet i Finland, till Yle.

Kan stänga gränsen

Finland befarar att antalet migranter kommer att öka.

Sveriges grannland kan ta till flera nödåtgärder för att stoppa flödet.

En första åtgärd kan bli att stänga den östra gränsen helt och hållet – även för personer som ansöker om internationellt skydd.

Det uppger Jukka Kopra, som är ordförande i den finska riksdagens försvarsutskott.

– Behovet av en lagändring föddes ur situationer där människor styrdes att ansöka om asyl i EU-länder, vilket var tydlig hybridkrigföring, säger han och tillägger:

– Det är bra att vara medveten om att vi har olika åtgärder i vår verktygslåda och att vi är redo att skärpa reglerna om situationen kräver det.

Stoppar cyklister 

Finland har tidigare förbjudit ryskregistrerade bilar att korsa gränsen. Det är inte heller tillåtet att korsa gränsen på cykel.

Foto: Joakim Honkasalo

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen