Helomvändning i rysk stats-tv – ställer krav

2023 11 11

Det råder en ovanlig utveckling i rysk stats-tv.

Ända sedan Rysslands invasion av Ukraina inleddes har ämnet diskuterats i den ryska statskontrollerade televisionen.

Från många håll har man stöttat kriget och pratat om hur det kan utvecklas framöver.

Nu tycks dock ovanligt många röster höjas om att det behövs fredsförhandlingar.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Har inte råd

Det är av två huvudsakliga anledningar som fler förespråkar att man inleder fredsförhandlingar.

Dels kostar kriget för mycket pengar och de ekonomiska konsekvenserna av kriget innebär att man bör välja annat än att fortsätta.

En annan anledning handlar om att man är rädd att ryska allierade, som exempelvis Kina, är trötta på krigföringen.

“Måste få ett slut”

En som förespråkar fredsförhandlingar är den föredetta dumaledamoten Boris Nadezhdin.

– Västs samlade ekonomiska kraft är så mycket större än vår och ju längre det här pågår desto mer förlorar vi. Det måste få ett slut, säger han.

Även ryska statsvetare har invändningar om de ekonomiska förutsättningarna för att fortsätta kriga, samtidigt som Kreml fortsatt menar att den “militära specialoperationen” fortsatt går enligt plan.

Satsar på Krym

Fortsatta strider rasar i de södra och östra delarna av Ukraina.

De ukrainska styrkorna har under den senaste tiden ökat aktionerna kring Krymhalvön.

Under en operation som utfördes natten till fredagen träffade man två landningsfartyg i vad som kännetecknar en tydlig kampanj vid Krym.

Det rapporterar CNN.

Bepansrade fordon

På fartygen fanns bland annat bepansrade fordon.

– Två ryska attackbåtar har träffats av ukrainska havsdrönare nära Chernomorske, Krym, framhåller Andriy Yusov, en talesperson vid det ukrainska försvaret.

– Båtarna var bemannade och lastade med pansarfordon.

Ukraina har fortsatt öka de riktade motattackerna vid Krymhalvön som man hoppas kunna återta.

Foto: M. Parulava

Text: Redaktionen


JUST NU: Pojke död i otäck olycka

2025 09 19

En 16-årig pojke i Borlänge har förlorat livet.

Det var under torsdagskvällen som olyckan ägde rum.

– En bilist har voltat med sitt fordon, meddelade polisen inledningsvis.

Det hela ska ha handlat om en singelolycka.

Incidenten inträffade i Jakobsgårdarna. Polisen stängde omedelbart av vägarna i båda riktningarna.

Senare framkom att fordonet var en A-traktor och hade framförts av en 16-årig pojke.

Skadeläget var då mycket allvarligt.

– Han blev fastklämd och mycket allvarligt skadad i samband med avåkningen. Han fördes med ambulans till Falu lasarett, förklarar polisen.

Livet gick inte att rädda

Natten till fredagen meddelar polisen att 16-åringen förlorat livet.

– Dock gick hans liv inte att rädda. Anhöriga är underrättade, skriver myndigheten på sin hemsida.

Efter olyckan har polisen tagit fordonet i beslag. En teknisk undersökning kommer nu att genomföras.

– Olyckan kommer att utredas vidare, framhåller polisen i ett uttalande.

Olyckorna har minskat

Enligt statistik från Transportstyrelsen har antalet A-traktorer ökat i Sverige. Däremot har antalet olyckor generellt börjat minska, visar en rapport från i höstas.

Under första halvåret 2024 skadades 226 personer i olyckor med a-traktorer.  En minskning med 17 procent jämfört med motsvarande period 2023.

Samtidigt ökade antalet registrerade A-traktorer med drygt 1 500 fordon till omkring 56 000.

Nya regler

I augusti 2023 började nya regler för A-traktorer att gälla. Bland annat infördes krav på att alla måste använda bälte, att det enbart får sitta en person på respektive plats och att fordonet endast får köra i högst 30 kilometer i timmen.

Tidigare i år ändrades direktiven på nytt efter nya körkortsdirektiv från EU.

Det nya direktivet innebär bland annat att fordonen kommer få köras i 45 km/tim.

Enligt EU-direktivet fastslås även åldersgränsen för att köra A-traktor till 16 år. Alltså ett år högre än åldersgränsen i Sverige.

Svenska ungdomar undantas dock från direktivet, vilket bland annat Riksförbundet M arbetat hårt för. Organisationen har förespråkat att åldersgränsen på 15 år bibehålls, samtidigt som högre krav på utbildning och säkerhet bör införas för att minska olycksriskerna.

Foto:

Text: Redaktionen


Trump övertygad: “Då hoppar Putin av – han har inget val”

2025 09 19

USA:s president Donald Trump säger sig ha lösningen för att få slut på Rysslands krig i Ukraina.

Förra veckan meddelade republikanen att han var redo att införa “massiva” sanktioner mot Putinregimen.

Men det villkoras av att Natoländerna upphör att köpa rysk olja.

Där ligger lösningen för att få slut på kriget, enligt Trump. Presidenten understryker att oljeintäkterna är avgörande för Rysslands ekonomi.

– Mycket enkelt, om oljepriset sjunker kommer Putin att hoppa av. Han kommer inte att ha något val. Han kommer att hoppa av kriget, säger Trump på en pressträff med Storbritanniens premiärminister Keir Starmer, enligt Bloomberg.

Säger ja på ett villkor

Ungern och Slovakien är de länder i Nato som står för majoriteten av oljeimporten från Ryssland. I veckan hotade USA de två länderna med “konsekvenser” om de inte slutar med importen.

Det kommer Ungern och Slovakien enbart att gå med på om ett villkor uppfylls, framhåller nu de två Natomedlemmarna.

Och det är om EU först säkrar upp tillräckligt med alternativ energiförsörjning, uppger Bloomberg.

– Innan vi kan åta oss allt måste vi ha rätt förutsättningar på plats, annars riskerar vi att allvarligt skada vår industri och ekonomi, säger Slovakiens finansminister Denisa Sakova.

Ungerska företrädare uttalar sig i liknande termer.

– Jag tror att ni känner till vår position. Vi är ett av få länder i regionen som bara har en landgräns. Vår position har alltid vägletts av Ungerns energisäkerhet, säger landets klimatminister Aniko Raisz, enligt Reuters.

LÄS OCKSÅ: Ryssland kan gå i konkurs – krävs bara en sak

"Det kan man inte göra"

Enligt Trump borde den ökning av den inhemska produktionen i USA som inlett bidra till att sänka oljepriserna globalt.

Han varnar Europa för att fortsätta köpa rysk olja.

– Det kan man inte göra, det kan man inte göra. Det är inte att agera rättvist mot USA, säger Trump enligt European Pravda.

LÄS MER: Trump frustrerad – “Han har verkligen svikit mig”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen