Farlig trend på svenska skolgårdar – sprids på sociala medier

2023 11 10

En ny farlig lek förekommer på skolgårdar i Sverige.

Det är i bland annat Jönköping som den nya trenden har etablerat sig.

På Rosenlundsskolan i staden har rektorn gått ut med en varning och uppmanat föräldrar att prata med sina barn.

Detta i samband med att eleverna börjat strypa varandra som del av en lek, där målet är att personen ska svimma.

Det rapporterar SVT.

Uppmaning till föräldrar

Rosenlundsskolan har på fredagen skickat ut ett massmeddelande till alla klasser angående situationen.

Vårdnadshavarna uppmanas att prata med sina barn.

– Det är viktigt att skapa bra relationer så att barnen vågar berätta, säger Jessica Schönberg som är rektor på Rosenlundsskolan.

“Har inte tillgång”

Barnen ska ha inspirerats av sociala medier och varianter av olika stryplekar har spridits på bland annat Instagram och Tiktok.

Det är Jessica Schönberg orolig över.

– Det är ju ett rum som vi vuxna inte har tillgång till på samma sätt som här i korridorerna. Det vi kan göra är att försöka utbilda barnen och prata med dem om farorna som finns där, säger hon.

Besvärande trender

Tidigare uppgifter har pekat på att flera farliga trender sprider sig på Tiktok med jämna mellanrum.

Psykologen Martin Forster är en som menar att föräldrar bör engagera sig för att komma i kontakt med sina barn angående appen.

– Försök att visa intresse på ett nyfiket och genuint sätt så berättar barnet mer för dig, säger han till TV4.

Spridningen är speciell

Forster understryker att ungdomars risktagande inte är någonting nytt, men att spridningen är det.

– Det som är speciellt med sociala medier är spridningen, att man får så mycket mer uppmärksamhet, och då utmanas ungdomar att ta lite större risker än tidigare för att belöningen är större.

Han understryker vidare att det är viktigt att barnen får utveckla sin egen självständighet, samtidigt som man bör arbeta för att skapa en stark relation mellan förälder och barn.

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


Kreml: “Vi har blivit tvingade” – obehagligt besked närmar sig

2025 11 06

För en vecka sedan meddelade USA:s president Donald Trump att han ger order om att börja testa kärnvapen.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, framhöll Trump på Truth Social.

I veckan har han förtydligat att han syftade på Ryssland och Kina.

– Ryssland testar kärnvapen och Kina testar dem också, ni vet bara inte om det, sade Trump i 60 Minutes häromdagen.

Uppmanar till "omedelbar förberedelse"

Det amerikanska beskedet har fått Moskva att reagera. 

Vladimir Putin har redan öppnat för att Ryssland ska inleda nya test av kärnvapen. Officiellt har det inte skett sedan 1990, året innan Sovjetunionen kollapsade.

– Om USA eller andra fördragsdeltagare genomför sådana tester, måste Ryssland också vidta lämpliga åtgärder, säger diktatorn enligt The Moscow Times.

Den ryska försvarsministern Andrej Belousov har även uppmanat till “omedelbar förberedelse för fullskaliga kärnvapenprov”.

"Blivit tvingade"

Nu framhäver Dmitrij Medvedev, Rysslands expresident och numera vice ordförande i ryska säkerhetsrådet, att Ryssland är “tvingade” att agera.

– Ingen vet vad Trump menade med “kärnvapenprov”, han gör det förmodligen inte själv, uttrycker Medvedev på Telegram och fortsätter:

– Och konsekvenserna av sådana ord är oundvikliga. Ryssland kommer att tvingas bedöma lämpligheten av att själva genomföra fullskaliga kärnvapenprov själv.

LÄS MER: Sverige i historiskt avtal – “extremt negativt för Ryssland”

"Inget gott kan komma"

USA:s energiminister Christ Wright har efter Trumps besked gått ut och sagt att landets kärnvapentest inte innebär att man “provspränger” kärnvapen.

– Det här är inte kärnvapenexplosioner. Det är vad vi kallar icke-kritiska explosioner, säger han till Fox News.

Enligt Juha Honkonen, docent i militärteknologi vid Försvarshögskolan, är det vi ser just nu en ny kärnvapenupprustning. Hon menar att “inget gott kan komma” från ett scenario där förhandlingar mellan USA och Ryssland gällande kärnvapenavtal upphör.

– Förtroendet borde upprätthållas på någon nivå, säger han till Iltalehti.

LÄS MER: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftig solstorm rusar mot jorden – USA går ut med varning

2025 11 06

En solstorm av starkare karaktär är på väg mot jorden.

Utbrottet är av sådan kaliber att den amerikanska vädermyndigheten Noaa har gått ut med varningsnivå tre på den femgradiga skalan.

En koronamassutkastning (CME), det vill säga ett jättelikt moln av laddade partiklar som kastats ut från solen under ett solutbrott, väntas träffa jorden under torsdagen.

– Därför har vi utfärdat en G3-varning (stark geomagnetisk storm) för den 6 och 7 november, framhåller Noaa i ett uttalande.

Kan påverka elnätet

En solstorm av den här styrkan kan påverka elnät, satellitdrift och utgöra en fara för astronauter i rymden. Vid varningsnivåer på G4 eller G5 kan jordens magnetfält störas så pass allvarligt att det blir strömavbrott och problem för internet och GPS-mottagare.

Så starkt blir det dock inte dessa dagar, även om Noaa har “ganska god tilltro” att den pågående koronamassutkastningen är jordriktad.

– Som vanligt vid sådana händelser är vi dock mindre säkra på hur kraftig den geomagnetiska stormen faktiskt blir när CME:n väl når jorden. G3-varningen bygger alltså på den potentiella styrkan, inte på faktiska observationer ännu, förklarar myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Sverige i historiskt avtal – “extremt negativt för Ryssland”

Skapar otroliga norrsken

En trevligare effekt av den geomagnetiska stormen är att den kan leda till fantastiska norrsken på himlen – över stora delar av Sverige.

Under onsdagskvällen och torsdagsnatten har mängder med svenskar, framför allt i norra halvan av landet, fyllt sociala medier med bilder på ljusskenet. 

Och det kan vara ännu mer på gång.

Förhoppningarna är höga hos landets norrskensentusiaster efter ännu ett utbrott på solen igår kväll.

– Vilken vecka! Det är troligt att detta utbrott även det kommer att svepa förbi jordens magnetfält om några dagar, skriver Carl Bergstrand som driver Facebookkontot “Norrsken”, Sveriges största community för norrsken.

För drygt ett ett år sedan nådde solen sin maximala fas i sin elvaåriga cykel. Det innebär att kraftiga utbrott och solstormar kan slå mot jorden som följd av den ökade aktiviteten.

Norrsken i Skåne under en G4-storm för ett år sedan. Foto: MarcusOscarsson.se

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

Foto: Nasa

Text: Redaktionen