SMHI utfärdar flera olika varningar

2023 11 11

SMHI går ut med flera varningar inför helgen.

Sommaren ligger numer långt bakom oss och höstvädret har etablerat sig i Sverige.

Samtidigt har snö fallit på flera platser runt om i landet, och det ser ut att bli kyligt framöver.

Nu går SMHI ut med varningar som gäller såväl kuling som snöfall och höga flöden på flera platser i landet.

Fredag och lördag

Under fredagen och lördagen gäller gula varningar för kuling, alltså hårda vindar, i Norra Kvarken och Norra Bottenhavet.

Samtidigt har SMHI gått ut med en varning om snöfall i östra Västernorrland, där det kan komma uppemot 20 centimeter snö.

– Mest snö väntas troligen närmast kusten och kan då ge problem med framkomlighet på exempelvis E4. Främst utmed Medelpadskusten och södra Ångermanlandskusten faller nederbörden som regn, framhåller myndigheten.

Höga flöden

Gula varningar för höga flöden har även utfärdats i södra Norrland, nordöstra Svealand, Gavleån samt Hedströmmen och Gisslarboån.

Längs med kusten mellan Härnösand och Hudiksvall kan flödena nå upp till orange varningsnivå.

Det beror på snösmältning och regn i kombination med blöt mark.

Snö, regn och kyla

I stort kommer det vara kyligt framöver med mycket nederbörd på flera håll runt om i landet.

I stora delar av Norrland väntas snöfall under helgen.

– Ett snöfallsområde lägger sig tillrätta över norra Dalarna och södra Norrland och börjar först mattas av natt mot söndag, framhåller SMHI.

– Gränsen mellan snöfall och regn ligger kvar någonstans över norra Värmland och Dalarna, inre Hälsingland och upp längs Norrlandskusten, här är markerna redan känsliga efter en veckan med höga flöden i små vattendrag och det kan komma ytterligare 25-50 mm regn över helgen.

Nytt lågtryck

Samtidigt letar sig ett nytt lågtryck in över landet i mitten av nästa vecka.

– I mitten av nästa vecka ser lågtryck ut att passera söder om Sverige och kan eventuellt föra med sig regn eller snö över Götaland.

Arkivfoto: P. Federi

Text: Redaktionen


EXPERTER: Stormakt allt närmare inbördeskrig

2025 09 11

Experter varnar för att en stormakt kommer allt närmare ett inbördeskrig.

Oron och polariseringen har varit stor på många håll i världen de senaste åren.

Nu varnar experter för att stormakten USA kommer allt närmare ett inbördeskrig.

”Våldets låga nästan omöjlig att släcka”

Mordet på högerdebattören Charlie Kirk har än en gång aktualiserat debatten om våldet och polariseringen i det amerikanska samhället.

Författaren Stephen Marche, som har skrivit boken ”The Next Civil War”, varnar nu för att USA:s nästa inbördeskrig aldrig har varit så nära som nu.

Det faktum att vissa människor i sociala medier har jublat över Charlie Kirks död, snarare än att sörja den, är en extra allvarlig varningssignal, skriver han i en kommentar i The Independent.

Bristen på empati sätter igång en farlig våldsspiral, menar han.

– När våldets lågor har tänts är de nästan omöjliga att släcka, skriver Stephen Marche i tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Betydligt värre än väntat" - stort bakslag i USA

”Omöjligt hålla koll på nedgången”

Marche lutar sig mot en lång rad experter som har varnat för utvecklingen i USA, och framför allt för att samhällets reaktion på våld inte längre är densamma som den har varit förut.

Långt ifrån alla fördömer våldet, och vissa hotar med hämndaktioner, konstaterar författaren.

Stephen Marches bok kom för tre år sedan, och han har sedan dess varnat för utvecklingen i USA.

Våld har börjat definiera det amerikanska politiska livet, menar han.

– Den politiska destabiliseringen kommer alldeles för snabbt för att kunna uppfattas i sin helhet. Så mycket händer så snabbt att det är omöjligt att hålla koll på nedgången, skrev Marche i The Guardian tidigare i år.

”Då utbryter inbördeskrig”

Mordet på Charlie Kirk har alltså lett till en förnyad debatt om det politiska våldet och polariseringen i USA.

Ett citat från Charlie Kirk själv, där han också varnade för risken för ett nytt inbördeskrig, har spridits via ett klipp i sociala medier, rapporterar CNN.

– När folk slutar prata, då uppstår våld, sade Kirk i klippet, enligt kanalen.

– Då utbryter ett inbördeskrig, för man börjar tro att den andra sidan är så ond och de förlorar sin mänsklighet, tillade Charlie Kirk i klippet som nu sprids av hans anhängare i sociala medier.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland: "Då blir det action"

Foto: Bezav Mahmod Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Populär vara rusar i pris – slår 45-årigt rekord

2025 09 11

En populär investeringsvara ökar i värde och når rekordnivåer.

Årets stora turbulens på aktiemarknaden har fått allt fler att söka efter alternativa investeringar för sina pengar.

Traditionellt har guld gett en stabiliserande effekt i en investeringsportfölj.

– Guld betraktas som en säker lagring av rikedom, dess värde tenderar att hålla sig stabilt eller stiga i tider av osäkerhet eller ekonomisk turbulens, uppger brittiska The Independent.

Drivs av flera faktorer

Guldpriset har ökat i stadig takt under året.

Det har stigit med närmare 40 procent hittills i år, och med 112 procent de tre senaste åren.

– Centralbankerna, och särskilt Kina, har bidragit till prisökningarna eftersom de köper mer av metallen som värdebevarare, framhåller tidningen.

– En svagare dollar, spekulationer om räntesänkningar och den geopolitiska oron har alla varit bidragande faktorer till att priset på guld stigit kraftigt i år.

Läs också: Polismeddelande till bilister – ”Det ger faktiskt böter”

Rekordnivåer

De senaste veckorna har uppgången accelererat.

I veckan nådde priset 3 675 dollar per uns, vilket motsvarar 31 gram.

Det är den högsta prisnivån som har uppmätts om man justerar för inflationen.

Det tidigare rekordet var från 21 januari 1980.

– Då kostade guldet 850 dollar, men justerat för inflationen sedan dess motsvarar det 3 590 dollar i dagens penningvärde, uppger Bloomberg.

Skydd mot inflation

Det stigande guldpriset tros ha fler orsaker.

Sedan länge har det varit en populär investering i oroliga tider och perioder av inflation.

– Guldpriset speglar att vi återigen inser att inflationen kan bli ett problem, men också att det råder stor osäkerhet i världen, säger Carmen Reinhart, tidigare chefsekonom på Världsbanken, till The Independent.

– Guldets roll som inflationsskydd var något som gjorde det populärt på 1970- och 80-talen, men även före dess har guld alltid haft en viktig roll när tiderna varit osäkra.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: Shane

Text: Redaktionen