SMHI utfärdar flera olika varningar

2023 11 11

SMHI går ut med flera varningar inför helgen.

Sommaren ligger numer långt bakom oss och höstvädret har etablerat sig i Sverige.

Samtidigt har snö fallit på flera platser runt om i landet, och det ser ut att bli kyligt framöver.

Nu går SMHI ut med varningar som gäller såväl kuling som snöfall och höga flöden på flera platser i landet.

Fredag och lördag

Under fredagen och lördagen gäller gula varningar för kuling, alltså hårda vindar, i Norra Kvarken och Norra Bottenhavet.

Samtidigt har SMHI gått ut med en varning om snöfall i östra Västernorrland, där det kan komma uppemot 20 centimeter snö.

– Mest snö väntas troligen närmast kusten och kan då ge problem med framkomlighet på exempelvis E4. Främst utmed Medelpadskusten och södra Ångermanlandskusten faller nederbörden som regn, framhåller myndigheten.

Höga flöden

Gula varningar för höga flöden har även utfärdats i södra Norrland, nordöstra Svealand, Gavleån samt Hedströmmen och Gisslarboån.

Längs med kusten mellan Härnösand och Hudiksvall kan flödena nå upp till orange varningsnivå.

Det beror på snösmältning och regn i kombination med blöt mark.

Snö, regn och kyla

I stort kommer det vara kyligt framöver med mycket nederbörd på flera håll runt om i landet.

I stora delar av Norrland väntas snöfall under helgen.

– Ett snöfallsområde lägger sig tillrätta över norra Dalarna och södra Norrland och börjar först mattas av natt mot söndag, framhåller SMHI.

– Gränsen mellan snöfall och regn ligger kvar någonstans över norra Värmland och Dalarna, inre Hälsingland och upp längs Norrlandskusten, här är markerna redan känsliga efter en veckan med höga flöden i små vattendrag och det kan komma ytterligare 25-50 mm regn över helgen.

Nytt lågtryck

Samtidigt letar sig ett nytt lågtryck in över landet i mitten av nästa vecka.

– I mitten av nästa vecka ser lågtryck ut att passera söder om Sverige och kan eventuellt föra med sig regn eller snö över Götaland.

Arkivfoto: P. Federi

Text: Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen