Råttinvasion på svenskt köpcentrum – ”fick skjutas”

2023 11 03

En anonym person har slagit larm om råttor på ett köpcentrum i södra Sverige.

Det är andra gången inom loppet av enbart ett år som samma område har fått problem med råttor.

Under hösten har skadedjuren tagit sig in på Triangelns köpcentrum i Malmö som har dörrar ut mot just de gator som varit värst drabbade, rapporterar Sydsvenskan.

Död råtta under kassan

Efter det anonyma larmet undersökte miljöförvaltningen i Malmö saken och hittade ett flertal individer inne på köpcentret.

Den skånska tidningen beskriver händelseförloppet som en “råttinvasion”.

Utöver mängder med råttbajs upptäcktes en död råtta under kassadisken på Rosegarden i gallerian, enligt larmet.

– Problemet återstår i köpcentret men vi har inte sett eller fångat fler råttor hos oss, framhåller restaurangens distriktschef till Sydsvenskan.

Sköt råtta

Totalt fick två restauranger stänga under oktober månad.

En av dem var Texas Longhorn som själva hade fångat en råtta i en fälla.

Ytterligare två, som var vid liv, sprang runt i lokalen när miljöförvaltningen inspekterade platsen.

Ett akut förbud om hantering av livsmedel upprättades och skadedjurssanerare kallades till platsen.

– En av de levande råttorna sköts. Den andra var skadad och kunde fångas för hand, säger Mikael Ewing, som jobbar som livsmedelsinspektör, till lokaltidningen.

Sätter in hundar

Men än är inte “invasionen” över.

Vasakronan, som äger Triangeln, sätter nu in hundar för att jaga råttorna som fortfarande finns i lokalerna.

Hittills har råttjakten under hösten kostat hundratusentals kronor, men går åt rätt håll enligt Vasakronans centrumchef Robert Felczak.

"Finns många råttor"

Malmö stad är väl medvetna om råttproblemet.

– Det finns mycket råttor i Malmö på grund av byggaktiviteter i staden. Grävning och ändringar i avloppssystemet gör att råttorna känner sig oroliga och rör sig mer ovan mark, förklarar kommunen på sin hemsida.

Uppmanar invånarna

Staden uppmanar också invånare att informera myndigheterna om man upptäcker ett avvikande antal råttor i särskilda områden.

– Om du har sett många råttor under en längre tid på en allmän plats som en park eller gata vill vi gärna att du anmäler in detta till Malmö stad, understryker kommunen.

Foto: J. Cotten

Text: Redaktionen


23feb26

VÄNDNINGEN: ”Ukraina är på väg att vinna kriget”

2026 02 23

En tung aktör menar att Ukraina vinner kriget.

Putin och Ryssland går mot fiasko i kriget mot Ukraina.

Som det ser ut nu kommer Ukraina att vinna, menar Finlands president Alexander Stubb.

”Kolossalt misstag av Putin”

Alexander Stubb är optimistisk till Ukrainas möjligheter att vinna kriget, och han anser att rapportering kring detta behöver bli mer positiv.

– De ryska förlustsiffrorna är inte hållbara för Ryssland. På deras värsta dagar dör en ukrainsk soldat för 25 ryssar. Faktum är att Ukraina vinner kriget, säger Stubb till Politiken.

Vladimir Putin gjorde en enorm felbedömning när han startade det här kriget, enligt Finlands president.

– Strategiskt sett har det varit ett kolossalt misstag av Vladimir Putin, vilket varken han eller ryssarna kommer att erkänna av förståeliga skäl, säger Alexander Stubb till tidningen.

Långt ifrån sina mål

Putin är också långt ifrån att uppfylla sina strategiska mål, menar Finlands president.

Han har inte lyckats göra Ukraina ryskt, istället har kriget bland annat lett till att Europa rustar upp rejält.

Det ser inte heller ut som att Ryssland har det lätt på slagfältet, särskilt inte med tanke på den senaste tidens rapporter om 20 000 döda ryska soldater i december, och 30 000 i januari.

– Jämför det med Afghanistan, där Sovjetunionen var i tio år och förlorade 18 000 soldater, säger han.

Han menar därför att västvärldens grundläggande berättelse om kriget i Ukraina är fel. Det borde framgå tydligare av rapporteringen att Putin är på väg att förlora kriget.

LÄS OCKSÅ: "Borde skämmas" - USA rasar mot Danmark

Har inte råd att avsluta kriget

Samtidigt varnar Alexander Stubb för att Putin kanske inte har rådet att avsluta kriget i Ukraina.

Rysslands ekonomi är i botten, och om kriget avslutas kan kaos och social oro vänta.

– De har ett stort budgetunderskott, deras tillväxt är noll, deras inflation är tvåsiffrig och deras ränta är 16 procent. Så Putin kan inte avsluta detta krig, säger Alexander Stubb till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk region i lågor - attackerats i 24 timmar

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


”Har startat tredje världskriget” – tung varning i natt

2026 02 23

Rysslands diktator Vladimir Putin har redan startat tredje världskriget.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till BBC.

– Jag bedömer att Putin redan har börjat. Frågan är nu hur mycket territorium han kommer att kunna erövra och hur man ska stoppa honom, säger han till kanalen och fortsätter:

– Ryssland vill påtvinga omvärlden ett annat levnadssätt och förändra de liv som människor har valt för sig själva.

Larmet: Kommer att fortsätta  

Samtidigt fortsätter de USA-ledda fredsförhandlingarna mellan Ryssland och Ukraina.

Enligt Zelenskyj vägrar den ryska sidan att överge kravet på att Ukraina ska avstå hela Donbasregionen i östra Ukraina till Ryssland. Kreml kräver att hela den ekonomiskt viktiga regionen ska tillfalla Ryssland, trots att ukrainska styrkor kontrollerar omkring 20 procent av området.

Zelenskyj vill inte göra några territoriella eftergifter.  

– Det handlar inte bara om mark. Att överge hundratusentals av våra invånare som bor där kommer att försvaga vår position. Det är så jag ser det. Och jag är säker på att ett sådant ”tillbakadragande” skulle splittra vårt samhälle, säger han till BBC.

Dessutom bedömer presidenten att Putin inte kommer att nöja sig med kontroll över östra Ukraina. Det skulle ”tillfredsställa honom ett tag”, men den ryska diktatorn kommer fortsätta att expandera sitt krig, varnar Zelenskyj.

– Enligt min uppfattning kommer han vara redo för det inom ett par år. Frågan är var han slår till nästa gång. Vi vet inte, men att han vill fortsätta [kriget] är ett faktum.

LÄS MER: USA och Ryssland överens – kräver samma sak

Starkaste försvarslinjerna

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har upprepade gånger avfärdat idén om att dra tillbaka trupper från Donbass.

– Vi kan inte dra oss tillbaka från öst. Det handlar om vårt lands överlevnad. Vi har de starkaste försvarslinjerna där, sade han till reportrar i Kyiv i somras.

Zelenskyj kräver också konkreta säkerhetsgarantier från Europa och USA som en del av ett fredsavtal. När dessa är på plats är han redo att möta Vladimir Putin för att diskutera ett fredsavtal.

LÄS OCKSÅ: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: F. Andrejevic

Text: Redaktionen