UPPGIFTER: Boris Johnson ställde mycket märklig fråga om covid-19

2023 11 01

Storbritannien håller för närvarande på att utreda landets hantering av coronapandemin.

Den officiella utredningen har redan konstaterat att nationen stod för ett "utbrett misslyckande” i hur man slog tillbaka mot smittspridningen.

Landets tidigare premiärminister, Boris Johnson, har fått klä skott för en hel del av kritiken.

Bland annat kommer ett flertal anklagelser från Dominic Cummings, den tidigare chefsrådgivaren till Johnson och som fick sparken 2020.

Det rapporterar Politico.

Ställde märklig fråga

Dominic Cummings samlade kritik som han bifogat till den officiella utredningsgruppen är inte nådig.

Totalt är den 115 sidor lång.

I sin rapport berättar den före detta assistenten bland annat om en anmärkningsvärd fråga som ställdes från premiärministern till Storbritanniens mest framträdande virusforskare.

Enligt Cummings ska Boris Johnson specifikt ha undrat om man kunde göra sig kvitt viruset genom att blåsa med en hårtork rakt in i näsan.

– Det cirkulerade en video av en kille som blåser en speciell hårtork i näsan för att döda covid, framhåller Dominic Cummings i sin skrivelse.

Han uppger att Johnson skickade videon till Storbritanniens främsta rådgivare och tjänstemän via WhatsApp.

Videon har sedan ett tag tillbaka tagits bort från Youtube där den publicerades.

Granskar privata meddelande

Utredningen kommer att pågå ända till sommaren 2016.

Som en del av underlaget finns just många utdrag från WhatsApp, en chatt som frekvent använts av brittiska regeringsföreträdare.

Privata meddelanden från mars 2020 visar exempelvis att Johnson inte trodde covid-19 var en “stor grej” och han ansåg att den största faran var att ekonomin skulle hamna i en svacka.

– Han (Johnson, red. anm.) tycker inte att det är en stor grej och han tror inte att något kan göras och hans fokus är på annat, han tror att det kommer att bli som svininfluensan.

Så står det i ett meddelande som ska ha skickats från Storbritanniens dåvarande presschef Lee Cain, rapporterar Financial Times.

Över 230 000 dödsfall

Sedan våren 2020 har över 230 000 människor i Storbritannien dött med covid-19, enligt siffror från den brittiska regeringen.

Nästan 25 miljoner fall har bekräftats.

Det är enligt flera statistiktjänster Europas näst värst drabbade land efter Ryssland.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 24

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


Jätteinsats av F16-plan i Ukraina

2025 12 23

F16-plan har arbetat hårt under natten till tisdagen.

Flera europeiska länder har som bekant skickat stridsflygplan av typen F-16 till Ukrainas flygvapen.

Dessa används för att bland annat attackera ryska mål och skjuta ner ryska drönare och missiler som är på väg mot ukrainsk mark.

Nu kommer besked om att ukrainska F16-plan skjutit ner nästan alla missiler som Ryssland avfyrade under natten till tisdagen, rapporterar Ukrainska Pravda.

Nästan alla

Varje natt försöker Ukraina skjuta ner så många missiler som möjligt – men många ryska missiler tar sig igenom ändå.

Men under natten till tisdagen har det ukrainska flygvapnet lyckats med en unik bedrift.

– Man kan se den extremt höga effektiviteten i luftförsvarsoperationerna, då Kinzhal-robotarna – trots att de inte sköts ner av Patriot-system – inte nådde sina mål, säger överste Yurii Ihnat, kommunikationschef för Ukrainas flygvapen.

– Av 35 kryssningsrobotar sköts 34 ner, främst av F-16-plan som bekämpade dessa robotar, vilket vi tackar våra modiga piloter för.

Behöver mer

Trots framgången önskar ukrainarna mer för att skydda sina skyar.

– Ukrainas president har i synnerhet betonat för våra partners behovet av att stärka luftförsvaret, både med själva systemen och med robotar. Detta eftersom vissa system står overksamma på grund av total brist på robotar, fortsätter Ihnat.

Läs mer: “Lägsta sedan pandemin” – kris för Kremls guldägg

Nya uppgifter

Under gårdagen kom besked om att generalen Fanil Sarvarov – som bland annat har arbetat med att träna ryska väpnade styrkor – dog i en bilexplosion i Moskva.

Nu kommer konkreta uppgifter om att det var Ukraina som stod bakom smällen, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Sannolikt”

ISW förklarar.

– Ukrainsk underrättelsetjänst ligger sannolikt bakom lönnmordet på generallöjtnant Fanil Sarvarov, chef för den operativa utbildningsavdelningen vid den ryska generalstaben.

Läs mer: Ryska soldater rider in på häst – blir fullständigt utslagna

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen