Övertalad av USA – arabland på väg att tvärvända

2023 10 27

Ett amerikanskt övertalningsförsök i Mellanöstern tycks ha gett resultat.

I över tio års tid har den palestinska terrorsekten Hamas varit välkomna i den till ytan lilla diktaturen Qatar.

Sedan 2012 finns ett politiskt kontor för gruppen i huvudstaden Doha och flera Hamasledare, bland annat ledaren Ismail Haniyeh och den tidigare bossen Khaled Meshaal, har vid flera tillfällen tillbringat långa vistelser i landet.

Kan tvärvända

Men nu kan Qatar komma att sparka ut Hamas från sitt territorium.

Det rapporterar Reuters och Washington Post efter ett möte mellan USA:s utrikesminister Antony Blinken och emiren av Qatar, Sheik Tamim bin Hamad al-Thani.

– Qatar sade till USA att de är öppna för att ompröva Hamas närvaro i Qatar, uppger en högt uppsatt amerikansk tjänsteman till Reuters.

Agerar medlare

Enligt USA kommer ett nytt beslut dock att fattas först efter att krisen är löst – då en tvärvändning nu skulle kunna äventyra personer som tagits till Gaza som gisslan av Hamas.

Hittills har Qatar genom att medla mellan Israel och Hamas bidragit till att fyra personer har släppts.

– Qatar har inte omedelbart officiellt kommenterat nyheten, framhåller dock nyhetsbyrån.

Utesluter "business as asual"

Tidigare i veckan har Qatar även uttryckt att fler förhandlingar med Hamas är på väg att gå i hamn som ska garantera att ytterligare gisslantagna personer ska släppas fria.

– Qatars premiärminister Sheikh Mohammed Bin Abdulrahman al-Thani är hoppfull om att det snart sker ett genombrott, understryker Reuters.

Antony Blinken sade förra veckan att “business as usual” är helt uteslutet när han på en presskonferens fick frågan om USA kräver att Qatar stänger ned Hamas politiska kontor i landet.

Sheikh Mohammed uttryckte samtidigt att syftet med Hamas kontor var följande:

– Ett sätt att kommunicera och leverera fred och stabilitet till regionen, inte till att trappa upp något krig.

Arrangerade fotbolls-VM

Qatar är en diktatur i arabvärlden som på flera sätt försökt närma sig västvärlden de senaste åren.

Bland annat arrangerade det lilla landet fotbolls-VM i vintras.

Ett mästerskap som föll i skugga med anledning av framför allt omfattande anklagelser om bristande mänskliga rättigheter och mutskandaler.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


04mars26

Biltema går ut med varning till kunder

2026 05 29

Biltema varnar kunder för en “våg av bedrägerier”.

Den populära butikskedjan har gått ut med varningen på sin webbsida.

Där informeras kunder om att det just nu pågår “en våg av bedrägerier via sms och samtal”.

Därmed bör kunder vara förberedda på att få samtal eller sms från bedragare som utger sig komma från Biltema under den kommande tiden.

Biltema varnar

Bedrägeriförsöken kan genomföras via sms, mejl eller telefonsamtal.

Biltema understryker att de aldrig tar kontakt för att begära personnummer och skickar inte ut webblänkar via e-post eller SMS i samband med paketutlämning. 

Den som får den typen av meddelanden och mejl bör radera och anmäla dessa omgående, och om ett sådant telefonsamtal kommer är det bäst att lägga på luren direkt.

Använder varumärket

Bedragarna hoppas kunna använda Biltemas starka varumärke i syfte att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Ett återkommande beteende hos bedragarna är att de försöker stressa upp personen de ringer, sms:ar eller mejlar.

Det kan exempelvis handla om uppmaningar om att snabbt skriva in bankuppgifter eller annan känslig information.

Läs mer: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Det ska du göra

Biltema skickar ut följande uppmaningar till personer som drabbats av bedrägeriförsök:

- Klicka aldrig på länkar och ge aldrig ut ditt personnummer via telefon, SMS eller e-post. Ring inte heller upp det angivna numret eller svara på meddelandet/e-posten. 

- Anmäl händelsen till polisen genom att ringa 114 14 eller besöka en polisstation. 

Om du klickat

Och den som av redan klickat på en webblänk eller angett känsliga uppgifter uppmanas att:

- Kontakta din bank för att kontrollera dina konton. 

- Om du har lämnat ut personuppgifter och blivit utsatt för bedrägeri bör du omedelbart kontakta polisen för att göra en anmälan. 

Läs mer: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen