Fejkad Jimmie Åkesson – talar främmande språk

2023 10 27

Sverigedemokraternas svensktalande partiledare Jimmie Åkesson räcker inte.

Det konstaterar partiet efter Åkessons omtalade tal till nationen på SD:s egen Youtube-kanal häromveckan.

– Jag ska vara helt rak och ärlig. Jag tycker inte du ska vara här. För mig är du inte välkommen till Sverige, säger Jimmie Åkesson i klippet.

Han syftar på människor från andra länder som SD-ledaren menar inte sköter sig och inte heller delar svenska värderingar.

– Konflikten står mellan de som bidrar konstruktivt och de som inte bidrar alls. Mellan de som försöker och de som förstör, framhåller Jimmie Åkesson.

I talet kräver han utländska medborgares respekt för Sverige och svenskarnas kultur.

Skapar en fejkad Åkesson

I skrivande stund har klippet över 470 000 visningar på YouTube.

Men det är inte bra nog enligt SD.

Nu ska partiet skapa en AI-genererad variant av Jimmie Åkesson som talar arabiska, rapporterar Svenska Dagbladet.

Det ska ske med samma teknik som så kallade deepfakes, som framställer sådant som aldrig skett i verkligheten.

Målet är att så många som möjligt ska förstå talets innehåll, menar Sverigedemokraternas kommunikationschef Joakim Wallerstein.

– Det finns folk som kan översätta talet men då skapas en mellanhand som kan påverka budskapet. Vi vill att så många som möjligt ska förstå vad för slags politik man får om man röstar på oss, säger han till SvD.

Regeringen inte informerad

Joakim Wallerstein bekräftar att det “fejkade” arabiska talet sker på SD:s eget initiativ.

Övriga partier i Tidöavtalet, M, KD och L har inte informerats om planerna på den AI-skapade versionen av Jimmie Åkesson.

– Regeringen har ju sett talet och mitt intryck är att folk har varit positiva. Innehållet i det arabiska talet kommer vara detsamma så jag ser inte att reaktionen på den kommer vara annorlunda, säger Joakim Wallerstein.

Kändisar fallit offer

Den senaste tiden har flera kändisar fallit offer för just deepfakes som spridits i sociala medier.

Ett exempel är en video på Tom Hanks som visar hur skådespelaren gör reklam för en tandvårdsförsäkring som han inte hade någonting att göra med.

– Är sociala medieplattformar redo att hantera ökningen av AI-deepfakes? Det här är ett allvarligt problem, har bland annat kanadensiska youtubern och entreprenören James Stephen Donaldson, mer känd som Mr Beard, framhållit på X.

Skillnaden mellan dessa exempel och den kommande videon på Jimmie Åkesson är att den senare sker med ett samtycke, men tekniken och produktionen är densamma.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har försökt stiga i land i Nordkorea

2025 09 05

USA har försökt landstiga i Nordkorea.

USA har försökt genomföra en hemlig operation i Nordkorea.

Ett amerikanskt specialkommando skulle landstiga i hemlighet på nordkoreanskt territorium, avslöjar New York Times.

Flera civila ska ha dödats i samband med operationen.

Hemlig operation

Händelsen utspelade sig under Donald Trumps första mandatperiod, närmare bestämt 2019.

USA:s underrättelsetjänst ville installera avlyssningsutrustning på nordkoreansk mark, eftersom det inte fanns något annat sätt att ta reda på vad som verkligen händer i landet.

Det amerikanska specialkommandot Seal Team Six fick därför i uppdrag att föra in avlyssningsutrustningen i Nordkorea, rapporterar Svenska Yle.

Men operationen – som var godkänd av president Trump – gick fullständigt snett.

Flera personer uppges ha förlorat livet.

Blev upptäckta

Specialkommandot använde sig av miniubåtar för att ta sig så nära den nordkoreanska kusten som möjligt, i operationen som ägde rum nattetid.

Sista biten fram till land var man dock tvungna att simma.

Men då gick någonting väldigt fel.

Specialkommandot verkade bli upptäckt – av nordkoreanska fiskare som befann sig på en båt för att fiska skaldjur.

Operationen fick ett tragiskt slut, rapporterar kanalen.

Öppnade eld – flera döda

När specialkommandot bedömde att de hade blivit upptäckta, valde de ett väldigt drastiskt sätt att ta sig ur situationen.

– Kommandosoldaterna öppnade då eld och dödade samtliga, enligt kanalen.

Exakt hur många som dödades är oklart, men enligt uppgifter rör det sig om två eller tre civila nordkoreaner.

Det amerikanska specialkommandot gjorde sedan vad de kunde för att dölja det inträffade. De punkterade lungorna på de skjutna nordkoreanerna, för att deras kroppar skulle sjunka.

Därefter flydde de, utan att ha kunnat slutföra sin specialoperation, enligt kanalen.

Alla uppgifter om den misslyckade operationen har dock inte publicerats, eftersom man tar hänsyn till säkerhetsaspekter, enligt den amerikanska tidningen.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin tar öppen strid – mot nära allierad

2025 09 05

Putin går emot en nära allierad.

Kriget i Ukraina har skapat problem för Ryssland, bland annat genom att den ryska ekonomin är hårt pressad.

Men diktatorn Vladimir Putin vill gärna tona ned problemen.

Han har till exempel tillrättavisat en nära allierad, helt öppet – vilket är ovanligt.

Går emot nära allierad

German Gref är vd för Rysslands största bank, Sberbank, som delvis ägs av staten.

Trots att Gref tillhör diktatorns innersta krets har han gått ut offentligt och sagt att den ryska ekonomin har drabbats av ”teknisk stagnation”.

Men nu svarar Putin – och går emot bankchefen helt öppet, rapporterar TV2.

I samband med ett ekonomiskt forum, där både German Gref och Putin närvarade, framförde Gref sina farhågor om ekonomin inför publiken.

Men när Putin själv fick frågan om han håller med bankdirektören, gav han ett tydligt och skarpt svar:

– Nej.

Det är ovanligt att Putin tillrättavisar en nära allierad helt öppet, enligt kanalens korrespondent.

Efter det skarpa svaret tillade Putin:

– Han vet det, vi har ständig kontakt. Han deltar i många av de möten som hålls – bland annat hos mig – tillsammans med regeringen och centralbanken, sade Vladimir Putin, enligt kanalen.

”Varför ska jag bry mig?”

Putins skarpa svar ska ha fått publiken att skratta, och även German Gref själv skrattade. Efteråt fick han dock frågan av ryska nyhetsbyrån Tass om han var ”orolig” över att han och Putin är oense om landets ekonomi.

– Varför ska jag bry mig? svarade han då, enligt kanalen.

Det är emellertid ovanligt att Putin offentligt går emot någon som tillhör hans innersta krets, enligt kanalens korrespondent.

Det uppger TV 2:s korrespondent Claus Borg Reinholdt, som bevakar Ukraina och Ryssland.

– Det är väldigt ovanligt. Normalt sett är allt som kommer ut från Kreml när det gäller finanser samordnat, säger kanalens korrespondent, Claus Borg Reinholdt.

– Vi måste se det som ett slag i ansiktet på Sberbanks vd, tillägger han.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen