BEKRÄFTAT: SMHI går ut med gul varning i två landskap

2023 10 27

Gul varning för riktigt busväder utfärdas nu i två svenska landskap.

Redan i onsdags flaggade SMHI för att ett intensivt snöfall är på väg att dra in mot norra Götaland och södra Svealand.

Där och då hade expertmyndigheten ännu inte bestämt sig för om formella varningar skulle utfärdas och vilken nivå de i så fall skulle ligga på.

– Det tittar vi på såklart, när vi närmar oss, sade SMHI-meteorologen Therese Fougman till NT vid tillfället.

Två landskap

Nu har SMHI fattat beslut.

Gul varning utfärdas i två landskap i västra Sverige.

Varningen omfattar Dalsland och mellersta Bohuslän och gäller från och med klockan 21 ikväll, fredag.

Vädret kan bli en fara för allmänheten och orsaka vissa skador på egendom och miljö, framhåller SMHI på sin hemsida.

Stor påverkan på trafiken

Allra värst väntas vädret påverka trafiken.

Halt väglag och trafikstörningar är att vänta – i synnerhet eftersom många ännu inte fått på sina vinterdäck.

Begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor, understryker SMHI.

Uppemot tio centimeter snö kan falla på kort tid.

– Snöbyarna kan lokalt vara något kraftiga.

Iaktta försiktighet

Flera meteorologer från andra väderinstitut delar SMHI:s prognos.

Och det kan inte nog betonas hur viktigt det är att iaktta försiktighet om man sätter sig bakom ratten.

– Troligtvis är snön väldigt blöt och det kan bli moddigt ute på vägarna, säger SVT:s meteorolog Marcus Sjöstedt till den egna tv-kanalen.

Den som använder sig av så kallade åretruntdäck bör noga överväga att istället byta till vinterdäck, framhöll Statens väg- och transportinstitut så sent som för några dagar sedan.

– Framför allt på is på är väggreppet så dåligt att däcken inte kan anses trafiksäkra på svenska vintervägar, skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

Polisen: "Medveten risk"

Det är lag på att ha vinterdäck på bilen från och med 1 december vid vinterväglag.

Men redan nu är det tillåtet att byta säsongsdäck.

– Kommer vi fram till en olycka där någon med sommardäck sladdat in i andra fordon och orsakat skador, så räknas det som att man tagit en medveten risk och det räknas som vårdslöshet i trafik. Är det personskador eller dödsfall kan det handla om vållande, har Mats Öhman från polisen i region Bergslagen tidigare berättat för SVT.

Arkivfoto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 09

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen


8 april 2026

Populär aktie mot fritt fall – 250 000 svenskar äger den

2026 04 08

En populär aktie kan falla med motsvarande 30-50 procent.

Försvarsaktien Saab, som innehas av drygt 250 000 svenskar, har gått upp kraftigt de senaste åren.

I dagsläget är den värd över 600 kronor.

Men nu varnas det för att aktien kan falla med flera hundra kronor.

Kan falla rejält

Saab-aktien har ökat i värde från 200 till 600 kronor på bara några år.

Men aktien vilar på en ostadig grund och riskerar att falla kraftigt på kort tid, enligt en analys från DI.

Uppgången har drivits på av indexfonder som köper oavsett pris, och enligt tidningen har fonderna köpt utifrån felaktiga data.

Indexleverantörer redovisar free float, alltså andelen akter som är tillgängliga för fri handel, till 69 procent, men enligt tidningen bör siffran ligga på 44 procent.

Det gör att fonder köper mer än de egentligen borde, och priset pressas upp. Aktien har drivits upp av inflöden och om dessa avtar finns det få naturliga köpare.

– Under mars 2026 har indexfonderna fortsatt att öka sitt ägande i Saab. Frågan som övriga aktieägare i Saab bör ställa sig är vilket aktiepris som krävs för att det ska dyka upp eventuella dippköpare – om fondflödena avtar och aktien vänder ned, skriver tidningen i analysen och tillägger:

– Risken är att den nivån är flera hundra kronor ned. 

Flera hundra kronor

Den populära försvarsaktien riskerar nu att rasa i värde, enligt tidningen.

Den kan rasa med flera hundra kronor, eller runt 30-50 procent.

Saab-aktien har ökat i popularitet efter att kriget i Ukraina bröt ut, och har sedan dess tredubblats i värde.

Men nu förutspås aktien alltså rasa eftersom fonderna har köpt utifrån felaktiga data.

Om den populära aktien rasar så kan det påverka många svenska småsparare.

I mars föll Saab-aktien tungt efter en sänkt rekommendation från Bank of America, rapporterar EFN. Och nu finns alltså risken att aktien fortsätter rasa rejält.

Det är också en tidsfråga innan så kallade blankare kastar sig över aktien, rapporterar Börskollen. Det kan också bidra till att aktien faller.

Foto: C. Liverani

Text: Redaktionen