Rapport om olycka på Fukushimas kärnkraftverk

2023 10 27

Anställda har förts till sjukhus efter en olyckshändelse på ett av Japans största kärnkraftverk.

Fem personer som jobbar vid kärnkraftverket i Fukushima arbetade med att rengöra rör i systemet när incidenten ägde rum, rapporterar The Guardian via nyhetsbyrån AFP.

I samband med att avloppsvatten filtrerades för att släppas ut i havet lossnade plötsligt en slang av misstag.

Slangen innehöll vatten med radioaktivt avfall som stänkte ned fyra personer på platsen, varav minst två har behövt föras till sjukhus.

Ska stanna i flera veckor

De inlagda personernas strålningsnivå låg på eller över den nivå som anses vara säker och båda två måste stanna på sjukhuset i flera veckor för undersökningar.

– Vi har fått hör att tillståndet för de två arbetarna som är inlagda på sjukhus är stabilt, säger en talesperson för Tokyo Electric Power Company, Tepco, enligt AFP.

Värsta katastrofen sedan Tjernobyl

Olyckan belyser de stora faror som Japan fortfarande står inför när landet för närvarande håller på att avveckla anläggningen.

En reaktor i just Fukushima slogs 2011 ut av en enorm tsunami – i vad som var världens värsta kärnkraftskatastrof sedan Tjernobyl 1986.

– Tepco analyserar hur olyckan hade inträffat samtidigt som de granskar åtgärder för att förhindra en upprepning av den, rapporterar AFP.

FN på plats

FN:s inspektörer har funnits på plats för att granska säkerheten.

Incidenten skedde enbart ett par dagar efter att Tepco slutfört den andra omgången av utsläpp av avloppsvatten från anläggningen.

Den 24 augusti började det japanska företaget pumpa ut mer än en miljon ton vatten från kärnkraftverket i havet, vilket orsakade stor oro och kritik från Kina och lokala fiskesamhällen.

Motsvarar 540 simbassänger

Vattnet behandlas för att avlägsna de flesta radioaktiva ämnen, men innehåller fortfarande tritium när det släpps ut. 

Det är en väteisotop som är svår att separera från vattnet.

FN:s internationella atomenergiorgan, IAEA, delar Japans uppfattning om att det vatten som släpps ut från Fukushima är ofarligt.

Ryssland och Kina har dock förbjudit import av japanska skaldjur som en följd av beslutet.

Utsläppet från Fukushima motsvarar 540 olympiska simbassänger och är tänkt att frigöra utrymme för den mycket mer farliga uppgiften att ta bort radioaktivt bränsle och spillror från de drabbade reaktorerna.

Arkivfoto: K. Karger

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Folk tror det är förbjudet att göra på flygplan – är fullt tillåtet

2025 05 09

Det vimlar av förbud och regler ombord på flygplan.

Inga kompromisser kan göras med säkerheten när folk ska transporteras i luften med en mil ned till marken.

Exempelvis har flera flygbolag, inklusive Ryanair, övervägt att förbjuda powerbanks efter att ett flygplan i Sydkorea drabbats av en våldsam brand strax före avgång.

En del regler handlar dock om själva upplevelsen ombord.

Bland annat diskuteras förbud mot att kunna fälla ned stolen och så sent som i vintras planerade det amerikanska flygbolaget Spirit Airlines att upprätta klädkoder för sina passagerare.

Avlivar myten

En sak som många tror är förbjudet, men som i själva verket är tillåtet, är att ta med egen mat ombord.

Det berättar flygvärdinnorna Sophie Moss och Mikkel Dammen för den norska tidningen Din Side.

– Många är inte medvetna om att det är tillåtet att ta med matsäck. Om du vill kan du spara lite pengar på det. Jag packar ofta wraps i aluminiumfolie så att jag kan slänga omslaget när jag är klar med att äta, säger Sophie Moss.

LÄS MER: Flygbolag inför klädkod – passagerare kan stoppas i dörren

Betalar i onödan

Enligt flygvärdinnorna är det dessutom många som lägger onödigt mycket pengar på att köpa vattenflaskor efter säkerhetskontrollen, eftersom det inte är tillåtet att ta med sig mer än 100 milliliter vätska.

Men då tänker man inte tillräckligt långt.

– Det finns vattenstationer på de flesta flygplatser. Så ta med en tom vattenflaska och spara pengar, säger Mikkel Dammen.

Kan bli en dyr flaska

Det sistnämnda rådet kan dock bli dyrköpt. Åker du till exempel med Ryanair måste flaskan få plats i ditt handbagage. Sticker vattenflaskan ut riskerar väskan att bli för stor och du kan drabbas av höga böter.

Det fick journalisten Ruby Flanagan erfara när hon flög hem från Dublin med just Ryanair.

– Jag har hört talas om några galna Ryanairavgifter under mina år, men det här är den absolut värsta, sade konsumenträttsexperten Martyn James till Mirror efteråt.

LÄS MER: Skarp kritik mot petig regel hos Ryanair – Experten: “Värsta jag hört”

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen