Ryssar gör uppror mot Putin: “Ska förgöra Kreml”

2023 10 26

Ryska medborgare har tagit upp kampen om att störta Vladimir Putin från makten.

Missnöjet bland folket pyr mot diktatorn i Moskva.

Det är dock få som vågar visa det öppet med anledning av de mycket stränga lagar som mer eller mindre totalförbjuder regimkritiska åsikter i landet.

Men ryssarna har inte gett upp.

Faktum är att ett flertal aktivt engagerar sig på slagfältet för att besegra den ryska envåldshärskaren, rapporterar Bloomberg.

"Förgör Kreml"

Många av ryssarna som vill störta regeringen har anslutit sig till att strida på den ukrainska sidan.

Ukrainas militär har till och med bildat en specifik bataljon av soldater som helt och hållet består av ryska medborgare som fått nog av Putins brutalitet.

– Vi måste förgöra Kremlregeringen, säger en 29-åring i bataljonen till Bloomberg.

– Jag kände att jag som ryss är ansvarig för detta, säger en annan soldat i 40-årsåldern.

En tredje understryker att Ryssland är ett imperium som “måste kollapsa”.

Uppmanar fler

Totalt ingår 60 man i den kraftfulla bataljonen.

Samtliga är frivilliga och ingen är rekryterad bland ryska krigsfångar, uppger en ukrainsk armétjänsteman.

Ukraina har genomfört bakgrundskontroller under uppemot ett års tid för att försäkra sig om att ingen försöker infiltrera deras styrkor.

Man uppmanar också fler ryssar att ansluta sig till deras led.

Ingår i armén

Gruppen kallas för Bataljonen Sibir (Sibirien) och består främst av ryska etniska minoriteter som via tredjeländer rest till Ukraina för att ansluta sig till striderna.

Det berättar en av tjänstemännen inom den ukrainska armén när Bloomberg besöker deras träningsläger.

Vad som skiljer soldaterna åt från andra frivilliga ryska motståndsgrupper, som exempelvis legionen Freedom of Russia, är just att de är en del av den reguljära ukrainska armén.

Ett delmål

Många av dem vill se ett självständigt Sibirien och ser en ukrainsk seger som ett steg mot det målet.

Gruppen förväntas att skickas ut i strid mycket snart.

– Om folk vill kämpa för Ukraina, för våra gränser, för den här ryska sovjetregimens kollaps, varför inte? säger Batya, ukrainsk instruktör och befälhavare till Bloomberg.

– Det är deras val och det visar att inte alla ryssar stödjer Putin. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen