IS och al-Qaida går ut med våldsamt hot

2023 10 24

Terrororganisationerna al-Qaida och Islamiska staten (IS) har trappat upp sin våldsamma retorik mot västvärlden och Israel.

I en rad av uttalanden uppmanar terrorgrupperna till attentat mot Israel och dess allierade i västvärlden. 

Det rapporterar brittiska The Guardian.

Tidningen citerar al-Qaida-grupper som är verksamma i Jemen och Syrien.

– Muslimer måste samlas och erbjuda allt de kan för att stödja mujahedin mot judarna och deras hycklande otrogna allierade. Styrkan hos denna nation (Palestina) finns i dess jihadistiska fronter, framhåller en av grupperna i ett uttalande.

Al-Qaidas avdelningar i norra och västra Afrika har berömt Hamas för den terrorstämplade gruppens attacker mot Israel.

Nu uppmanar al-Qaida till ytterligare våld mot judar i Israel och västvärlden. 

– Vi gratulerar er för de lyckade attackerna och uppmanar er att fortsätta, säger en talesperson för grupperingarna.

IS har även trappat upp retoriken. 

– Gruppen uppmanar till attacker mot judar överallt, men specifikt i Nordamerika och i Europa, rapporterar The Guardian.

Experter slår larm 

Terrororganisationernas hotfulla budskap oroar flera västerländska experter.

Ken McCallum, generaldirektör för Storbritanniens inhemska underrättelsetjänst MI5, varnar för att uttalandena kan inspirera enskilda individer att ta saken i egna händer och utföra terrordåd på europeisk mark.

"Mer sannolikt" 

Caleb Weiss, terrorexpert och analytiker på världsorganisationen Bridgeway Foundation, anser att hotet mot Europa har ökat markant efter terrorgruppernas uppmaningar.

– Just nu är det mycket mer sannolikt att individer kommer att svara på sådana uppmaningar. Alla dessa grupper försöker utnyttja konflikten för att mobilisera stöd, både lokalt och internationellt, säger Weiss till The Guardian.  

Hotbilden mot Sverige

Terrorhotnivån mot Sverige är sedan tidigare på en förhöjd nivå, en fyra på en femgradig skala.

– Hotbilden mot Sverige har successivt förändrats och attentatshotet från aktörer inom våldsbejakande islamism har under året ökat. Sverige har gått från att betraktas som ett legitimt mål för terrorattentat till att betraktas som ett prioriterat mål, konstaterade säkerhetspolischef Charlotte von Essen när hotnivån höjdes.

Foto: F. Maurin

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 september 2026

UPPGIFTER: ”Efter valet väntar ett h-vete”

2026 09 06

Socialdemokraterna kan gå en utmanande tid till mötes.

Med sju dagar kvar till valdagen växer spänningen.

Mycket av fokuset under valrörelsen har handlat om de möjliga regeringskonstellationerna på vardera sida.

Den sittande regeringen har öppnat upp för att inkludera Sverigedemokraterna i regeringsbildningen efter valet, och diskussionerna kring vilka ministerposter som är aktuella har varit flitiga.

– Jag har sagt hela tiden att alla ministerposter och alla konkreta förhandlingar sker av många skäl efter valet. Det finns ingen enkel matematisk formel bakom detta, det handlar om förhandlingar mellan partier, sade Ulf Kristersson (M) till Aftonbladet i veckan.

Vänsterpartiet i regering

Frågan om Socialdemokraterna kommer att ta med Vänsterpartiet i en möjlig regeringsbildning har också varit återkommande. Men Magdalena Andersson (S) har meddelat att det inte är aktuellt, även om konstellationen inte kan spikas förrän efter valet.

– Det beror ju på vilka som vill samarbeta om en ny riktning för Sverige. Det är först efter valet som jag vet vem som vill vara med, sade hon till SVT tidigare i veckan.

”Kommer inte in”

Nu kommer ett besked från en tung källa inom Socialdemokraterna, rapporterar DN.

– Vänsterpartiet kommer inte in i en S-ledd regering. Den måste bli stabil och de är inte mogna för det, säger källan till tidningen.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

”Efter valet väntar ett h-vete”

Även om alternativet är flera riksdagsomröstningar för att få igenom Magdalena Andersson som statsminister, kommer det inte vara aktuellt att ge några ministerposter till Vänsterpartiet, menar källan.

Partiet kommer sätta hårt mot hårt.

– Efter valet väntar ett ännu värre helvete, säger källan till tidningen.

Inte övertygad

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar är inte övertygad om att linjen kommer hållas efter valet, och uppger att kontakten är god med S-ledaren.

– Vi har kontakt och pratar med varandra hela tiden, har hon sagt till SVT.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen