Krisuppmaning till 120 000 svenskar

2023 10 23

Den här veckan kommer en mängd personer i landet att få ett utskick i brevlådan med en särskild krisuppmaning.

Över 120 000 personer kommer att få meddelandet som skickas ut från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.

Samtliga är totalförsvarspliktiga och har därmed en särskilt viktig uppgift i Sverige – men vet ofta inte ens om det.

Måste hjälpa till

Gruppen som omfattas av utskicket är landets alla 16-årinmgar.

Om Sverige råkar i krig eller drabbas av en kris är dessa tonåringar skyldiga att hjälpa till i den civila delen av försvaret. 

Till exempel kan det handla om att dela ut mat och vatten, visa vägen eller dela ut information.

– Det är oroliga tider just nu. Att våga prata om kriser och krig kan väcka oro men det kan också ge trygghet att veta att man har kriskoll. Det vill säga att man vet vad man ska göra och vad som krävs av en, säger Charlotte Petri Gortnitzka, MSB:s generaldirektör, i ett pressmeddelande.

Uppmanas att ta del av utbildning

I höst ska alla Sveriges 16-årigar erbjudas utbildning i krisberedskap.

Utskicket som görs i veckan är en del av detta och ämnar att förtydliga för ungdomarna vad som förväntas av dem vid händelse av att Sverige hamnar i ett mycket allvarligt läge.

– Kunskap ger trygghet. Vår förhoppning är att fler unga ska känna att deras olika egenskaper är en tillgång, både den som springer fort och den som stannar upp och tänker efter behövs, säger Charlotte Petri Gortnitzka.

"Förtroende och förväntan"

Generaldirektören tillägger:

– Vid en kris är det många som sluter upp och vill hjälpa till. Vi har både ett förtroende för och en förväntan på att 16-åringar har förmåga att bidra vid en kris.

Skickades även förra året

Veckans utskick blir en repris på det projekt som inleddes redan förra året, och som MSB menar gav mycket bra genomslag.

Utskicket fick utrymme både bland medierna och togs emot väl hos målgruppen, enligt myndigheten.

– Vi hoppas på ett lika bra genomslag i år. Det är viktigt att bygga upp Sveriges beredskap. En av våra viktigaste tillgångar när något hotar oss är vår vilja att hjälpa varandra. Där är även unga en viktig del, säger Christin Thörnvall, projektledare för utbildningsinsatsen på MSB, i samma pressmeddelande.

Foto: MSB

Text: Redaktionen


Folk har missuppfattat covid-19 – läkare: stämmer inte

2025 09 14

Covid-19 har gjort “comeback” i Sverige.

Det underströk Folkhälsomyndigheten förra veckan.

Över större delen av landet ses en ökande trend av bekräftade fall, precis som i andra länder runtom i världen som hade en låg spridning under våren.

På sociala medier har många som smittats även vädrat erfarenheter om att de lider av värre infektioner än tidigare.

– Vissa hävdar till och med att det är den värsta de någonsin har haft, rapporterar Huffington Post.

Är inte farligare i sig

Rapporterna om att infektionerna nu skulle vara värre än någonsin beskrivs som alarmerande.

Men att det skulle handla om en mer aggressiv variant som sprids nu är ett missförstånd. Det understryker Mark Burns, docent i medicin vid avdelningen för infektionssjukdomar vid University of Louisville.

– Dessa Omkikronvarianter har alla haft ett par saker gemensamt. För det första är de mycket smittsamma, men för det andra är de inte alls lika allvarliga som tidigare varianter har varit, säger han till tidningen.

"Värre halsont"

Ovanstående innebär inte att någon som lider av en allvarlig covidinfektion inte har det värre än förra året. Det är fortfarande fullt möjligt.

Men det innebär inte att den nu dominerande varianten, Stratus eller XFG, i sig självt är farligare än någon av de tidigare varianterna.

– Det enda jag har hört och det enda vi har sett är att det verkar som att just den här varianten som cirkulerar just nu verkar orsaka värre halsont än andra varianter, säger Donald Dumford, läkare i infektionssjukdomar vid Cleveland Clinic Akron General i Ohio, till samma tidning.

Nya symptom

Förra veckan påtalade Klara Sondén, biträdande statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, att symtomen för viruset har förändrats.

Hon framhåller att det har blivit svårare att skilja covid-19 från en vanlig förkylning.

– Nu för tiden, 2025, så ser vi inte längre att man tappar luktsinnet eller att man har feber i åtta dagar och den typen av bild som många hade när de hade sin kanske allra första covidepisod, säger Klara Sondén till Aftonbladet.

Foto: M. Sanchez

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen