Barn har dött i ovanlig olycka

2023 10 22

En pojke har avlidit efter en allvarlig olycka.

Sent under lördagen har en tragisk olycka ägt rum i Västmanland.

Närmare bestämt rör det sig om Valskog i Kungsörs kommun, där en pojke har förlorat livet under dagen.

Polisen larmades till en adress i området och det har konstaterats att pojken dog i samband med en trädfällning, då han ska ha fått ett träd över sig.

– Polis beordras till en adress i Kungsör med anledning av en olycka där en pojke i mellersta tonåren fått ett träd över sig. Pojken förklaras senare avliden. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

Mellersta tonåren

Polisen har inte gått ut med exakt ålder men det ska röra sig om mellersta tonåren.

Det har bekräftats att det är vid en trädfällning som olyckan har skett.

– Olyckan har inträffat i samband med att man fällt träd på platsen, säger Tobias Ahlén-Svalbo vid polisen i region Mitt till SVT.

Kommer att utreda

I övrigt vet man mycket lite om situationens omständigheter och polisen har för avsikt att utreda saken.

– Vi har inte kunnat hålla några förhör än. Exakt hur det gått till måste vi utreda vidare, fortsätter Tobias Ahlén-Svalbro.

Polisen har varit återhållsamma med detaljer angående händelsens omständigheter men bekräftar att anhöriga är underrättade.

Tidigare under dagen

Tidigare under dagen skedde även en allvarlig olycka i Vallentuna kommun där en 19-årig man förlorade livet.

En bil ska ha voltat och kört av vägen söder om länsväg 268 i Karby i Vallentuna kommun.

Två allvarligt skadade

Två jämnåriga personer ska ha skadats allvarligt i samband med olyckan.

– En av personerna har avlidit. Den avlidne är en 19-årig man och anhöriga är underrättade. Övriga tre personer fördes med ambulans till sjukhus, varav två är allvarligt skadade. Den tredje personen uppges vara oskadad, framhåller polisen via sin webbsida.

Vittnesuppgifter pekar på att bilen framförts i hög fart innan olyckan.

Arkivfoto: Polisen Linköping FB

Text: Redaktionen


Viktigt polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2025 09 16

Från och med idag, måndag, inleder polisen särskilda kontroller i Sverige.

Hela landet berörs av det som polisen kallar för nationell trafikvecka med fokus på hastigheten. Insatsen pågår till och med söndag.

Fokuset den här gången ligger på vägar med hastighetsgränser på 70 kilometer i timmen och uppåt.

Under årets första sju månader omkom totalt 112 personer i olyckor på Sveriges vägar och dessa som nu ska kontrolleras extra är överrepresenterade i statistiken.

Många underskattar skillnaden som några få km/h kan ha för utgången av en olycka.  Våra bilar är inte så säkra som man kan tro, i en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 km/h, säger Urusla Edstörm, trafikstrateg vid polisen, i ett uttalande.

– Därför har vi denna vecka valt att fokusera våra kontroller på sträckor med lite högre hastigheter, till exempel landsvägar.

Därför informerar polisen i förväg

Det är inte första gången som polisen genomför en nationell trafikvecka. Sedan ett tag tillbaka aviseras insatserna dessutom på förhand.

Enligt polisen har det varit effektivt.

–  Att vi informerar i förväg om fler hastighetskontroller kan verka märkligt men faktum är att det också ger resultat. Människor följer i större utsträckning hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor, vilket också syns på olycksstatistiken. Vårt yttersta mål är alltid att rädda liv, inte att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström.

LÄS OCKSÅ: Polisen förtydligar – "det ger faktiskt böter"

Kan spara 50 liv

Såväl målade som civila polisbilar kommer att genomföra hastighetskontrollerna.

Även motorcyklar skickas ut för att hålla ordning i trafiken. Mätningarna kommer ske både med synliga laserinstrument vid vägkanten samt med dolda genomsnittshastighetsmätare.

Trafikverket delar polisens bild av att insatserna är effektiva, till och med avgörande.

– Förra året höll 54 procent  rätt hastighet på våra vägar, men om alla höll hastigheten skulle cirka 50 liv sparas varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket, i samma utskick.

LÄS OCKSÅ: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU

Fakta: Polisens nationella trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU.

Källa: Polisen

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


Drönare nedskjuten över Natolands regeringsbyggnad

2025 09 16

En drönare har skjutits ned i Natos luftrum. 

Händelsen har inträffat i Polen.

Landets premiärminister Donald Tusk bekräftar att en drönare skjutits ned. Drönaren ska ha opererat över regeringsbyggnaden och presidentpalatset i Warzawa. 

– Säkerhetstjänsten har neutraliserat en drönare som opererade över regeringsbyggnaden och Belwederpalatset, skriver Tusk i ett inlägg på X.

Två personer omhändertagna

Vidare meddelar premiärministern att två belarusiska medborgare har gripits.

– Polisen utreder omständigheterna kring händelsen, framhåller Tusk.

Kort efter ryska angreppet

Händelsen inträffar kort efter att Polen skjutit ned flera ryska drönare som kränkt landets luftrum. Den polska regeringen har kallat händelsen för ett avsiktligt angrepp.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) gör samma bedömning.

– Det har spridits en bild internationellt att man inte kan veta vilket, det kan ha varit oavsiktligt, och en del har hävdat att man inte kan landsbestämma dem. Vi vet att det var ryska drönare, och vi vet att det var avsiktligt, säger statsministern enligt SVT.

LÄS MER: Trump om Putin och Zelenskyj: “Det är ofattbart”

Ryssland hävdar ”krig”

Kremls talesperson Dmitrij Peskov anser att Polens agerande visar att ”Nato är i krig med Ryssland”.

– Nato är i krig med Ryssland. Det är ett uppenbart faktum och det behövs inga bevis. Nato ger direkt och indirekt stöd till Kyivregimen, sade Peskov till ryska journalister tidigare under måndagen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland flyttar tunga vapen: Sverige inom räckhåll

Foto: Nato

Text: Redaktionen