Skatteverket vädjar till allmänheten: ”Fullständigt ohållbart”

2023 10 17

I dag är det enkelt att göra en adressändring i Sverige.

För enkelt enligt Rikspolischef Anders Thornberg.

I en intervju med SR Ekot varnar han för att många kriminella utnyttjar systemet och skriver sig på adresser där de inte bor.

– Det har varit alldeles för lätt i Sverige. Det har funnits adresser där det varit 50 – 100 personer skrivna. De kriminella utnyttjar detta, säger Thornberg till radion.

Rikspolischefen betonar att det just nu pågår ett arbete mellan en rad myndigheter som syftar till att ge polisen en ökad kunskap och korrekt information om var personer är folkbokförda.

Enkelt att ändra adress

Vem som helst kan i dag skriva sig på en annan adress i Sverige.

Systemet har uppmärksammats i takt med att antalet skjutningar och sprängningar har ökat i Sverige. Flera kriminella personers adresser har hängts ut.

I Upplands-Bro inträffade ett sprängdåd vid ett flerfamiljshus i oktober. Ett äldre par, utan kopplingar till den kriminella världen, bodde i huset.

Enligt uppgifter till Aftonbladet var en ledande person i gängmiljön skriven på adressen när sprängningen inträffade.

En boende på samma gata har uppgett att den kriminella mannen inte setts till på länge.

– Jag har inte sett honom på fem år, han är aldrig här, sa personen till Aftonbladet efter sprängningen.

Vädjar till allmänheten: "Fullständigt ohållbart" 

Skatteverket är medvetna om problematiken.

Det uppger Jens Lindqvist, som är verksamhetsutvecklare på myndigheten.

– Att ha någon som är felaktigt folkbokförd hos sig brukar allmänt innebära obehag. Men att ha en gängkriminell skriven hos sig under en våldsvåg är fullständigt ohållbart, säger han till SR Ekot.

Nu vädjar Skatteverket till allmänheten.

Myndigheten uppmanar personer att ta kontakt ifall någon är felaktigt skriven på en adress.

– Uppge särskilt om omständigheterna är obehagliga eller hotfulla. Då har vi möjlighet att tillfälligt plocka bort personen från adressen, förklarar Jens Lindqvist.

Olagligt

Det är olagligt att vara skriven på fel adress i Sverige.

Straffet för folkbokföringsbrott är vanligtvis böter eller i värsta fall fängelse.

– För att det ska vara ett folkbokföringsbrott ska man ha uppsåt, alltså medvetet ha lämnat felaktiga eller ofullständiga uppgifter. Det behöver inte finnas något särskilt motiv med att ha lämnat fel uppgifter. Ett rent misstag är inte ett brott, man ibland krävs en utredning av polis eller åklagare för att konstatera om det är ett brott eller inte, framhåller Skatteverket enligt tidningen Hem & Hyra.

Foto: B. Griggs

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Folk tror det är förbjudet att göra på flygplan – är fullt tillåtet

2025 05 09

Det vimlar av förbud och regler ombord på flygplan.

Inga kompromisser kan göras med säkerheten när folk ska transporteras i luften med en mil ned till marken.

Exempelvis har flera flygbolag, inklusive Ryanair, övervägt att förbjuda powerbanks efter att ett flygplan i Sydkorea drabbats av en våldsam brand strax före avgång.

En del regler handlar dock om själva upplevelsen ombord.

Bland annat diskuteras förbud mot att kunna fälla ned stolen och så sent som i vintras planerade det amerikanska flygbolaget Spirit Airlines att upprätta klädkoder för sina passagerare.

Avlivar myten

En sak som många tror är förbjudet, men som i själva verket är tillåtet, är att ta med egen mat ombord.

Det berättar flygvärdinnorna Sophie Moss och Mikkel Dammen för den norska tidningen Din Side.

– Många är inte medvetna om att det är tillåtet att ta med matsäck. Om du vill kan du spara lite pengar på det. Jag packar ofta wraps i aluminiumfolie så att jag kan slänga omslaget när jag är klar med att äta, säger Sophie Moss.

LÄS MER: Flygbolag inför klädkod – passagerare kan stoppas i dörren

Betalar i onödan

Enligt flygvärdinnorna är det dessutom många som lägger onödigt mycket pengar på att köpa vattenflaskor efter säkerhetskontrollen, eftersom det inte är tillåtet att ta med sig mer än 100 milliliter vätska.

Men då tänker man inte tillräckligt långt.

– Det finns vattenstationer på de flesta flygplatser. Så ta med en tom vattenflaska och spara pengar, säger Mikkel Dammen.

Kan bli en dyr flaska

Det sistnämnda rådet kan dock bli dyrköpt. Åker du till exempel med Ryanair måste flaskan få plats i ditt handbagage. Sticker vattenflaskan ut riskerar väskan att bli för stor och du kan drabbas av höga böter.

Det fick journalisten Ruby Flanagan erfara när hon flög hem från Dublin med just Ryanair.

– Jag har hört talas om några galna Ryanairavgifter under mina år, men det här är den absolut värsta, sade konsumenträttsexperten Martyn James till Mirror efteråt.

LÄS MER: Skarp kritik mot petig regel hos Ryanair – Experten: “Värsta jag hört”

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen