Svenska folket hyllas – gjort betydande insats

2023 10 12

Polisen går nu ut med en jättehyllning till allmänheten.

De senaste månaderna har den grova gängbrottsligheten lamslagit Sverige.

Flera oskyldiga personer har dött, och politiker har uppmanat landet att tillsammans göra insatser för att stå emot brutaliteten.

Nu går polisen ut med en jättehyllning till svenska folket, som har förhindrat flera brott tack vare sina insatser.

Det rapporterar Sveriges Radio.

“Flertalet fall”

I jämförelse med september månad förra året har 2 000 fler tips kommit in till polisen bara i region mitt.

Tipsen har hjälpt polisen förhindra brott, förklarar polisens presstalesperson Magnus Jansson Klarin.

– Vi har flertalet fall som lett till att vi kunnat gripa folk innan det sker brott, säger han till SR.

På grund av oron

Jansson Klarin menar att den väldiga ökningen av tips som flödar till polisen har att göra med oron som allmänheten känner angående våldsdåden.

– Det är mycket som händer den senaste tiden. Sen är det ju även så att polisen går ut och uppmanar till vaksamhet, att man ska ha lite extra koll.

Omfattande arbete

Polisen framhåller att allmänheten kan spela en viktig roll i arbetet mot gängbrottsligheten.

Under torsdagen har statsminister Ulf Kristersson (M) förklarat att polisen under de senaste 30 dagarna har förhindrat 30 gängskjutningar och sprängningar.

Samtidigt menar han att man måste kunna samarbeta över de politiska blocken för att hitta lösningar för att bekämpa gängbrottsligheten.

Det rapporterar SVT.

Påskyndar arbete

På torsdagen har regeringen även meddelat att man tidigarelägger införandet av bland annat visitationszoner.

– Om ny lagstiftning ska komma på plats snabbare så kommer det kräva mycket av många som är inblandade, säger statsministern enligt SVT.

– Självklart av regeringen som ökar tempot rejält, men vi har i dag också bett riksdagens partier att medverka till en snabbare lagstiftning genom att påskynda riksdagsarbetet.

Foto: ilzidedesigns

Text: Redaktionen


Flyg till Sverige på väg att stoppas

2025 12 24

Flera flyg på väg till Sverige kan komma att stoppas idag och senare i veckan.

Det varnas för kaotiska scener på flera europeiska flygplatser under julen.

Bakgrunden är att ett flertal strejker aktiverats där flygplatsanställda protesterar mot arbetsgivares “Grinchliknande beteende”, rapporterar Euronews.

Bland annat har SAS kabinpersonal lämnat London Heathrow Airport den 22 december och kommer att göra likadant på julafton och annandag jul.

– Flyg till flygbolagets viktigaste nav som Köpenhamn, Stockholm och Oslo kommer sannolikt att påverkas, uppger Euronews.

För låga löner

Enligt fackföreningen Unite ligger för låga löner bakom strejkerna. Lönerna uppges vara så dåliga att personalen måste förlita sig på gratis matutdelning, det vill säga nödhjälp från till exempel välgörenhetsorganisationer, när de befinner sig i “dyra skandinaviska städer”.

Calium Rochford, regionchef för Unite, jämför SAS med den beryktade filmkaraktären Grinchen som förstör julen.

– Det här är ett äkta Grinchen-liknande beteende från SAS. De utnyttjar sin personals välvilja och kommer nu att vara ansvariga för inställda julflyg, säger han enligt Euronews.

Flyg från Spanien kan ställas in

Det är fler flyg än de från London som väntas påverkas. Easyjets markpersonal på London Luton Airport har strejkat mellan den 19 och 22 december och har hotat att göra likadant den 26 till 29 december.

Dessutom kan flera flyg från och till Spanien komma att ställas in, vilket påverkar många semesterfirande svenskar. Exempelvis pågår en Ryanairstrejk på onsdagar, fredagar, lördagar och söndagar fram till den 31 december.

– Ryanairs passagerare kan därför drabbas av längre köer och förseningar vid incheckning och bagageupphämtning på följande flygplatser: Alicante, Barcelona-El Prat, Girona, Ibiza, Lanzarote, Madrid-Barajas, Malaga, Palma de Mallorca , Santiago de Compostela, Sevilla, Teneriffa Syd och Valencia, förklarar Euronews.

40 000 resenärer

Vid julens mest hektiska timmar kan det vara närmare 40 000 utresande per dag från Arlanda, enligt flygplatschef Karl Eklund.

– För en smidig utresa rekommenderar vi att du stämmer av med ditt flygbolag om vad som gäller för din resa och när du bör vara på plats, säger han till SvD.

Foto: Fabian N

Text: Redaktionen


22dec25

Stor förvirring – Kreml förnekar helt

2025 12 22

USA:s utrikesminister JD Vance hävdar att ett ”genombrott” har skett i samtalen mellan Ukraina, Ryssland och USA.

– Det genombrott som jag känner att vi har gjort är att alla problem nu faktiskt ligger öppet på bordet, säger han till den brittiska tidningen UnHerd.

I intervjun säger Vance också att parterna ”gjort framsteg” i förhandlingarna.

Nu slår Ryssland tillbaka.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att han inte har en aning om vad USA:s vicepresident menar med ett ”genombrott”.

– Ärligt talat har jag ingen aning om vad det betyder, säger han till den ryska tv-kanalen Rossiya-1.

Inte säker på fredlig lösning

I helgen förde den amerikanska delegationen samtal med både ryska och ukrainska företrädare.

Enligt JD Vance har Ryssland och Ukraina olika prioriteringar som måste hanteras.

– Jag tycker att vi har gjort framsteg, men jag kan inte med säkerhet säga att vi kommer att nå en fredlig lösning, säger vicepresidenten till UnHerd.

– Jag tror att det finns en god chans att vi gör det och jag tror att det finns en reell risk att vi inte gör det, tillägger han.

Största hindret

Territoriella eftergifter är fortfarande den svåraste nöten att knäcka, uppger JD Vance.

– Jag tror att ryssarna verkligen vill ha territoriell kontroll över Donetsk, säger han och fortsätter:

– Ukrainarna ser det, fullt begripligt, som ett stort säkerhetsproblem. Samtidigt erkänner de privat att de så småningom förmodligen kommer att förlora Donetsk – men det kan dröja 12 månader eller längre än så.

Vances påstående om att Ryssland kan erövra hela Donetsk inom ett år saknar stöd. En kartläggning från tankesmedjan Institute for the Study of War och tidningen The Economist har tidigare fastslagit att det skulle ta omkring fem år för Ryssland att ta över Donetsk i nuvarande takt.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Viktigaste försvarsställningarna

Ukrainska styrkor kontrollerar omkring 30 procent av Donetsk och landets viktigaste försvarsställningar finns i regionen. Om Donetsk överlåts till Ryssland ligger vägen mot Kyiv öppen för ryska styrkor, enligt flera bedömare och experter.

LÄS OCKSÅ: Sju svenskar har dragit in 790 miljoner kronor

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen