Vansinnesnatt i Stockholm

2023 10 10

Stockholms län skakas av en natt med sju misstänkta attentat inom loppet av ett par timmar.

Natten till måndagen hade redan varit intensiv för polisen när ett misstänkt brandattentat ägde rum i Västerort.

Kommande natt, den till tisdag, blev ännu värre.

Hela sju bostadsbränder har förekommit under natten.

Alla misstänkta mordbränder

Samtliga misstänks vara anlagda och rubriceras som mordbränder, enligt polisen.

De tre första bränderna, varav två i Huddinge, ägde rum inom loppet av 15 minuter.

Första larmet kom 01.18 om eldsvådor i en villa.

– Spår som anträffas på platsen tyder på att branden är anlagd, informerar polisen på sin hemsida.

"Föremål kastats mot huset"

Klockan 01.21 larmades polisen på nytt – även då gällde det en villabrand i Huddinge.

– Brand uppstår inomhus i en villa i Flemingsberg efter att något föremål kastats mot huset. Boende släcker branden, inga personskador uppstår.

– Polisen rubricerar händelsen som försök till mordbrand och säkrar flera spår, uppger polisen i region Stockholm.

"Huset obeboeligt"

Larmet om nattens tredje misstänkta mordbrand kom 01.35 i ett område en dryg mil nordost om Huddinge.

– Misstänkt anlagd brand uppstår på altanen i en villa i Enskedalen, skriver polisen i händelserapporten.

– Den synliga branden släcks snabbt av boende på adressen, men branden sprider sig i grunden till huset som blir obeboeligt i nuläget.

Tre larm på 12 minuter

Vid 02.40 får sedan polisen ytterligare ett larm om att en misstänkt mordbrand uppstått på en villatomt i Södertälje.

Nästa larm kommer 02.41 respektive 02.52 och gäller båda två bränder i flerbostadshus i Haninge.

– Boende i ett flerbostadshus reagerar på en smäll. Smällen följs av brand i trapphuset. Någon slags brännbar vätska har orsakat brand utanför en lägenhetsdörr men skadorna blir begränsade, informerar polisen om det första larmet i Haninge.

Det senare ägde rum i Jordbro, samma ort som en man mördades på för två veckor sedan.

"Smäll i trapphus"

Larmet om nattens senaste brand inkom 03.41 och gällde en misstänkt anlagd brand i en lägenhet i Råcksta, en dryg mil nordväst om centrala Stockholm.

– Boende på Multrågatan larmar 112 om att det hörts en smäll i ett trapphus. 

– Smällen har hörts i samband med att det uppstått en lägenhetsbrand, men polisens bedömning är att det inte varit någon detonation på platsen.

Utreder samband

Polisen utreder om det finns ett samband mellan nattens bränder.

– Ja, sen om alla har ett samband med varandra. Det kan vi inte svara på just nu, säger Daniel Wikdahl från Stockholmspolisen till Expressen.

Inga personskador finns rapporterade från händelserna.

Arkivfoto: Polisen Linköping

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen