Varnar för Bank-ID:s nya lösning – 950 000 användare

2023 10 10

I juni presenterade Bank-ID, Sveriges i särklass största e-legitimationssystem, en stor förändring.

Företaget lanserade ett digitalt id-kort.

Id-kortet kan enkelt aktiveras i Bank-ID-appen. Sedan räcker det att visa upp kortet i mobilen när man behöver legitimera sig.

Cirka 950 000 svenskar använder kortet.

Flera säkerhetsaspekter 

Bank-ID har betonat att det digitala id-kortet har flera fördelar jämfört med ett fysiskt id-kort.

Bland annat har företaget framhållit att den nya handlingen höjer säkerheten vid id-identifiering.

– Du har din ålder, namn och personnummer på id-handlingen. Sedan har du flera säkerhetsdetaljer, som antingen kan kontrolleras visuellt eller med hjälp av en rörlig QR-kod, som man kan scanna och på så sätt verifiera id-handlingen.

– Det är väldigt enkelt att kontrollera när man kollar epiteten på ett digitalt id-kort, sa Malina Röstlund, presstalesperson för Bank-ID, till SR Ekot i samband med att den nya handlingen lanserades.

Varning utfärdas

Det digitala id-kortet har följaktligen många inbyggda säkerhetsfunktioner.

Men det finns en stor säkerhetsbrist.

Flera experter varnar för att det är enkelt att förfalska kortet, om man inte nyttjar alla de funktioner som finns i appen.

Det rapporterar DN.

– Id-kortets qr-kod bygger på ett väl beprövat kryptografiskt system baserat på uppgifterna som finns i chipet på ditt fysiska pass eller id-kort. Men om man bara lutar sig mot en visuell kontroll, då fungerar det sämre än ett fysiskt id-kort.

Det säger Pontus Johnson, professor på Centrum för cyberförsvar och informationssäkerhet vid Kungliga Tekniska Högskolan, till tidningen.

Experten påpekar att flera företag endast kontrollerar det digitala id-kortet visuellt och därmed inte har en aning om kortet är en förfalskning eller inte.

Fejkvariant på fem minuter

Ett av företagen som enbart förlitar sig på en visuell kontroll av id-kortet är Systembolaget.

Det statliga företagets kontrollsystem har stora risker.

Det menar cybersäkerhetsexperten Fredrik Blix.

I intervjun med DN berättar experten att han lyckats skapa en fejk-version av id-kortet med rörlig qr-kod och rörlig bakgrund.

Det tog honom endast några minuter.

– Jag tog två screenshots och satte ihop det till en rörlig gif-bild som växlar. Det ser ut ungefär som ett vanligt legg om man inte vet exakt vad man ska kolla efter, berättar Fredrik Blix för DN.

Text: Redaktionen


JUST NU: SAS sänker priserna – men bara för vissa resor

2025 09 12

Flygbolaget SAS erbjuder tillfälligt sänkta priser på vissa flygresor.

Den senaste veckans stora regnmängder och stormiga väder har orsakat stora problem i delar av Sverige.

Vägar har spolats bort och tågtrafiken står still på flera platser.

– Konsekvenserna efter regnovädret är fortsatt stora, framhåller Länsstyrelsen i Västernorrland i ett uttalande.

– Många vägar är avstängda eller svårframkomliga och det är stopp i gods- och persontrafik på sina håll. Det är mycket höga flöden i många vattendrag och vissa områden har översvämmats.

Nu agerar SAS genom att sänka priserna på resor till regionen.

Tillfälligt reducerade priser

SAS sänker nu tillfälligt priserna, som en direkt följd av stormens påverkan på infrastrukturen i norra Sverige.

Förhoppningen är att göra det lättare för människor som behöver resa till arbete, sjukvård, studier eller familj.

– Vårt fokus just nu är att hjälpa människor att komma fram när andra, kompletterande alternativ är begränsade, säger SAS kommunikationschef Alexandra Lindgren Kaoukji i ett uttalande.

– Inrikesflyget utgör en viktig länk för både vardag och samhälle, och vi på SAS vill bidra till trygga och smidiga resor till, från och inom Sverige.

Järnvägen obrukbar

Till följd av det tunga regnvädret är järnvägen mellan norra och södra Sverige i princip obrukbar.

Det tvingar också många logistikföretag att hitta alternativa sätt för sina transporter.

Företaget Sandahls i Umeå har ställt om alla sina transporter från tågrälsen till vägarna.

– Jag har varit med om diverse tågstopp, men aldrig med så här kraftiga skador, säger företagets platschef Erik Lögdström, till SVT.

När Botniabanan stängdes för tågtrafik i början av veckan, på grund av de höga vattenflödena, blockerades också företagets transportväg till och från Umeå.

– När jag såg nyheterna kände jag ”nej, nej, nej”.  Men sen började vi mobilisera oss, säger Erik Lögdström.

Läs också: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Foto: Niklas Jonasson

Text: Redaktionen


Märklig video på Trump sprids – “aldrig sett honom så”

2025 09 12

Efter mordet på Charlie Kirk kallade Donald Trump debattören för en martyr och menade att den radikala vänstern bidragit till det eskalerande våldet.

På sociala medier har den amerikanska presidenten publicerat ett fyra minuter långt videotal där han talar till folket efter händelsen.

Men nu ifrågasätts klippets äkthet, bland annat av seniorforskaren Paul Buvarp från norska Forsvarets forskningsinsti (FF).

Han menar att det finns tydliga tecken på att videon skulle kunna vara AI-genererad.

– Hans överkropp är helt stel i fyra minuter. Jag har aldrig sett Trump sitta så stilla, säger Paul Buvarp till Dagbladet.

Se videon längst ner i artikeln.

"Något konstigt händer"

Det är just Trumps överkropp som forskaren pekar på. Även hans händer ser misstänkt AI-genererade ut, menar Buvarp.

– Tidigt i filmen rör han händerna snabbt, och om man tittar noga händer något konstigt med hans fingrar. AI har länge haft problem med att generera realistiska fingrar, och här kan det se ut som att lillfingret försvinner eller hoppar upp på handen.

Kan få konsekvenser

Det finns dock en möjlighet att videon är äkta och består av en sammansättning av flera bilder. Men i så fall är det en ovanligt dålig redigering av Vita huset, menar den norska forskaren.

Och om det handlar om en AI-genererad video kan det få konsekvenser.

– När det gäller tragiska händelser krävs det att presidenten möter folket för att öka förtroendet och binda samman människor. Om det är AI undergräver det förmågan att tro på det man ser med egna ögon, säger Paul Buvarp.

– Nu, när förtroendet är så lågt att det leder till mord och politiskt våld, är det inte bra att skapa en falsk video som man inte kan lita på. Det kommer bara förvärra situationen.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland: ”Då blir det action”

"Får en klump i magen"

Paul Buvarp understryker dock att det inte går att säga någonting med säkerhet. Vita huset har inte heller kommenterat spekulationerna.

– Jag vill betona att jag inte vet. Jag är vetenskapsman och jag måste vara försiktig med det jag säger. Men jag tycker att det otvetydigt liknar AI, och det ger mig en klump i magen – mitt i en redan fruktansvärd situation med mordet på Kirk.

Se videon genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter)

Foto: Truth Social

Text: Redaktionen