Nödåtgärd i svensk stad – har aldrig hänt förr

2023 10 06

Den allvarliga brottsligheten måste stoppas.

Inom loppet av en vecka har tre mordförsök ägt rum i samma stad.

Samtliga har genomförts med skjutvapen och två av dem har enligt polisen ett troligt samband.

Det är situationen i Helsingborg just nu.

Startar drönarbevakning

Nu har polisen i den skånska staden fattat beslut om att någonting måste hända för att undvika att fler grova våldsbrott sker.

– För att förhindra, förebygga och upptäcka allvarlig brottslighet kommer lokalpolisområdet LPO Helsingborg att bedriva UAS-bevakning, bekräftar polisen i ett pressmeddelande.

Det innebär att mer eller mindre hela Helsingborg nu ska övervakas med hjälp av drönare.

Någonting liknande har tidigare enbart skett i specifika stadsdelar – men aldrig över hela staden som nu är fallet.

Tre månader

Bevakningen inleds idag, fredag, och kommer att pågå i tre månader.

Drönarna kommer att övervaka dygnet runt.

Och det är naturligtvis med den senaste veckans allvarliga incidenter i färskt minne som beslutet fattats.

– Min bedömning är att det finns någon eller några pågående konflikter och vi ska göra vad vi kan för att förhindra fortsatta skjutningar, säger stadens polischef Karim Ottosson till Helsingborgs Dagblad.

"Var vaksam"

Efter tre skjutningar på en vecka har polisen förståelse för att människor är oroliga.

Och man ska vara vaksam, enligt polisen.

– Vi har ju också en förhöjd hotnivå i Sverige när det gäller terror. Men jag tycker inte att människor ska vara rädda, säger Karim Ottosson.

En gripen igår

Så sent som under gårdagen skedde det senaste mordförsöket i Helsingborg.

En skadad man anträffades på Gustav Adolfs torg i staden. Polisen förhörde den skadade personen på plats och försökte även komma i kontakt med vittnen till händelsen.

Mannen fördes till sjukhus med ambulans.

– En man är gripen, misstänkt för försök till mord, framhöll polisens prestalesperson Patric Fors på polisens hemsida igår kväll.

– Mannen kommer att förhöras under natten.

Foto: J. Blackeye

Text: Redaktionen


JUST NU: Hotet mot Ica – kan delas upp i flera delar

2025 06 27

En partiledare hotar med att dela upp Ica i flera delar.

De höga matpriserna har inneburit stora svårigheter för många svenska hushåll de senaste åren.

De har lett till en debatt om de stora matjättarna och deras marknadsdominans och prissättning.

Nu hotar partiledaren Nooshi Dadgostar (V) med att Ica kan delas upp om vänstern vinner valet.

Öppnar för att ingripa

Redan igår nämnde Nooshi Dadgostar, som är på plats i Almedalen, att V kan tänka sig att splittra Ica, som de anser har en för dominant position på marknaden.

– Vi behöver stärka konkurrensen. Där har jag ett väldigt tydligt besked till Ica, att vi kommer efter valet att dela upp det stora företaget, om de inte skärper sig och sänker sina priser, sade Nooshi Dadgostar på DI:s scen i Almedalen, enligt tidningen.

Idag framför Dadgostar samma budskap direkt till Icas vice vd Fredrik Söderberg, rapporterar Expressen.

I en debatt om matpriser på fredagen understryker hon att V kan tänka sig att ”ingripa” mot vad hon beskriver som ett ”monopol”.

– Sänk priserna, om ni inte gör det kommer vi vara tvungna att ingripa. Privata monopol fungerar inte någonstans, säger Nooshi Dadgostar, enligt tidningen.

”Är redan uppsplittrat”

Icas vice vd Fredrik Söderberg slår ifrån sig kritiken.

Han menar att Ica inte har några övervinster eller rekordvinster, och att företaget tar ett stort ansvar för matpriserna.

Dessutom är Ica redan uppdelat, understryker han.

– Ica består av 1 262 företagare som driver sina egna butiker, helt fristående. Så det är redan uppsplittrat, säger Fredrik Söderberg, enligt tidningen.

Debatten om de höga matpriserna har pågått i flera år, och åsikterna går isär om hur de stora matjättarna har agerat i samband med inflationen.

Igår släppte Konkurrensverket en rapport där man menade att butikskedjor har höjt priserna på flera matvaror mer än vad som varit motiverat av ökade kostnader, rapporterar DN.

Konkurrensverket har också inlett en utredning av just Ica, som misstänks för konkurrensbegränsande avtal och samarbeten, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Populärt livsmedel kan bli bristvara

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Luftattacker planeras mot mål i Sverige

2025 06 27

Iran pressar det kriminella gänget Foxtrot att utföra attentat mot israeliska och amerikanska intressen.

Förra veckan kom uppgifter om nya attentatsplaner.

Iran har uppmanat det kriminella nätverket att attackera mål i Sverige, Danmark och Tyskland, rapporterade SVT:s Uppdrag granskning.

Planerar luftangrepp

Attentaten kan ske från luften, erfar Expressen.

Enligt tidningens uppgifter planerar nätverkskriminella att gå till attack med drönare.

”Måste ta höjd för drönare”

Attackerna kan riktas mot israeliska och judiska byggnader på svensk mark.

Aron Verständig, ordförande för judiska centralrådet, bekräftar uppgifterna om potentiella drönarattacker.

– Jag har hört om dessa uppgifter, men känner inte till mer än så. Generellt sätt jobbar vi brett i vårt säkerhetsarbete och numera måste vi också ta höjd för drönare, säger han till tidningen.

I diktaturens grepp

Den israeliska underrättelsetjänsten Mossad har tidigare avslöjat att Rawa Majid rekryterats av Iran i samband med att han greps i landet i oktober 2023.

Enligt uppgift tvingas gängledaren välja mellan att arbeta för Iran eller att åka i fängelse. 

Foto:

Text: Redaktionen