Hotar att spränga passagerarplan till turistorter

2023 10 07

Ett omfattande bomblarm har gått ut på ett 40-tal flygplatser i sydöstra Asien.

Hela 42 flygplatser försätts omgående i ökad beredskap.

Anledning är en rad mycket allvarliga larm om att bomber kan detoneras på eller mot vanliga passagerarflygplan som trafikeras kommersiellt.

Det rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

"Omedelbara åtgärder"

Flygplatserna är samtliga belägna på Filippinerna i Sydostasien, ögruppen som ligger söder om Taiwan och norr om Indonesien.

Civil Aviation Authority of the Philippines (CAAP), landets civila luftfartsmyndighet, har bekräftat att flygplatserna höjer sin beredskap.

– Omedelbara förbättrade säkerhetsåtgärder implementeras på alla filippinska kommersiella flygplatser, framhåller CAAP.

Myndigheten arbetar för närvarande med att försöka bekräfta bombhoten mot trafikflygen.

Hundratusentals turister

Enligt Reuters ska flygplanen som pekats ut vara på väg till fyra filippinska regioner:

- Cebu

- Palawan

- Davao

- Bicol

Cebu och Palawan är två öar som är mycket populära resmål för utländska turister. Förra året besökte över en halv miljon människor från andra länder den förstnämnda.

Den senare lockade närmare 700 000 utlandsturister under samma år.

Motiv och avsändare oklart

Hoten ska ha framförts via e-post till flera flygtrafiktjänster på Filippinerna.

Det är inte känt exakt när hoten utfärdades eller vad som i detalj framgått i meddelandena som skickats.

Ingen information finns i nuläget heller om avsändaren.

Filippinernas transportminister Jaime Bautista säger att man placerat ut patruller och bombhundar vid alla terminaler på huvudstadens Manilas internationella flygplats.

– Vi vill försäkra den resande allmänheten att protokoll finns på plats för att garantera allas säkerhet, säger ministern i ett uttalande.

Han säger också att reguljära flygningar hittills inte har påverkats.

Arkivfoto: J. McArthur

Text: Redaktionen


27 okt 26

Två skatter höjs i Sverige

2026 10 28

Regeringsförhandlingarna drar ut på tiden.

Det innebär att Sveriges nästa regering, oavsett vilka partier som ingår, ser ut att få inleda sitt arbete med en övergångsbudget.

Under tisdagen meddelade finansminister Elisabeth Svantesson (M) att hon kommer att överlämna en sådan budget till riksdagen.

En övergångsbudget innebär bland annat att tillfälliga satsningar från tidigare budgetår inte kommer att förlängas.

Därmed väntar två skattehöjningar i Sverige.

För det första kommer regeringens tillfälliga sänkning av bränsleskatten inte att förlängas. Från och med den 1 december höjs skatten på bensin och diesel. Höjningen motsvarar ungefär tre kronor per liter. 

”Grundprincipen”

Den andra skattehöjningen handlar om arbetsgivaravgifter för unga.

Regeringen har tillfälligt sänkt arbetsgivaravgifterna för personer födda 2003–2007 från 31,42 procent till 20,81 procent.

I september kommer avgiften återigen att höjas om inget annat budgetalternativ får majoritet.

–  Det är grundprincipen. Det ger också möjligheten till den regering som ska tillträda någon gång att göra sitt avtryck när man ska förhandla en budget, har Elisabeth Svantesson sagt till TV4.

Läs också: Ny avgift införs på söndag – blir dyrare att handla

FAKTA: Så fungerar övergångsbudgeten  

- En övergångsregering hanterar främst brådskande och löpande regeringsärenden och ska säkerställa att staten fungerar.

- Sverige ska ha en statsbudget, oavsett politisk situation. I regeringsformen, riksdagsordningen och budgetlagen finns bestämmelser om budgetpropositionen och dess innehåll. Bestämmelserna gäller även när en övergångsregering överlämnar en budgetproposition.

- När en övergångsregering ska lämna en budgetproposition bör den utformas med utgångspunkt i den senaste beslutade budgetpropositionen. Huvudprincipen för arbetet med en övergångsbudget är därför att anslagsnivå i budgeten för 2026 ska gälla också för budgeten för 2027.

Källa: Regeringskansliet

Andra läser: Ryska flottan fast – Ukraina slår till

Foto: Olle Friman Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 okt 26

Jättelyft i ny mätning – högsta på åtta år

2026 10 27

En kraftig förändring i opinionen har inträffat. 

Det visar en ny mätning från DN/Ipsos.

Den stora förändringen handlar om stödet för Moderaterna som stiger kraftigt.

M ökar med över fyra procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 24 procent. Det är partiets högsta notering på över åtta år i Ipsos mätserie.

Fördel Kristersson

Moderaterna kan även glädjas åt att Tidöpartierna är större än de rödgröna i mätningen.

M, KD, L och SD samlar 52 procent jämfört med 47 procent för S, V, MP och C.

– Processen kring regeringsbildningen har så här långt gynnat Tidöpartierna. Det är en varningssignal till de rödgröna om vad som kan hända om de inte lyckas lösa regeringsfrågan, säger Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring till DN.

Moderaterna tar främst väljare från den egna sidan.

– Moderaterna tar framför allt väljare från övriga Tidöpartier, i första hand från Liberalerna. Sedan valdagen har Liberalerna tappat var fjärde väljare till Moderaterna, säger Källebring.

Rusar i förtroendet

Samtidigt ökar väljarnas förtroende för statsminister Ulf Kristersson (M).

I Verians senaste förtroendemätning ökar Kristersson från 38 till 45 procent. Sådana siffror har Kristersson aldrig varit uppe på tidigare, uppger SVT.

– Det är hans bästa notering någonsin, sade kanalens inrikespolitiska kommentator Elisabeth Marmorstein i Morgonstudion när mätningen presenterades.

Läs också: Ny avgift införs på söndag – blir dyrare att handla

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 27 oktober. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        27 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      6     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       24  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           5    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    19   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 47.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              52,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen