Polisen går ut med bild – kvinna försvunnen

2023 10 01

Polisen behöver hjälp med att hitta en försvunnen person.

Länk till polisens bild finns längst ner i texten.

Under söndagsmorgonen går polisen ut med en vädjan om hjälp med att hitta en person som har försvunnit.

Det rör sig om en kvinna i 65-årsåldern som försvunnit från ett boende i Enköping.

Hon har en demenssjukdom, och polisen är mycket angelägna om att hitta henne.

I Romberga

Närmare bestämt rör det sig om området Romberga.

– Vi fick in ett samtal från boendet att kvinnan saknas, säger polisens presstalesperson Magnus Jansson Klarin till Enköpings-Posten.

Går ut med signalement

I samband med den stora sökinsatsen som har påbörjats har polisen även gått ut med signalement.

Kvinnan försvann från sitt boende i Enköping tidigt på söndagsmorgonen.

Hon har ljust hår, och hade troligtvis på sig svarta byxor och en jacka då hon försvann.

Ring polisen

Polisen har gått ut med bild på kvinnan och menar att man bör höra av sig om man sett henne eller har information som kan vara relevant för sökinsatsen.

– En större sökinsats pågår just nu efter en dement kvinna i 65-årsåldern som försvann från ett boende i Enköping någon gång vid klockan 04.50, framhåller polisen via sin webbsida.

– Polisen är väldigt angelägen om tips och iakttagelser från allmänheten. Har du sett kvinnan, eller vet du var hon kan vara, ring polisen på 112.

Se bilden här

Polisen genomför årligen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som har försvunnit där det finns farhågor om personernas hälsa.

– Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare, som alltid är en polis när det gäller försvunna personer, vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar, framhåller polismyndigheten.

Hjälp till att hitta den försvunna kvinnan genom att se polisens utlagda bild genom att klicka här (länk till Polisen.se).

UPPDATERING: Kvinnan har hittats

Klockan 09.28 meddelar polisen att kvinnan har hittats. 

Kvinnan anträffad vid liv av allmänhet och transporterad till sjukhus, skriver myndigheten i sin lägesuppdatering. 

Arkivfoto: Polisen Kalmar-Öland FB

Text: Redaktionen


JUST NU: Allvarlig bussbrand i Norge

2025 07 05

En allvarlig bussbrand har brutit ut i Norge.

En buss har börjat brinna i Nordre Follo i Norge.

15 personer uppges ha befunnit sig på bussen när branden utbröt.

Räddningstjänst och polis fick det första larmet klockan 18:05 om en buss som var helt övertänd.

Flera personer uppges vara allvarligt skadade.

Flera allvarligt skadade

Räddningstjänst är på plats och personer med allvarliga skador har förts till sjukhus, rapporterar VG.

– Tre personer har förts till sjukhus med allvarliga brännskador, säger insatschefen Atle Vesttorp till tidningen.

Även andra skadade får hjälp på platsen.

Nu försöker polisen skapa sig en bild av vilka som har varit på bussen, för att säkert kunna sig att alla har tagit sig ut.

Enligt de uppgifter som nu finns har det varit runt 15 personer på bussen.

Polisen uppges ha kontakt med busschauffören.

Vad som har orsakat branden är ännu inte känt.

– Det är för tidigt att säga något om brandorsaken, säger Atle Vesttorp till tidningen.

Såvitt man vet lär branden inte ha uppstått till följd av trafikolycka, uppger NRK.

Stor insats

Många larmsamtal har inkommit om den brinnande bussen.

– Många samtal har kommit in till alla tre räddningstjänster, säger Hans Erik Tysdal, jourchef på Östra 110-centralen.

Ett stort pådrag har skickats till platsen. Brandkåren har till stor del lyckats släcka branden i bussen.

– Vi har lyckats släcka alla lågor, men det finns fortfarande en del ånga och rök från bussen, säger jourchef Marcus Aakre Julshamn till tidningen.

Även Norges haverikommission uppges ha fått in en anmälan om branden och åkt ut till platsen där bussen brinner.

Bussen kör på en av kollektivtrafikföretaget Ruters linjer, enligt tidningen.

Det rör sig om en allvarlig händelse där flera människor har fått svåra skador, och brandens orsak lär komma att utredas.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Unikt läge på bostadsmarknaden

2025 07 05

Just nu är det ett unikt läge för folk som vill köpa bostad.

Att köpa en bostad är ett stort beslut, och det gäller att slå till vid rätt tillfälle.

Nu kan det vara ett bra läge att passa på, enligt experter.

Åtminstone om du är ute efter att köpa en mindre lägenhet.

”Kika lite extra noga”

Marknaden för att sälja mindre lägenheter är trög, och har varit det under en längre tid.

I juni släppte SBAB sin indikator Bomarknadstempen, som visade att temperaturen på bostadsmarknaden fortsatte att sjunka under maj.

När marknaden är trög kan det vara ett bra läge för köpare att passa på, säger experter.

I synnerhet nu, när det dessutom är sommar. Det gör läget ännu bättre för köpare.

– Både det faktum att den har varit lite trögare generellt under våren och att det är sommar kanske är två argument för att kika lite extra noga nu, säger SBAB Banks chefsekonom Robert Boije till DN.

”Kan gå under utgångspris”

Även på Svensk Fastighetsförmedling menar man att det kan vara läge att passa på om man är ute efter att köpa en mindre lägenhet.

Med rätt tajming och lite tur kan man få ett oväntat lågt pris.

– I vissa fall kan man säkert hitta bostäder som kan gå under utgångspris. Men jag skulle inte säga att det är en fyndmarknad om vi tittar på priserna, säger Erik Wikander, vice vd på Svensk Fastighetsförmedling, till tidningen.

Ettor och tvåor svårsålda

SBAB:s indikator Bomarknadstempen, som publiceras varje månad, visar hur lätt det är att sälja sin bostad utifrån storlek. Man tittar på indikationer i form av utbudet, försäljningstiderna, antalet budgivare med mera.

Enligt den senaste Momarknadstempen har framför allt ettor, tvåor och treor haft en tydligt mer ”negativ temperaturutveckling” än fyror och femmor.

Särskilt ettor och tvåor har varit svårsålda under våren. I sommar kan det alltså vara ett bra läge att slå till för den som vill köpa en mindre lägenhet.

Foto: Gustav Karlsson

Text: Redaktionen