I NATT: Viktig efterlysning – polisen går ut med bild

2023 09 28

Polisen har gått ut med en viktig efterlysning till allmänheten.

Efterlysningen har en direkt koppling till gårdagskvällens skjutning i Fruängen, södra Stockholm.

Länk till polisens bild hittar du i slutet av artikeln.

På en idrottsplats i Mälarhöjden sköts en 18-årig man till döds strax före klockan 19.

– En jakt på gärningsperson eller personer pågår, uppgav polisen i sin händelserapport på kvällen.

Rubriceringen är mord.

Vädjar till allmänheten

Senare samma kväll gick polisen ut med en vädjan till allmänheten.

Det handlar om en efterlysning av en specifik bil som ska ha observerats i samband med mordet på idrottsplatsen.

Polisen letar efter en grå Toyota RAV4 med tonade rutor bak.

– Har du sett bilen, kontakta polisen på 114 14, vädjar myndigheten.

– Bedömer du det som akut, ring 112.

Viktigt: "Grip inte in själv"

Mats Eriksson, presstalesperson vid polisens regionledningscentral, ger ytterligare instruktioner till allmänheten för hur man ska agera om man observerar bilen.

– Ser man den parkerad eller till exempel vet var den brukar stå kan man ringa 114 14. Ser man att bilen rör på sig och att det rör sig personer kring den ska man ringa 112, säger han till Aftonbladet.

Han betonar samtidigt att man inte ska ingripa själv.

Ytterligare dödsskjutning i natt

Under natten har ytterligare en dödsskjutning ägt rum, även den i södra Stockholm.

Två män hittades skjutna i ett bostadsområde i Jordbro och en av dem avled och vittnen till kvällstidningarna talar om “10-12 smällar”.

– När polispatrullerna och ambulans kom till platsen påträffades två skottskadade personer, bekräftar polisen på sin hemsida.

Den andra skottskadade mannen, som är vid liv, har förts till sjukhus med icke-livshotande skador.

– Tre män har gripits, informerar polisen i Stockholms län.

Explosion i Uppsala

På torsdagsmorgonen kommer det även rapporter om en stor explosion i ett bostadsområde i Storvreta, Uppsala.

Två hus är kraftigt skadade och en kvinna har förts till sjukhus, enligt Upsala Nya Tidning. Vid 06.20 kom  uppgifter om att kvinnan har dött till följd av sina skador.

Polisen har bekräftat dödsfallet. Kvinnan är i 25-årsåldern.

Se bilden på bilen här

Här är bilden på den Toyota som polisen efterlyser efter mordet i går kväll: klicka här för att se bilden (länk till polisens hemsida).

Text: Redaktionen


Jättesmäll i Sverige – hundratusentals jobb i fara

2025 12 26

Elprisklyftorna fortsätter att öka.

Under årets första elva månader har de genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

I det sydligaste elområdet E4 ligger snittspotpriset på 67,43 öre per kilowattimme. Det kan jämföras med 17,25 respektive 17,02 öre per kilowattimme i de norra elområdena E1 och E2.

Prisskillnaderna har ökat kraftigt under 2025.

– De senaste åren har vi haft ungefär dubbelt så höga priser i södra Sverige som i norra och det är det vi ser framför oss också. Men i år ser det ut att bli ännu större skillnader, säger Christian Holtz, elmarknadsanalytikern vid analysfirman Merlin & Metis, till tv-kanalen.

Larmet: Hundratusentals jobb i fara

Johan Eklund, vd för Sydsvenska handelskammaren, varnar för att de höga elpriserna kan få ödesdigra konsekvenser för företag i södra Sverige.

I ett värsta scenario kan hundratusentals jobb gå förlorade, varnar Eklund.

– Om vi inte löser situationen så kommer vi att tappa, i värsta fall, 200 000 sysselsättningstillfällen i elprisområde 3 och 4 på grund av höga och volatila elpriser, säger han till SVT.

"Väldigt skadligt"

Redan i dag syns konsekvenserna av de stora elprisskillnaderna. Många företag i södra Sverige väljer att flytta investeringar norrut, där elpriserna är lägre.

– Det är effekter av att man flyttar produktion och anställning över gränserna för att utnyttja prisskillnaderna. Det är väldigt skadligt och innebär samhällsekonomiska förluster, har Johan Eklund berättat för Affärsvärlden.  

Roger Bergström, vd på pappersbruket Hylte Papers, påpekar att en stor del av Sveriges industri finns i de södra elområdena SE3 och SE4. Dessutom slår de höga elpriserna också mot svenska företag på den internationella marknaden, enligt Bergström. 

– Elpriset slår hårt mot hela industrin. Både mot de som är små, och de som är stora, har han sagt till Affärsvärlden.

LÄS MER: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

FAKTA: Elprisskillnaderna i Sverige

- Sverige består av fyra elområden:

  • Elområde Luleå SE 1
  • Elområde Sundsvall SE 2
  • Elområde Stockholm SE 3
  • Elområde Malmö SE 4

- Syftet med indelningen i olika elområden är att tydliggöra var i Sverige det finns behov av att förstärka elnätet och var det finns behov av ökad elproduktion.

- Elkunder i södra Sverige får tidvis betala ett högre pris jämfört med elkunder i norra Sverige. Orsaken till prisskillnaderna är att det normalt sett finns mer och billigare el att tillgå i norra Sverige. Hur mycket och hur ofta priserna kommer att skilja mellan norr och söder är svårt att förutsäga

Källa: Energimarknadsinspektionen

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord – dyraste enskilda produkten någonsin 

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


25dec25

Mystisk farkost i vattnet – stor insats

2025 12 26

En mystisk farkost har setts i svenskt vatten.

En stor insats pågår vid Musköbasen i Stockholms skärgård.

En privatperson har slagit larm om att någonting mystiskt har setts i vattnet.

”Något i vattnet – som sedan försvunnit”

Försvarsmakten har en pågående insats och har haft hjälp av Sjöräddningen.

– Det var väldigt oklart vad personen hade sett, men något i vattnet som sedan försvunnit. För att ta det säkra före det osäkra skickade vi dit en båt från Sjöräddningssällskapet, säger Emma Nykvist, sjöräddningsledare, till Expressen.

Händelser i Östersjön väcker uppseende med tanke på Rysslands fientliga agerande i området.

Så sent som för några veckor sedan larmade den svenska marinens operativa chef Marko Petkovic om att marinen stöter på ryska ubåtar ”nästan varje vecka”, rapporterade The Guardian.

– Den dag vi ser framför oss någon form av vapenstillestånd i Ukraina så är Försvarsmakten och marinen övertygad om att Ryssland kommer att omdisponera mer förmåga, mer personal, mer enheter till den här regionen också, sade Petkovic till TV4.

Det är dock oklart vad det är som har setts vid Musköbasen nu på juldagen.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

”Kommer vara kvar på platsen”

Försvarsmakten och Sjöräddningen har framför allt misstänkt att det kan handla om en privat båt som har hamnat i sjönöd.

Men sökandet i området har inte gett något resultat.

Trots det kommer Försvarsmakten att fortsätta sin insats vid Muskö örlogsbas, som alltså är en viktig militäranläggning.

– Vi kommer att vara kvar ett tag på platsen, men man har inte kunnat hitta något, vrakdelar eller så, säger Försvarsmaktens vakthavande kommunikatör Marie Tisäter.

Sjöräddningen uppger emellertid att de har lämnat platsen.

Dramatiska händelser i Östersjön

Musköbasen är till stor del insprängd i urberget på Muskö och används som strategisk bas för den svenska marinen.

Sedan kriget i Ukraina inleddes har läget varit extra spänt i och kring Östersjön, och det har skett flera incidenter, bland annat relaterade till den ryska skuggflottan.

Så sent för några dagar sedan kom nyheten att Tullverket hade bordat ett ryskt fartyg som ankrat utanför Höganäs.

Fartyget fick senare lämna svenskt vatten.

LÄS OCKSÅ: Nytt Gripen-besked från Ukraina

Foto: P. Kuzovkova

Text: Redaktionen