Varuhus stoppar kontanter: ”Skadar varumärket”

2023 09 21

Nordiska Kompaniet, NK, i Göteborg och Stockholm slutar med kontanter.

Det uppger lyxvaruhuset för SR Ekot.

Beslutet kommer kort efter dödskjutningen av en 15-årig pojke i Skogås i januari.

En 16-årig pojke misstänks har skjutit ihjäl den 15-åringen inne på en restaurang.

Uppgifter i förundersökningen gör gällande att den misstänkte 16-åringen kan ha fått 100 000 i kontanter för att utföra dödskjutningen.

Kontanter som han sedan misstänks ha använt för att handla dyra kläder på NK.

Det rapporterade SVT i början av veckan.

– På bilder i utredningen syns han posera med tjocka sedelbuntar och handla dyra kläder på lyxvaruhuset NK kort efter mordet, uppgav tv-kanalen.

Stoppar kontanter

Nu stoppar NK kontanter.

– En viktig faktor bakom beslutet är att gängkriminella inte längre ska kunna använda svarta pengar i varuhusen, säger  NK:s vd Bo Wikare till Ekot.

Enligt Bo Wikare skadas NK:s varumärke av att gängkriminella kan handla exklusiva produkter i varuhuset.

– Vi har under det här året gjort en säkerhetsutredning och funderat kring säkerheten kopplat till den här typen av kriminalitet, säger han till radion.  

I dag utgör kontantbetalning cirka tre procent av köpen på NK.

Fakta NK

- Nordiska Kompaniet grundades 1902 av Josef Sachs och består av två varuhus, ett i Stockholm och ett i Göteborg.

- Varumärket NK samt varuhusbyggnaderna i Stockholm och Göteborg ägs av börsnoterade Hufvudstaden AB.

- NK:s försäljning år 2022 uppgick till totalt 2,6 miljarder kronor, varuhusen har en genomströmning av cirka 10 miljoner besökare årligen och de sysselsätter cirka 1200 personer. 

Källa: Nordiska Kompaniet, NK

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: USA tvärvänder – bryter löfte till Ukraina

2025 07 02

Vita huset river upp ett omtalat löfte till Ukraina.

USA lovade i slutet av förre president Joe Bidens mandatperiod att leverera särskilda luftförsvarsmissiler och annan precisionsammunition till det krigsdrabbade landet.

Nu svänger USA.

Vita huset sätter stopp för leveranserna, rapporterar Politico.

Anledningen är att amerikanerna bedömer att det egna vapenlagret har sjunkit till oroväckande nivåer.

– Beslutet fattades för att sätta USA:s intressen främst, efter en granskning av försvarsdepartementets militära stöd och bistånd till andra länder över hela världen. STyrkan i USA:s väpnade styrkorna är fortfarande obestridlig – fråga bara Iran, säger Vita husets biträdande pressekreterare Anna Kelley till samma tidning.

Zelenskyj: Hade räknat med det

Redan för en månad sedan signalerade Ukraina att USA valt att hålla inne på en del av det bistånd som utlovats till den ukrainska militären.

Det handlade då om robotar som behövdes för att stå emot kraftiga ryska drönarattacker, inte minst från de beryktade iransktillverkade Shahedtyperna.

– Vi räknade med det här projektet, 20 000 missiler, anti-shahediska missiler. Det var inte dyrt, men det är en speciell teknologi, sade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj till ABC News då.

Bekräftas från Vita huset

Nu bekräftar USA för första gången att leveranserna stoppas.

Det ska ha varit Pentagonchefen Elbridge Colby som drivit på för beslutet, efter att ha oroats över att det totala amerikanska vapenlagret sjunkit, uppger flera källor till Politico. 

Beskedet kommer kort efter att Zelenskyj och USA:s president Donald Trump träffades personligen vid Natos toppmöte i Haag förra veckan.

Trump uteslöt då inte att skicka fler luftförsvarssystem av den omtalade Patriotsorten, trots att Pentagon vill pausa en del bistånd.

– De vill ha antimissil-missilerna, som de kallar dem, och vi ska se om vi kan göra några tillgängliga. De är väldigt svåra att få tag på, sade presidenten på en pressträff då.

"Kärnan" i försvaret mot Ryssland

USA-tillverkade luftförsvarssystem beskrivs som kärnan i Ukrainas försvar.

Under den föregående helgen genomförde Ryssland sin största flygattack mot landet sedan invasionen inleddes för tre år sedan.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Oväntad nyhet från Ullared – Gekås gör precis tvärtom

2025 07 02

Modebranschen backar kraftigt.

Under maj månad minskade klädhandeln totalt sett i Sverige med hela 8,3 procent jämfört med motsvarande månad ifjol.

Minskningen i skohandeln var ännu större och backade 9,3 procent.

Tvärtom: “Exceptionellt”

Men trenden märks inte alls på Gekås i Ullared. Istället tycks tvärtomvärlden råda.

Samtidigt som modebranschen backar når det folkkära varuhuset nämligen nya toppnoteringar.

– Under maj månad har vår försäljning ökat drygt 10 procent inom dam- och herrkläder och 5 procent inom skor, säger Patrik Levin, vd på Gekås, i en kommentar.

– Barnkläder har sålt exceptionellt bra och ökade med 20 procent mot förra året, vilket är en ökning på drygt 30 procent jämfört med branschen.

"Sålt för 770 miljoner"

Gekås högsäsong är nu.

Midsommar var startskottet på varuhusets mest hektiska period på året och under sommaren väntas uppemot 29 000 besökare – varje dag.

Det återstår att se om vårens toppnoteringar i klädförsäljningen då kan nås.

Hittills ser det bra ut.

– Vi har startat året med riktigt fin försäljning inom alla tre konfektonssegmenten, säger Patrik Levin.

– Damkläder är alltid störst, sett tolv månader bakåt har vi sålt för 770 miljoner bara på den avdelningen, men barn och herr är inte långt efter.

LÄS MER: Svenskt modebolag går i konkurs

"Stolt – ett kvitto"

Att Gekås kan gå mot strömmen i modebranschen på det sätt man gör är ingenting som passeras obemärkt förbi av varuhuset.

I Ullared betraktas det som ett riktigt styrkebesked.

Jag är stolt över att vi kan erbjuda vad folk verkligen behöver och vill unna sig, till priser som de flesta har råd med, säger Patrik Levin.

– Att vi fortsätter växa i tider när många har mindre att röra sig med är ett kvitto på att vi erbjuder en unik shoppingupplevelse.

LÄS MER: Fullständig mardröm för Coop – “en flopp”

Foto: Gekås Ullared

Text: Redaktionen