Regeringen ökar bistånd – med hundratals miljoner kronor

2023 09 20

Regeringen ger nu ett nytt besked om stödet till FN.

Under tisdagskvällen meddelar regeringen att man genomför en ökning i biståndet till FN:s livsmedelsprogram WFP.

Ökningen görs i syfte att möta den globala hungerkrisen som har förvärrats ytterligare i samband med Rysslands anfallskrig i Ukraina.

Ökningen handlar om 239 miljoner kronor, framhåller regeringen i ett pressmeddelande.

“Fler än någonsin”

Man understryker att medlen ska användas för att möta behoven som finns i de allra svårast drabbade länderna.

Bistånds-och utrikeshandelsminister Johan Forsell (M) har kommenterat beskedet.

– Fler människor än någonsin runt om i världen lider av hunger. Den negativa utveckling ska Sverige vara med att bryta och vända, säger han.

– Det är bara två veckor sedan WFP bad om mer medel från sina givare och med detta stöd svarar Sverige upp snabbt. Vi är måna om att rädda liv och att färre ska gå hungriga, inte minst kvinnor och barn.

Över en miljard

I och med ökningen uppgår nu Sveriges totala stöd till FN:s livsmedelsprogram för år 2023 till drygt 1,35 miljarder kronor.

– De humanitära behoven är rekordstora, och om det inte finns tillräcklig finansiering tvingas vi fatta svåra beslut om att ta från de som hungrar för att ge till de som svälter, säger Cindy McCain, exekutivdirektör för WFP.

Tackar Sverige

McCain passar på att tacka Sverige i samband med beskedet.

– Sveriges fortsatta flexibla stöd är därför av yttersta vikt och gör att vi kan agera på ett effektivt och smidigt sätt i de mest akuta kriserna i världen. Tack för att ni är en engagerad, strategisk partner i vår kamp mot hungern i världen.

Tiotusentals anställda

World Food Programme har över 23 000 anställda och är närvarande i 120 länder.

År 2020 tilldelades programmet Nobels fredspris.

– I konfliktsituationer minskar vi lidandet för utmattade befolkningar och använder livsmedelsassistans för att bygga vägar till fred och stabilitet, ett arbete för vilket WFP tilldelades Nobels fredspris 2020. 

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Ryssland hånas av sin egen befolkning

2026 03 28

Ryssar visar sitt förakt för regimen.

På många håll i Ryssland installerar man modulära skyddsrum i betong, tusentals kilometer från Ukraina.

Det får befolkningen att håna regimen, samtidigt som siffror visar att bara 16 procent av skyddsrummen uppfyller säkerhetskraven.

”Någon har stoppat pengar i fickan”

I staden Tjeboksary, som är huvudstad i Rysslands Chuvasjienrepublik, har 11 provisoriska bombskydd mot flyghot börjat dyka upp, rapporterar Kyiv Independent.

Staden ligger 1 000 kilometer från Ukraina, och är ett av flera exempel på hur Ryssland försöker skydda sin befolkning när kriget kommer allt närmare hemlandet.

Men initiativet hånas av lokalbefolkningen.

– Varför behöver vi dem ens? Vi bor inte nära gränsen, lyder en kommentar på den lokala Telegram-kanal Serditaya Chuvashia, rapporterar tidningen.

Andra lokala invånare liknar bombskydden vid ”offentliga toaletter”, medan någon tycker att de ser ut som ”hundkennlar”.

Invånare frågar sig också om bombskydden verkligen behövs eller om det rör sig om ett ”korruptionsupplägg”.

– Någon har stoppat pengar i fickan, menar en invånare som tror att någon korrupt person har tjänat pengar på byggnationen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Används som bastu

Liknande modulära skyddsrum har installerats på flera håll i Ryssland, allt längre in i landet, vilket visar att kriget kommer närmare civilbefolkningen.

Samtidigt uppges de modulära skyddsrummen erbjuda ett väldigt begränsat skydd mot missiler. De är bara anpassade för att skydda mot drönare, vilket blir ett problem när Ukraina attackerar med Flamingomissiler allt oftare.

Rysslands civilförsvarsystem är i dåligt skick, enligt tidningen.

Siffror från 2025 visar att endast 16 procent av skyddsrummen i Ryssland är lämpliga för användning.

De som inte uppfyller säkerhetskraven används ofta i helt andra syften.

De används bland annat som förvaringsutrymme, parkeringsplats och till och med som bastu, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen