EXPERTMYNDIGHET: Politiskt beslut bakom nedläggning av kärnkraftverk

2023 09 19

Flera svenska regeringar har under de senaste 22 åren inte gjort tillräckligt för att elsystemet ska utvecklas i linje med det övergripande målet för energipolitiken.

Det fastslår Riksrevisionen i en ny granskning.

– Senfärdigt agerande, kortsiktighet och dåliga konsekvensanalyser är de största bristerna, framhåller myndigheten vars uppgift att granska den verksamhet som bedrivs av staten.

Pekar ut fem beslut

I granskningen tar Riksrevisionen upp fem beslut som har haft störst inverkan på elsystemet.

Följande energipolitiska beslut har granskats, uppger SR Ekot:

- Höjningen av effektskatten 2015
- Elcertifikatssystemet från 2003 till i dag
- Höjningen av koldioxid och energiskatten för kraftvärme 2019
- Avfallsförbränningsskatten 2020
- Stöd till anslutningskostnaderna för vindkraft från 2014 till i dag

Politisk beslut bidrog till kärnkraftsnedläggning

Enligt Riksrevisionen bedömning har huvuddelen av besluten fattats utan tillräckliga konsekvensanalyser.

– Framför allt när det gäller påverkan på försörjningstryggheten, framhåller myndigheten.

Ett exempel är Regeringen Löfvens beslut att höja effektskatten på svensk kärnkraft 2015.

Riksrevisionen framhåller att höjningen tillsammans med bland annat befintlig beskattning och låga elpriser bidrog till nedläggning av fyra kärnkrafts­reaktorer, vilket försvagade transmissionsnätet.

– Beslutet baserades på oklar grund och i strid med befintlig kunskap, skriver myndigheten.

”Den största av de vi har granskat”

I en intervju med SR Ekot kommenterar Johannes Österström, revisionsdirektör på Riksrevisionen, höjningen av effektskatten 2015.

– Det var marknadsaktörernas beslut att lägga ner kärnkraften utifrån de förutsättningar som då rådde och i det här sammanhanget så höjde man effektskatten ytterligare.

– Att man la ner de här fyra reaktorerna har försvagat transmissionsnätets överföringsförmåga utöver det stora frånfallet av produktion. Konsekvenserna av den här förändringen är sannolikt den största av de vi har granskat, säger Österström.

Höjdes tre gånger

Effektskatten på kärnkraft infördes år 2000 och avskaffades 2018.

Under tidsperioden höjdes skatten tre gånger.

Två gånger av en S-ledd regering och en gång av en borgerlig regering.

Foto: Vattenfall Group

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland på väg att rekrytera från nytt land

2025 07 05

Ukrainas underrättelsetjänst har gjort nya upptäckter.

Det har gått tre år och fyra månader sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Sedan dess har landet tagit hjälp av Nordkorea för att bedriva sin krigföring.

Nu kommer uppgifter från ukrainsk underrättelsetjänst om att Ryssland är på väg att rekrytera från ett nytt land, rapporterar Kyiv Independent.

Nya uppgifter

Ryssland försöker dra in Laos i sitt krig mot Ukraina under förevändning av humanitärt samarbete.

Moskva organiserar utplaceringen av en kombinerad enhet av militära ingenjörer från Laos som ska placeras i Kursk.

De laotiska myndigheterna har enligt uppgift gått med på att skicka ett antal ingenjörer för att stödja de ryska insatserna. 

Dessutom sägs Laos erbjuda gratis rehabiliteringstjänster till skadade ryska soldater.

“Använder dem”

Så här lyder ett utdrag från rapporten sammanställd av Ukrainas underrättelsetjänst HUR:

– Ryssland försöker under täckmantel av humanitär retorik legalisera närvaron av utländsk militär närvaro på sitt territorium och använder dem i praktiken för att föra krig mot Ukraina.

Läs mer: Trump varnar för Vladimir Putin

Lavrov tackar

Sergej Lavrov har tidigare tackat Laos för deras “balanserade förhållningssätt till Ukraina och dess hjälp med att lösa humanitära frågor”.

– Vi är tacksamma mot våra laotiska vänner för deras objektiva och balanserade förhållningssätt till Ukrainakrisen och för deras hjälp med att lösa humanitära frågor, inklusive rehabiliteringen av våra soldater i Demokratiska folkrepubliken Laos, säger Lavrov enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi är också tacksamma för deras förståelse för behovet av att eliminera de grundläggande orsakerna till den ukrainska krisen.

Det är Laos

Laos är ett av de fattigaste länderna i Asien, geografiskt beläget mellan Thailand och Vietnam.

Dåliga kommunikationer och brist på såväl kapital som utbildad arbetskraft gör att landets naturrikedomar ännu till stor del förblivit outnyttjade, något som nu dock håller på att ändras. 

En stor majoritet av befolkningen är sysselsatt inom jordbruket, uppger UI.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 skadade – fullständigt kaos på Ryanair-plan

2025 07 05

Falskt brandlarm på ett Ryanair-plan har lett till flera skador.

På lördagen kommer uppgifter om att minst 18 personer har skadats vid en flygplats i Spanien.

Ett Ryanair-plan var på väg att lämna Palmas flygplats och sätta kurs mot Manchester i Storbritannien när brandlarmet plötsligt utlöstes.

Fullständigt kaos utbröt efter det, rapporterar The Mirror.

18 skadade

Brandlarmet – som senare skulle visa sig vara falskt – ledde till panik bland passagerarna.

Vissa beslutade sig i kaoset för att ta sig ut på flygplansvingarna för att hoppa av planet.

Passagerare filmades när de lämnade planet via vingarna innan de hoppade ner på asfalten medan brandmän och polis skyndade till platsen. 

Medicinska team som var involverade uppger att 18 personer behövde hjälp med olika former av skador.

Sex av dem fick föras till sjukhus. 

Tre av dem fördes till en privatklinik i Palma, Clínica Rotger, och de övriga tre till Hospital Quironsalud Palmplanas, som också ligger i öns huvudstad.

Det ska inte röra sig om några allvarliga skador.

Vittnar om kaoset

En anställd på flygplatsen vittnar om hur han upplevde situationen.

– Planet är på väg att lyfta från ramp tio eller åtta och nu hoppar folk från vingen ner på marken. Något händer, något händer, de evakuerar planet. Nu kommer brandmännen.

Ryanair kommenterar

En talesperson för Ryanair har kommenterat händelsen.

– Denna flygning från Palma till Manchester avbröts på grund av ett falskt brandlarm, säger personen enligt The Sun.

– Vi ber uppriktigt om ursäkt till berörda passagerare för eventuella olägenheter.

Oklart varför

Det är i nuläget oklart varför brandlarmet gick igång på det berörda flygplanet.

Ingen brand hade utbrutit.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att det skulle finnas några andra problem med planet.

Läs mer om Ryanair:

Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Foto: N. Soklic

Text: Redaktionen