UPPGIFTER: Putins diktatorvän i koma

2023 09 15

En av Vladimir Putins närmaste allierade uppges vara svårt sjuk.

Uppgifterna kommer från ukrainska underrättelsetjänsten GUR, rapporterar Obozrevatel.

Det gäller den hårdföre diktatorn i Tjetjenien – Ramzan Kadyrov.

Han är kanske mest känd under öknamnet “Putins attackhund”.

Förvärrat tillstånd

Enligt talespersonen Andrej Yusov vid GUR har Ramzan Kadyrov hamnat i koma då hans tillstånd förvärrats efter en längre tids sjukdom.

– Ja, verkligen. Det finns information om att krigsförbrytaren Kadyrov är i ett allvarligt tillstånd. Befintliga sjukdomar har förvärrats, säger han till den ukrainska tidningen.

Ukraina: uppgifterna bekräftade

Enligt Andrej Yusov är uppgifterna bekräftade från flera källor.

Ramzan Kadyrov ska dessutom ha flugits till Moskva för att få vård, men återfördes senare till Tjetjenien och ska nu vara på väg till Förenade Arabemiraten för ytterligare behandling.

Det handlar alltså inte om en plötslig skada eller olycka – utan en systematiskt förvärrad sjukdom.

– Uppgifterna bekräftas av olika källor inom medicinska och politiska kretsar, säger GUR:s talesperson.

– Han har varit sjuk under en längre tid, och vi pratar om systematiska hälsoproblem. Men han har befunnit sig i ett allvarligt tillstånd de senaste dagarna.

Kan lida av njursjukdom

Rykten om Kadyrovs allvarliga sjukdom har cirkulerat i flera månaders tid.

I våras uppgav tyska Bild att man hade uppgifter från Tjetjeniens före detta vice premiärminister Akhmad Zakayev, som nu lever i exil, att Kadyrov lider av en allvarlig njursjukdom.

Det har också noterats plötsliga förändringar i diktatorns ansikte, bland annat svår svullnad i ansiktet.

En av hans söner har också insinuerat att Kadyrov är svårt sjuk genom att publicera en känslosam video om hur svårt det är att förlora en pappa.

I maj 2023 menade försvarschefen vid GUR att det gick att bekräfta att den tjetjeniska ledaren lider av hälsoproblem.

Känd för brutala metoder

Ramzan Kadyrov har länge varit en högljudd förkämpe för Rysslands anfallskrig.

Tjetjenska soldater utgör en betydande del av de ryska trupper som befinner i Ukraina.

Förra hösten hävdade Kadyrov att Tjetjenien sänt  20 000 soldater till fronten sedan starten av invasionen i februari.

Han är känd för sina brutala metoder mot oliktänkande och är anklagad för mord och omfattande övergrepp. Sedan 2020 står han på USA:s svarta lista över personer som begått omfattande brott mot mänskliga rättigheter.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


04 jul 26

Finsk flygtrafik stoppas – jaktplan har skickats upp

2026 07 04

Den finska försvarsmakten har varit aktiv under morgonen.

Flygtrafiken har tillfälligt stoppats i Finland.

Observationer av jaktplan har gjorts under hela morgonen, rapporterar Yle.

Restriktioner i Finska viken

Den finska försvarsmakten meddelar under lördagsmorgonen att flyg- och sjötrafiken begränsas.

Restriktionsområdet för luftfart infördes tidigt på lördagsmorgonen strax efter klockan fem, och begränsningar av havsområdena infördes direkt efteråt.

– Försvarsmakten har tagit i bruk tillfälliga restriktionsområden för luftfart och sjötrafik i den östra Finska viken under lördagsmorgonen. Kontrollera alltid aktuella restriktionsområden innan du ger dig ut på resa, skriver försvarsmakten i ett inlägg på X.

Enligt myndigheten gäller restriktionerna havsområdet utanför Kotka och Fredrikshamn i sydöstra Finland.

Jaktplan har skickats upp

– I Kotka har man gjort observationer av jaktplan under hela lördagsmorgonen. Försvarsmakten uppger att förstärkt flygövervakning pågår i området, skriver Yle.

Maija Tuunila, som rapporterar på plats för Yle, säger att man i Kotkaområdet har hört omkring tio överflygningar på bara en halvtimme.

Molnen gör att flygplanen inte går att se, men ljudet av dem hörs tydligt.

I ett uttalande uppges det att åtgärden är förebyggande.

– Från Försvarsmaktens kommunikation uppges att begränsningen är kopplad till Ukrainas försvarskamp mot Ryssland, men mer detaljer har inte offentliggjorts. Orsaken till begränsningen är Ukrainas drönarattacker, uppger Yle.

Samtidigt betonas att inga drönare har observerats på finskt territorium vid tidpunkten för beslutet.

Kopplas till drönarattacker

Åtgärden kopplas till den ökade aktiviteten i regionen där Ukraina genomför attacker mot mål i Ryssland.

Enligt rapporter från bland annat The Kyiv Independent ska en oljeterminal i Sankt Petersburg ha träffats i en ukrainsk attack under morgonen, vilket också uppges ha orsakat kraftig rökutveckling i området.

Guvernören i Leningradregionen Aleksandr Drozdenko uppger i meddelandetjänsten Telegram att Ryssland har skjutit ner 67 drönare, och att delar av dem har fallit ned i området kring hamnen Vysotsk, det vill säga Uuraas hamn.

Även Moskva och Belgorod-regionen har attackerats under morgonen.

Det är inte första gången som flyg- och sjötrafiken påverkas i området kring östra Finska viken.

Redan tidigare i veckan infördes liknande restriktioner, då som en förebyggande åtgärd ifall drönare skulle avvika in över finskt territorium.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


4 juli 2026

Ultimatum till Putin – kom hit om du törs

2026 07 05

Putin utmanas och en rysk bluff synas.

Ryssland hävdar att man har tagit kontroll över en mycket viktig stad i Ukraina.

Nu synar Zelenskyj den ryska bluffen – genom att ställa ett ultimatum till Putin.

”Träffa mig där”

Ryssland hävdar att man tagit kontroll över den viktiga staden Kostiantynivka i Donetsk oblast.

Men Ukraina tillbakavisar uppgifterna.

Samtidigt kräver Zelenskyj att Putin ska bevisa att han kontrollerar staden – genom att möta honom där.

– Om Kostiantynivka för närvarande var under rysk kontroll, skulle Putin säkert inte ha några problem att träffa mig där och hitta diplomatiska lösningar för att slutligen avsluta kriget, säger Volodymyr Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Men Putin lär inte våga anta utmaningen.

Ryssland kontrollerar nämligen inte alls den omstridda staden, enligt den ukrainske presidenten.

– Självklart är detta inte sant – det är bara ännu en rysk lögn som är avsedd att generera någon form av nyheter, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland"

ISW bekräftar – ”i strid med all bevisning”

Även Institute for the Study of War, ISW, tillbakavisar Kremls uppgifter om att man tagit kontroll över den viktiga staden.

– Rysslands president Vladimir Putin hävdade sent den 3 juli att ryska styrkor intog Kostjantynivka, i strid med all tillgänglig bevisning om den verkliga omfattningen av de ryska framryckningarna i staden, uppger ISW.

– De ryska styrkorna har uppnått taktiska framsteg inom Kostjantinivka under de senaste veckorna, men huvuddelen av den ryska närvaron i staden består av små grupper av infiltratörer blandade med ukrainska positioner, enligt institutet.

Även den ukrainska generalstabens talesperson Andrij Kovalev uppger att vissa ryska infanteritrupper har gått in i staden, men att den ändå fortfarande kontrolleras av Ukraina.

– Under den 3 juli genomförde fienden 11 anfall i den angivna riktningen, men ingen framgång uppnåddes. Istället tar fienden, inte för första gången, till spridning av ren desinformation och förfalskningar från de högsta tjänstemännen, säger Kovalev, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen