Greta Thunberg riskerar fängelse

2023 09 15

Klimataktivisten Greta Thunberg åtalas i Malmö tingsrätt.

Det rapporterar flera medier på fredagsförmiddagen.

Den här gången åtalas Thunberg för ohörsamhet mot ordningsmakten i samband med en klimatdemonstration i Malmö.

– Demonstrationen saknade tillstånd och den medförde att biltrafiken blockerades. Kvinnan vägrade att lyda polisens befallning att lämna platsen.

– Brottsrubriceringen är därför ohörsamhet mot ordningsmakten, säger åklagare Isabel Ekberg från Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Rättegång i september

Enligt åklagaren begicks gärningen med uppsåt.      

Preliminär tid för rättegång är den 27 september.

– Åklagaren har ingen ytterligare information att lämna, uppger Åklagarmyndigheten i pressmeddelandet.

Riskerar fängelse

Den som döms för ohörsamhet mot ordningsmakten riskerar i vissa grova fall att dömas till fängelse. 

Maxstraffet för brottet är sex månader i fängelse. 

- Underlåter deltagare i folksamling som stör allmän ordning att efterkomma för ordningens upprätthållande meddelad befallning eller intränger han på område som blivit för sådant ändamål fridlyst eller avspärrat, dömes, om ej upplopp föreligger, för ohörsamhet mot ordningsmakten till böter eller fängelse i högst sex månader, står det i brottsbalken.

Har dömts till böter

Greta Thunberg har tidigare dömts till dagsböter på 1 500 kronor för ohörsamhet mot ordningsmakten i samband med en klimataktion utanför en oljehamn i Malmö den 19 juni.

Demonstrationen anordnades av organisationen ”Ta tillbaka framtiden”.

Syftet med protesterna var enligt organisationen att ”blockera fossilindustrin”.

Greta Thunberg kommenterade själv aktionen på X, tidigare Twitter.

– I dag blockerade ”Ta tillbaka framtiden” för tredje dagen i rad oljetankfartyg i Malmö hamn. Klimatkrisen är en fråga om liv och död för otaliga människor. Vi väljer att fysiskt stoppa fossilbränsleinfrastruktur. Vi tar tillbaka framtiden, framhöll klimataktivisten.

Bars bort av polisen

Klimataktivisternas protester pågick i fem dagar i följd.

Under perioden tvingades Polismyndigheten till flera ingripande – bland annat bar polisen bort flera personer från området. 

Foto: Anders Hellberg

Text: Redaktionen


JUST NU: Mystiska farkoster i USA

2025 10 27

Konstiga ljus, oförklarliga föremål och mystiska rörelser under vågorna förbryllar amerikanska forskare och UFO-entusiaster.

Nu väller anmälningar in till den amerikanska organisationen Enigma – som arbetar med att undersöka observationer om oidentifierade fenomen.

I en färsk rapport uppger Enigma att tusentals observationer av oidentifierade undervattensobjekt (USO) har registrerats i närheten av floder, sjöar och hav i USA.

– Enligt uppgifter ska några av dessa objekt ha stigit upp från djupet, eller störtat ner i vattnet, utan att lämna ett plask, vilket trotsar konventionell fysik, rapporterar Newsweek som tagit del av rapporten.

”Väcker brådskande frågor”

Enligt tidningens reporter Amir Daftari utmanar den stora volymen anmälningar de traditionella förklaringarna till UFO-observationer.

Daftari konstaterar att observationer i luften länge mötts av skepticism, men undervattensdimensionen tillför ett nytt lager av komplexitet.

– Om uppgifterna kan verifieras kan USO:er representera antingen mycket avancerad teknologi eller ett helt okänt fenomen. Det väcker brådskande frågor om nationell säkerhet, det vetenskapliga läget och mänsklighetens förståelse av naturen, framhåller reportern.

Konstiga ljus och oförklarliga rörelser

Sedan 2022 har Enigma registrerat över 30 000 anmälningar om oidentifierade undervattensfarkoster.

Cirka 9 000 observationer har gjorts inom 16 kilometer från USA:s kustlinjer eller större vattendrag. Av dessa har omkring 500 skett inom åtta kilometer från kusten, och över 150 rapporter beskriver föremål som svävar ovanför eller dyker ner i vattnet – ibland åtföljda av konstiga ljus eller oförklarliga rörelser. Andra rapporter innehåller filmklipp från mobilkameror som fångar gröna ljus som färdas under havsytan.

– De får betraktare att ifrågasätta om det rör sig om naturliga avvikelser, hemliga militära experiment eller något helt annat. Sådana bevis tillför ett konkret element till rapporter som ofta avfärdas som fantasier, rapporterar Newsweek.

Flest observationer har gjorts utanför Kalifornien och Florida.

LÄS MER:  Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Expert slår larm

Den pensionerade marinamiralen Tim Gallaudet anser att utvecklingen måste tas på allvar.

– Det faktum att oidentifierade objekt med oförklarliga egenskaper tar sig in i amerikanskt vatten och att försvarsdepartementet inte hissar en stor röd flagga är ett tecken på att regeringen inte delar med sig av allt den vet om dessa avvikande fenomen, skrev han i en rapport från 2024.

LÄS OCKSÅ: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Arkivfoto: P. Linforth resp U.S. Navy

Text: Redaktionen


Använd aldrig – professor avråder från vanlig toalettartikel

2025 10 27

En professor avråder från användning av en vanlig toalettartikel.

Många känner oro för hygienen när de använder offentliga toaletter.

Den oron är befogad – åtminstone när det gäller användning av handtorkar som blåser ut luft på händerna, varnar en professor.

”Never! Aldrig”

Professorn i livsmedelshygien Marie-Louise Danielsson-Tham säger att hon aldrig skulle använda sig av handtorkar på offentliga toaletter.

Mängder av bakterier och virus sprids när luften strömmar ut, säger hon till TV4.

– Någon forskare hade mätt hastigheten på de här luftströmmarna när bakterierna och virusen spreds och kommit fram till att det var en hastighet på 690 kilometer per timme, och det är ju nästan som en tornado. Och de spreds då ungefär tre meters radie från den här handtorken, säger Marie-Louise Danielsson-Tham till kanalen.

Diskussionen har aktualiserats av ett klipp som har fått spridning och som visar hur mycket bakterier som sprids via handtorkar.

Luften som kommer ur handtorken hämtas upp från rummet och innehåller därför mängder av ohälsosamma partiklar, enligt kanalen.

Professorn i livsmedelshygien skulle själv aldrig komma på tanken att använda en handtork på en offentlig toalett.

– Never! Aldrig. Jag brukar använda toalettpapper, säger hon till kanalen.

Agnes Wold håller med

Även Agnes Wold, läkare och professorn i klinisk bakteriologi, har varnat för användning av elektriska handtorkar.

Hon beskriver dessa som ”superspridare” av bakterier och virus, och säger, precis som Danielsson-Tham, att hon inte använder sig av handtork.

– Aldrig, då torkar jag hellre mig på kläderna, säger Wold, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Istället bör man torka händerna med handduk eller papper, menar hon.

– Tvålen har ganska liten effekt och en tork har ingen effekt alls. Torkar du dig med pappers- eller tyghanduk reducerar man bakterieantalet litegrann och får bort smuts på händerna, säger Agnes Wold.

Man bör undvika handtorken även för andras skull, menar hon.

– Någon annan kan ställa sig vid handtorkapparaten och andas in dina mikrober. Då kan de få till exempel influensa om du har den på din hand, rent teoretiskt, har Agnes Wold tidigare sagt till SVT.

Foto: Lotus Design N Print

Text: Redaktionen