Postnord slår larm till regeringen

2023 09 08

Postnord vädjar om hjälp från regeringen

Företaget har skickat en skrivelse till Regeringskansliet, rapporterar SR Ekot.

I skrivelsen varnar Postnord för att man inte kommer att nå sitt klimatmål.

För att nå målet måste 70 procent av företagets fordon elektrifieras senast 2030. 

Något som inte är möjligt att genomföra med dagens förutsättningar, uppger Postnord.

Företaget pekar på att det svenska elnätet inte håller för en sådan omställning. Kapaciteten är helt enkelt otillräcklig.

– Jag kan inte se hur den planen ska kunna realiseras.

– Om vi ska köpa in en bil som ska rulla i 7-8 år behöver vi veta att vi investerar i rätt teknik och att vi får tillgång till den typen av bränsle som kommer att krävas för den tekniken man investerar i, säger Postnords vd Annemarie Gardshol till SR Ekot.

Måste ske en kraftig ökning

I dag är drygt en tredjedel av Postnords fordonsflotta elektrifierad.

Det krävs således en stor satsning för att företaget ska nå målet på 70 procent.

I dag har Sverige  över 4 200 laddstationer och drygt 27 200 laddningspunkter för elbilar.

I takt med att fler laddbara fordon kommer ut på vägarna ökar dock behovet.

Regeringen har satsat miljarder på att bygga ut laddinfrastrukturen för både lätta och tunga fordon.

2,5 miljarder kronor kommer att gå till satsningar på laddinfrastruktur under perioden 2024 till 2026.

– Vi behöver ersätta fossila transporter och minska hushållens transportkostnader, det är av yttersta vikt för Sveriges konkurrenskraft och den gröna omställningen, sa energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) i början av veckan.

Höga krav när lastbilar ska elektrifieras

Trots stora satsningar kan det bli svårt att uppnå önskad effektkapacitet när fler tunga lastbilar ska kunna laddas från elnätet.

Martin Olin, som är strategisk projektledare och ansvarig för e-mobilitet vid Energiföretagen, varnar för det kan bli svårt att ta ut tillräckligt mycket energi på kort tid.

– En snabbladdningsstation för lastbilar kan behöva lika mycket effekt som en mindre stad eller en större industri. Det handlar om oerhört stora effektbehov framöver. Elnätet behöver byggas ut och förstärkas för att klara av det, säger han till radion.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Postnord

Text: Redaktionen


JUST NU: Putins hemliga krets avslöjad – mitt i Moskva

2025 11 16

Putins hemliga krets finns samlad på en plats i Moskva.

Putinregimen är extremt noggrann med säkerheten kring den politiska elit som omger Vladimir Putin.

Men nu avslöjas var denna elit bor – i en hemlig och hårt övervakad ”elitby” mitt i Moskva.

Hemlig by mitt i Moskva

Oberoende ryska medier har avslöjat en hemlig ”elitby” som övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO, rapporterar Iltalehti.

Byn ligger mitt i Moskva, i Vorobyvye Gory-regionen, och övervakas av den ryska federala skyddstjänsten FSO.

I området bor Vladimir Putins innersta krets, och byn har varit stängd för utomstående i årtionden, rapporterar tidningen, som hänvisar till en granskning från det oberoende mediet Projekt.

Det är Vladimir Putin själv som beslutar vem som får bo i området. Bara Putins egna förtrogna kan komma ifråga.

Bland de boende i området finns bland annat säkerhetsrådets sekreterare Sergej Sjojgu, befälhavaren för de väpnade styrkorna Valerij Gerasimov och flera oligarker nära Putin, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Samlar Putins elit

Bostadsområdet beskrivs som ett ”datjparadis”. ”Datja” är ett ryskt begrepp som syftar på sommarbostäder, alltifrån enklare stugor till lyxiga villor.

– Datjorna byggdes på 1950-talet för medlemmar av centralkommittén i Sovjetunionens kommunistiska parti, rapporterar tidningen.

Villorna hyrs i hemlighet ut av FSO till utvalda personer.

Hyran sägs uppgå till motsvarande drygt 33 000 euro i månaden.

Bland de boende i området finns också oligarker som Roman Abramovitj, Gennadij Timtjenko, Dmitrij Mazepin och Ruslan Baisarov, enligt tidningen. Även Kazakstans tidigare president Nursultan Nazarbajev har en villa i den hemliga elitbyn.

Putin gömmer sig i skogen

Huruvida Putin själv brukar uppehålla sig i det hemliga området framgår inte.

Det har tidigare rapporterats att Putin har blivit allt mer paranoid på senare år och att han av säkerhetsskäl har börjat undvika vissa lyxresidens som han tidigare har använt.

De senaste rapporterna gör gällande att Putin uppehåller sig i Valdaj-skogen mellan Moskva och Sankt Petersburg, omgiven av 14 luftvärnssystem, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

LÄS OCKSÅ: Himlen lyser upp - Ryssland attackerat

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Åkesson till angrepp – ”De får ge sig”

2025 11 16

Jimmie Åkesson (SD) går till angrepp.

Den senaste tiden har Tidöpartierna framstått som mer splittrade än vanligt.

Nu går Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson till angrepp mot ett annat Tidöparti – och menar att de ”får ge sig”.

Går till angrepp

Åkesson vill att SD-företrädare ska undvika alltför spetsiga utspel i valrörelsen 2026, rapporterar DN.

Trots det går Åkesson nu själv till angrepp – mot Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet tillsammans med SD.

Liberalerna säger nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår, och har bland annat framfört argumentet att SD ”inte kan bete sig”, bland annat med hänvisning till TV4:s avslöjande om SD:s så kallade trollfabrik.

Jimmie Åkesson totalsågar det argumentet.

– Om vi hade betett oss som Liberalerna kanske vi också hade haft två procent i opinionsmätningarna snarare än 20 procent. Jag vet inte om det är så mycket mer eftersträvansvärt, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Samtidigt menar han att L ”får ge sig”.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

”De får ge sig”

Åkesson är inte orolig för att Tidösamarbetet håller på att krackelera, trots motstridiga ultimatum från hans eget parti och L.

SD kräver att få sitta med i regeringen.

Och L kommer att få ge sig, menar SD-ledaren.

– Om de kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, säger Jimmie Åkesson till tidningen.

Oenigheten inom Tidösamarbetet har också förstärkts av att Ebba Busch (KD) nyligen gav uttryck för att hon var öppen för ett visst samarbete över blockgränsen med S.

Kristersson inte orolig

SD har gett beskedet att man efter valet 2026 antingen kommer att sitta med i en regering, eller gå i opposition. Att fortsätta som stödparti utan egna ministerposter är alltså inte aktuellt.

Men Liberalerna säger alltså nej till att sitta med i eller stödja en regering där SD ingår.

– Vi har en regering som fungerar och ett Tidöavtal som fungerar just för att det är de borgerliga partierna som sitter i regering och ett gott samarbete med Sverigedemokraterna, har Simona Mohamsson (L) sagt, enligt SVT.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har dock sagt att han inte är oroad.

– Vi kommer att få ihop det även efter nästa val, har Kristersson sagt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen