Per Bolund bestört: ”Vansinnet fortsätter”

2023 09 07

Regeringen och SD har beslutat att sänka bränsleskatten vid årsskiftet.

Från och med den 1 januari sänks bensinskatten med 1,64 kronor per liter inklusive moms, och med ytterligare 75 öre 2025.

Motsvarande summa för diesel blir 43 öre per liter.

– Det kommer inte dröja länge innan nästan alla kör elbil, men fram till dess måste vi låta företag och familjer vara med när samhället ställer om. Det får inte vara så dyrt att tanka, att föräldrar inte har råd att köra till jobbet och skjutsa barnen till skolan eller fotbollsträningen, framhåller statsminister Ulf Kristersson (M) i ett inlägg på Facebook.

MP-språkröret: ”Vansinnet fortsätter”

Alla uppskattar dock inte regeringens och SD:s nya beslut.

Miljöpartiets avgående språkrör Per Bolund anser att skattesänkningen är en stor felprioritering av Tidöpartierna.

– Vansinnet fortsätter, skriver Bolund, på X (tidigare Twitter).

MP-språkröret anser att det går att stödja hushållen på bättre sätt än genom förslag som enligt Bolund kommer att förvärra klimatkrisen.  

– Regeringen fortsätter beslut för beslut att göra en redan akut klimatkris ännu värre.

– Stöd de som verkligen behöver det istället för att ösa fossilsubventioner som ger mest till redan rika, framhåller MP-språkröret.

Varenda bil ska gå på el

Regeringen Kristersson har tidigare kritiserats för att föra en politik som försvårar för Sveriges möjligheter att nå de nationella klimatmålen.

Naturvårdsverket bedömer till exempel att etappmålen till 2030 och 2040 inte kommer att nås med nuvarande beslutade och föreslagna styrmedel.

Statsminister Ulf Kristersson har dock lösningen klar framför sig:

– I framtiden ska varenda svensk bil gå på ren svensk el, framhåller han och betonar att Sverige och Europa är på rätt väg.  

– Som ordförandeland i EU förde vi ett av världens mest ambitiösa klimatpaket – fit for 55 – i hamn. Det kommer göra Europa till världens första klimatneutrala kontinent. Med elektrifiering och laddstolpar över hela unionen.

Nytt ekonomiskt löfte

Under gårdagen presenterade regeringen ett nytt innitiativ för att få fler bilägare att byta till ett mer miljövänligt alternativ.

En premie ska införas för den som skrotar en äldre bil i avsikt att införskaffa sig ett mer klimatvänligt alternativ. Premien har funnits tidigare, men avskaffades kort efter att nuvarande regering tillträdde.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: ”Exceptionellt förslag” från Ryssland – direkt till Turkiet

2025 09 17

Ryssland sträcker nu ut en hand till Turkiet i förhoppning om hjälp.

Den ryska krigsmakten lider av brist på utrustning.

– Enligt turkiska källor har Ryssland satt in alla tillgängliga luftvärnssystem i kriget mot Ukraina, rapporterar The Moscow Times.

Nu vänder sig Ryssland till Turkiet med en förfrågan för att lösa krisen.

”Exceptionellt förslag” till Turkiet

2017 köpte Turkiet två S-400-system från Ryssland för 2,5 miljarder dollar.

De två luftvärnssystemen levererades ett par år senare.

Nu vill Ryssland, enligt uppgifter, köpa tillbaka systemen.

– Ryssland har föreslagit Turkiet att köpa tillbaka landets luftvärnsrobotsystem S-400, enligt flera turkiska medier, rapporterar den finska kvällstidningen Iltalehti.

Underutnyttjade

Turkiet har inte använt luftvärnssystemen i någon större utsträckning.

Det beror på att de inte är kompatibla med Natos antimissilsystem.

Dessutom är livslängden för de robotar som levererades med systemen begränsad.

– Rysslands förslag är exceptionellt, men källor inom Rysslands statliga nyhetsbyrå Ria Novosti hävdar att det för närvarande inte finns några officiella diskussioner i frågan, framhåller tidningen.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

Utvecklar egen teknik

Den turkiska militären håller på att utveckla ett eget luftförsvarsprojekt för att minska sitt beroende av utländsk teknik.

Den turkiske presidenten Recep Tayyip Erdoğan sa i juni, mitt under konflikten mellan Israel och Iran, att de luftvärnssystem som köpts in från Ryssland inte skulle räcka för att säkra hela det turkiska luftrummet.

Det kan tala för att Turkiet har ett intresse av att sälja de två luftvärnssystemen, framhåller Iltalehti.

Historiskt god relation

Den turkiske ledaren Erdoğan har historiskt haft en god relation med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Turkiet har sedan invasionen av Ukraina ofta kritiserats för att ha upprätthållit en god relation till Ryssland och har ofta, tillsammans med Ungern, beskrivits som det mest ryssvänliga landet inom Nato.

Landet har också vid flera tillfällen motsatt sig västerländska sanktioner mot Ryssland.

LÄS MER HÄR: Ryssland riktar dramatisk anklagelse mot Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Tobias Billström går emot statsministern

2025 09 17

Tobias Billström (M), tidigare utrikesminister i Sveriges regering, går emot statsminister Ulf Kristersson.

För ett drygt år sedan avgick Billström från sin ministerpost.

Nu är han högaktuell med en ny bok, “Skarpt läge”.

I den framkommer det att exministern har svängt och anser att det var ett misstag att införa den omdebatterade rollen som nationell säkerhetsrådgivare i Sverige.

– Det får sägas vara ovanligt, med tanke på att funktionen i allra högsta grad är politisk. Jag är numera övertygad om att detta inte är den rätta ordningen, framhåller Tobias Billström enligt SVT som tagit del av boken.

För mycket makt

Billström är även kritisk till att så mycket makt koncentrerats till säkerhetsrådet.

– Det kan påpekas att beslutet om att ge NSR (nationell säkerhetsrådgivare, red. anm) en sådan stående punkt fattades utan att vare sig utrikes- eller försvarsministern informerades på förhand. Det är under alla omständigheter svårt att i dag riktigt uppfatta var den formella skiljelinjen mellan vad som är politiskt och opolitiskt är tänkt att gå och för framtiden måste detta klargöras tydligt, framhäver den forne utrikesministern.

LÄS OCKSÅ: Minister rasar mot Facebook – inlägg tas inte bort

Många turer

Rollen som nationell säkerhetsrådgivare infördes efter valet 2022 under nuvarande statsminister Ulf Kristersson.

Henrik Landerholm blev den första att inneha titeln. Landerholm avslöjades dock en tid därefter med att bland annat ha slarvat bort viktiga dokument och en mobil på Ungerns ambassad.

En polisutredning inleddes för att undersöka om Landerholm gjort sig skyldig till vårdslöshet med hemliga uppgifter. Tidigare i september friades han från misstankarna.

Andersson: osäkert om den blir kvar

Efter Landerholm utsågs Tobias Thyberg till posten, men avgick redan efter ett par timmar efter att känsliga bilder från en gammal dejtingapp uppdagats. Thyberg hade inte informerat om bilderna vid rekryteringen.

Från och med juli 2025 började Niclas Kvarnstörm tjänstgöra som ny nationell säkerhetsrådgivare.

Magdalena Andersson (S) har tidigare sagt att det är tveksamt om rollen blir kvar om S-blocket vinner valet nästa år.

Foto: Ninni Andersson reps Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen