Tysklands kansler berättar om sin olycka

2023 09 04

En av världens mäktigaste personer har fallit omkull och slagit sig illa i ansiktet.

Tysklands regeringschef tillika förbundskansler Olaf Scholz råkade riktigt illa ut när han var ute på en joggingtur.

Kring ögat

Det var i helgen som han var ut och joggade när han trillade omkull och slog i huvudet och skadade sig i ansiktet.

Han skrapade upp ansiktet och slog sig särskilt illa kring ögat.

Nu bär han en svart ögonlapp på höger öga.

– När man har skadat sig…, skriver han som rubrik på ett inlägg på Instagram.

Ska vänja sig

Han har även lagt ut en bild där man ser en del skrapsår i ansiktet samt ögonlappen.

Syftet med inlägget är att berätta hur han ser ut så att folk ska kunna vänja sig vid hans nya utseende. Han väntas ha kvar lappen för ögat under i alla fall ett par veckor.

Pirates of the Caribbean

Efter att han gått ut med bilden har sociala medier svämmat över med så kallade memes-bilder.

– Spännande att se memes-bilderna, betonar Olaf Scholz skämtsamt.

Memes är skämtbilder som cirkulerar i sociala medier där vem som helst kan göra lustiga bilder som ofta bygger på en verklig bild.

I Olaf Scholz fall har folk liknat honom vid en sjöpirat – till exempel Jack Sparrow från Disneysuccén Pirates of the Caribbean.

Olaf Scholz motionerar gärna och joggning är en av hans favoritsätt att få motion.

Från hela världen

Förbundskanslerns talesperson förklarar varför Scholz känner sig tvungen att bära ögonlapp.

– Han var på gott humör i morse.

– Men han ser fortfarande ganska blåslagen ut.

Krya på dig-hälsningar har strömmat in till Olaf Scholz från hela världen.

– Tack för att snälla hälsningar.

– Det ser värre ut än vad det är, framhåller kanslern på Instagram.

Kansler Scholz har tvingats ställa in några inbokade event på grund av sin skada men hoppades kunne delta i ett event i en katolsk kyrka på måndagseftermiddagen, uppger Sky News.

Storseger i valet 2021

Olaf Scholz tog över som Tysklands regeringschef 2021 när Socialdemokraterna vann valet och bildade regering med Miljöpartiet De Gröna och Liberalerna.

De tre partierna fick 52 procent jämfört med Kristdemokraterna som fick 24 procent, Alternativ för Tyskland 10 procent och Vänstern 5 procent.

Foto: Bundeskanzler

Text: Redaktionen


6 november 2025

Nytt land storsatsar i Sverige – hyllorna fylls på ICA och Coop

2025 11 06

Ica och Coop lanserar en historisk satsning.

För första gången kommer matjättarnas butikshyllor att fyllas med varor från Ukraina.

Initiativet är ett samarbete mellan Kommerskollegiums importfrämjande verksamhet Open Trade Gate Sweden, Svensk Handel, Arvid Nordquist, ICA och Coop. 

– Nu lanseras en rad ukrainska livsmedel i svenska livsmedelsbutiker i ett samarbete mellan ukrainska företagare, svenska distributörer, matbutiker och myndigheter, framhåller Kommerskollegium i ett uttalande.

”Ger svenska kunder ökad möjlighet”  

Bistånd- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa kommer att delta när storsatsningen lanseras på Ica Kvantum Kungsholmen i Stockholm den 10 november.  

Representanter från Ica, Coop, Kommerskollegium, Svensk Handel, och en rad ukrainska producenter kommer också att närvara. 

– Vi vill med detta initiativ göra en insats för att göra det enklare för ukrainska livsmedelsföretag att nå den svenska marknaden och därigenom bidra till en långsiktig ekonomisk utveckling i Ukraina, samtidigt som vi ger svenska kunder ökad möjlighet att köpa ukrainska produkter, säger Eric Lundberg, vd Ica Sverige, i ett uttalande.

Exempel på produkter

Här är några exempel på ukrainska produkter som kommer att dyka upp på Ica och Coop:

- Frystorkade bär och frukter

- Smaksatta popcorn

- Ostsnacks

- Naturgodis

- Matlagningsoljor

Enligt Kommerskollegium är produkterna noggrant utvalda.

– Produkterna har valts ut för att vara relevanta på den svenska marknaden, både vad gäller smak, hållbarhet och prisbild, framhåller myndigheten.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären 

Tre delar

Regeringen har tidigare meddelat att storsatsningen innehåller tre delar:

- ett snabbspår för ukrainska leverantörer

- särskild marknadsföring av ukrainska produkter

- donationer av utrustning som till exempel kyllastbilar från svenska matkedjor till Ukraina

LÄS OCKSÅ: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Ica Gruppen resp Coop Sverige

Text: Redaktionen


6 november 2025

Jimmie Åkesson kan stoppa allt – får fria händer

2025 11 06

Sverigedemokraternas partiledare får utökat handlingsutrymme.

Det framgår av en intern plan som SD:s partistyrelse tagit fram inför nästa års val.

Åkesson får i princip obegränsad makt över partiets ställning i framtida regeringsförhandlingar, rapporterar Expressen, som tagit del av dokumentet.

Bland annat får SD-ledare fria händer att stoppa statsministerkandidater som ”om Sverigedemokraterna inte getts ett godtagbart inflytande i regeringen”.

Utöver det får Åkesson full kontroll över vilka SD-ledamöter som kommer att delta i potentiella regeringsförhandlingar.

– Det handlar även om att ge honom mandat att välja vilka personer han vill ha med sig in i eventuella förhandlingsrum efter valet. En särskild förhandlingsdelegation ska tas fram med syfte att säkra SD:s inflytande, rapporterar Expressen med hänvisning till dokumentet.

Kommer trycka rött

Sverigedemokraterna kräver att få ingå i en eventuell högerregering efter valet 2026. Om SDpartiet inte släpps in kommer de rösta nej till Ulf Kristersson (M) som statsminister. 

Det har Jimmie Åkesson själv konstaterat.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

LÄS MER: UPPGIFTER: Sverige nära jätteaffär

Liberalerna säger nej

Ett annat parti som satt upp en röd linje inför valet är Liberalerna.

Partiet, som i dag samarbetar med SD, kommer att rösta nej till alla regeringar där Sverigedemokraterna ingår.

– Argumenten väger för tungt emot. De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer inte att accepteras av väljare som vill komma över till vårt block, skrev L-ledaren Simona Mohamsson i DN när hon presenterade ultimatumet.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen