Gröna Lund ställer in

2023 09 01

Det har varit ett mörkt år för Gröna Lund.

I juni skedde en tragisk dödsolycka på nöjesparken i Stockholm när en kvinna förlorade livet efter att berg- och dalbanan Jetline spårat ur.

– I dag är en sorgens dag på Gröna Lund, våra tankar går till de anhöriga och de som har drabbats, sade nöjesparkens vd Jan Eriksson efter olyckan till SVT.

Halverat besöksantal

Efter händelsen har besökarna uteblivit.

Det har blivit ett enormt tapp för Gröna Lund.

Under sommaren minskade besöksantalet med hela 50 procent.

– Vi har aldrig varit i den här situationen tidigare. Det är nytt territorium för oss, sade Jan Eriksson till Svenska Dagbladet i juli.

Besked idag: ställer in

Idag, fredag, meddelar Gröna Lund vilka konsekvenser besökstappet och de förlorade intäkterna har fått.

Nöjesparken tvingas nu ställa in 2023 års upplaga av “Winter Wonderland”, meddelar Gröna Lund i ett pressmeddelande.

Det är den period då parken vanligtvis har öppet i samband med att advent infaller och skolelever går på jullov.

– När sommaren inte gav de besökssiffror som förväntat, kan vi inte ta risken med de investeringar och kostnader som Winter Wonderland innebär, säger Jan Eriksson i kommunikén.

– Därför har vi beslutat oss för att pausa Winter Wonderland, men vi hoppas att konceptet kan vara tillbaka så snart som möjligt

Drog 100 000 förra året

Att ställa in Winter Wonderland är ännu ett betydande tapp för Gröna Lund, då evenemanget förra året enligt Expressen drog ungefär 100 000 besökare.

– Givet hur den här sommaren har varit för Grönan, både förstås med en olycka, ett ganska svårbedömt väder och ett konjunkturläge som slår hårt mot den egna plånboken, så ser vi att vi har färre besökare vi hade hoppats på, säger Jan Eriksson till tidningen.

Höstevent påverkas inte

Halloween på Gröna Lund kommer att arrangeras som planerat.

Enligt nöjesparken kommer alla som köpt en kombinationsbiljett till både Halloween och Winter Wonderland att kontaktas för återbetalning.

Foto: N. Nezzo

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Bra resultat – våra soldater avancerar

2025 09 14

Ukrainska soldater avancerar i Sumy-regionen.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på söndagskvällen.

Sumy-regionen i nordöstra Ukraina nära den ryska gränsen har varit under enormt tryck från ryska styrkor under året.

Men nu menar Zelenskyj att det är de ukrainska styrkorna som avancerar, rapporterar RBC Ukraine.

“Våra soldater avancerar”

Den ukrainska armén gör betydande framsteg i Sumy-regionen. 

Samtidigt lider ryska styrkor stora förluster i Kharkiv-regionen, säger Zelenskyj.

– Det finns goda resultat längs gränsen till Sumy. Våra enheter fortsätter att avancera mot Ukrainas statsgräns, förklarar han.

“Ryska förluster”

Han tackar soldaterna i 225:e separata stormregementet och 71:a jägarbrigaden och noterar också framgångar på andra fronter.

– Ryska styrkor lider stora förluster i Kharkiv, Kupjansk och Donetsk. Vi fortsätter operationerna i riktning mot Dobropillia. Det är viktigt att notera att våra trupper slår tillbaka de ryska attackerna, uppger Zelenskyj.

Läs mer: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Fortsatta attacker

Samtidigt som Zelenskyj hävdar framgångar i Sumy fortsätter Ukraina med drönarattackerna mot ryskt territorium.

En ukrainsk militär observatör uppgav den på lördagen att foton och filmklipp tyder på att ukrainska drönare har attackerat Bashneft-Novoil-oljeraffinaderiet i Ufa, Republiken Basjkortostan, och att det brinner i bearbetningsenheten, vilket kan störa driften.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Drönarskrot”

Geolokaliserade bilder publicerade den 13 september visar en brand vid raffinaderiet.

Republiken Basjkortostans president Radiy Khabirov hävdade att branden orsakades av fallande drönarskrot, inte av en direkt attack, och kallade attacken för en “terroristhandling”.

Läs mer: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen