27 mars 2026

Läkemedelsverket vädjar till föräldrar i Sverige – sluta omedelbart

2023 09 01

Många småbarnsföräldrar har börjat ta till desperata åtgärder när deras barn blir sjuka.

Bakgrunden är den situation som uppstått på mängder av svenska apotek där vanliga läkemedel för feber, förkylningar och influensa restnoterats.

De är helt enkelt slut på hyllorna.

På lokal nivå gäller det bland annat Alvedon och paracetamol i tablettform, som ofta ges till febersjuka barn.

Köper på andrahandsmarknad

Bristen har gjort att föräldrar istället vänder sig till privatpersoner för att köpa Alvedon på andrahandsmarknaden, rapporterar Aftonbladet.

Till exempel på Facebook.

Men det avråder Läkemedelsverket skarpt från att göra och vädjar nu till Sveriges föräldrar om att upphöra med detta.

– Vi kan inte rekommendera att man handlar det någon annanstans utifrån ett säkerhetsperspektiv, säger utredaren Samuel Silkestrand på myndigheten till tidningen.

"Hamstra inte"

Samuel Silkestrand betonar att Alvedon är ett läkemedel som enbart får säljas av leverantörer med tillstånd.

Han uppmanar också att inte hamstra receptfria läkemedel – även om det är viktigt att ha ett “hemmaapotek” tillgängligt så att man inte ska behöva förlita sig på att varan finns i butikerna.

Enligt Läkemedelsverket finns det även alternativ, och sammantaget är situationen bättre än vad den varit de senaste månaderna.

– Men det är fortfarande en besvärlig situation där tillgången är ojämn på apoteken, säger Samuel Silkestrand.

Brist även på penicillin

Nyligen slog infektionsläkaren och docenten Rolf Gustavsson larm om en en annan bristvara på apoteken: penicillinet Kåvepenin.

– Det är åt h-lvete rent ut sagt. Kåvepenin är väldigt viktigt och bra för att kunna behandla vanliga infektioner som halsfluss, bihåleinflammation, öroninflammation och lunginflammation och dessutom borreliainfektion, sade han till Sveriges Radio förra veckan.

"Kan förändras snabbt"

Läkemedelsverket gick kort därefter ut med ett pressmeddelande där myndigheten förtydligade hur läget ser ut.

Man försäkrade då att Kåvepenin finns i både flytande och fast form, men att det inte finns några garantier.

– Vissa förpackningar kan vara slut i perioder, och situationen kan förändras snabbt, säger Johan Andersson, enhetschef på Läkemedelsverket, i samma utskick.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen