Kraftig ilska mot påven

2023 08 29

Ett uttalande från påve Franciskus har fått Ukraina att se rött.

I fredags samtalade påven via länk med ryska katolska ungdomar från St Petersburg.

Påven uppmanade ungdomarna att komma ihåg att de är ”arvtagare” till tidigare ryska tsarer som Peter den store – en person som diktatorn Vladimir Putin har hållit fram som ett exempel för att rättfärdiga den ukrainska invasionen.

– Glöm inte bort vilka ni härstammar från. Ni är arvtagare till det stora Ryssland. Helgonens och kungarnas Ryssland och Peter den stores och Katarina II stora ryska imperium, som odlade så mycket kultur och så mycket mänsklighet, sa påve Franciskus och tillade:

– Ni är arvingar till det stora moderna Ryssland. Visa vägen framåt.

Vatikanen har publicerat talet på sin hemsida, men det sista stycket saknas. 

Det förklaras med att påve Franciskus improviserade slutet av talet.

Ukraina rasar

Ukraina har reagerat kraftigt på Franciskus uttalande om det ”stora Ryssland” och det ryska imperiet.

– Det är just med sådan imperialistisk propaganda som Kreml motiverar dödandet av tusentals ukrainare och förstörelsen av ukrainska städer och byar. Man pratar om de ”andliga banden” och behovet av att "rädda stora moder Ryssland”, säger Oleg Nikolenko, talesperson för det ukrainska utrikesdepartementet, i livesänt tal på sin Facebook-sida.

Nikolenko kallar påvens kommentarer för ”djupt beklagliga”.

– Föreställningar om Ryssland som en stormakt bidrar i huvudsak till Rysslands aggressivitet. Dessa föreställningar utrycks av påven, antingen omedvetet eller medvetet.

Vatikanen svarar

Vatikanen har svarat på kritiken.

I ett uttalande skriver man att ”Franciskus inte hade för avsikt att glorifiera den ryska imperialismen”.

– Påvens avsikt var att uppmuntra unga människor att bevara och främja allt som är positivt i det stora ryska kulturella och andliga arvet. Avsikten var absolut inte att upphöja imperialistisk logik.

“Mycket glädjande”

Ryssland har även kommenterat påvens uttalande.

– Hans kommentarer är mycket glädjande, framhåller Kreml i ett officiellt uttalande.  

Foto: A. Yaswani

Text: Redaktionen


12 september 2026

Nya odds: Mest sannolik att bli statsminister

2026 09 12

Nya odds på lördagen visar sannolikheten på vilka som får flest platser i riksdagen och vem som blir statsminister.

Valhelgen är här. Flera miljoner svenskar har redan förtidsröstat, och imorgon beger sig ytterligare miljoner till vallokalerna för att lägga sin röst.

På lördagen har nya odds kommit som visar vilket block som är mest sannolikt att få flest platser i riksdagen – och vem som är mest sannolik att bli statsminister.

Nya odds

De rödgröna partierna spelas just nu till oddset 1,42, medan Tidöpartierna står i 2,70. 

När det gäller vem som blir Sveriges nästa statsminister är Magdalena Andersson fortsatt favorit till oddset 1,40 mot Ulf Kristerssons 2,70. 

– Med mindre än 24 timmar kvar tills vallokalerna öppnar visar Unibets odds att valet kommer bli en riktig nagelbitare, men S, V, MP och C är fortfarande favorittippade att tillsammans få flest röster, framhåller Unibet i ett pressmeddelande.

Att bli statsminister

Här är oddsen för vilka som vinner flest platser i riksdagen:

- S+V+MP+C: 1.42 

- M+SD+KD+L: 2.70 

Och här är oddsen för vem som blir statsminister:

- Magdalena Andersson 1.40 

- Ulf Kristersson 2.70 

- Ebba Busch 21.00 

- Jimmie Åkesson 26.00 

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Många osäkra

Inför valspurten för fyra år sedan var det omkring tio procent av väljarna som ännu inte hade bestämt sig tätt inpå valdagen.

Detsamma gäller i år, rapporterar SVT.

– Det kan handla om personer som ännu inte är helt säkra på vilket parti de ska välja, men som ändå har en ganska tydlig bild om ett parti eller ett par partier, säger statsvetaren Oskar Hultin Bäckersten.

Tre miljoner har röstat

Men, fortsätter Hultin Bäckersten.

– Det kan också handla om personer som inte har någon aning alls, säger han.

Fler än tre miljoner svenskar har redan förtidsröstat.

Alla vallokaler har öppet mellan klockan 8-20 under söndagen.

Läs mer: Plötslig möjlighet för elbilsägare – passa på nu

Foto: N. Andersson Regeringskansliet, M. Liljegren Regeringskansliet resp O. Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen