Trafikverket larmar – var fjärde dödsolycka har en sak gemensamt

2023 08 24

Trafikverket går nu ut med nya uppgifter om trafikolyckor i Sverige.

Myndigheten förklarar under torsdagskvällen att var fjärde dödsolycka på de svenska vägarna är med en lastbil.

Detta samtidigt som lastbilstrafiken har ökat med 30 procent på 20 år.

Nu vill Trafikverket se över säkerheten i lastbilarna för att försöka förbättra trafiksäkerheten.

– De har inte följt samma snabba utveckling av säkerhet som personbilar som i dag har autobroms exempelvis där bilen själv bromsar hastigt, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket, till Sveriges Radio.

“Är jättesvårt”

Kraft menar att sannolikheten att överleva en trafikolycka där en lastbil är inblandad är mindre än den hade varit annars.

– På en 80-väg när personbilar möter varandra och frontalkrockar så är möjligheterna att överleva ganska goda. Men så fort det är en lastbil så är det jättesvårt, säger hon.

Två dödsolyckor i veckan

Bara den här veckan har två dödsolyckor skett i trafiken där lastbilar har varit inblandade.

En person har dött i en kollision mellan en personbil och en lastbil i Lysekils kommun, samtidigt som fem personer förlorade livet i en liknande olycka utanför Falköping i måndags.

– Oerhört tragiskt. Vi får inte glömma bort att bakom ratten sitter en människa, säger Agneta Berlin, verksamhetsansvarig på NTF Fyrbodal, till SVT.

Olycka i Karlstad

På torsdagseftermiddagen har en olycka skett där en personbil och en lastbil varit inblandade.

– En polispatrull som kör på E18 i höjd med Segerstad upptäcker att det är stopp i trafiken. De undersöker saken och det visar sig att en lastbil och en personbil är inblandade i en olycka i riktning mot Karlstad, framhåller polisen angående händelsen.

Ingen person ska ha skadats allvarligt.

Krockade med rådjur

Även tidigare under torsdagen var en mindre lastbil inblandad i en olycka.

Fordonet krockade med ett rådjur i Åre, varpå djuret dog.

Inga personskador rapporterades.

Foto: Kävlinge Kommun

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 09

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen